Simona Halep s-a calificat in semifinale la Miami

Joi, 02 Aprilie 2015, ora 03:25
56909 citiri

Simona Halep s-a calificat, joi dimineata, in semifinalele turneului WTA de la Miami.

In sferturi, numarul trei mondial a trecut de localnica Sloane Stephens, pe care a invins-o in doua seturi, scor 6-1, 7-5.

Pe Simona o asteapta o semifinala de vis, cu cea mai buna jucatoare din lume, Serena Williams.

Organizatorii de la Miami au anuntat ora meciului Simona Halep - Serena Williams

Intalnirea cu "noua Serena Williams", asa cum este poreclita de ceva timp Sloane Stephens a inceput cumva neasteptat pentru toata lumea.

Simona a dominat autoritar primul set, evoluand aproape perfect si reusind sa se impuna cu un categoric 6-1.

Setul al doilea a inceput la fel, Halep avand la un moment dat 3-0 si un avantaj de doua breakuri. Insa in acel moment ceva s-a schimbat si sportiva noastra a cedat initiativa.

Sloane a reusit patru game-uri consecutive si a preluat conducerea, insa "Halepeno" si-a revenit la timp. A egalat la 5, apoi a facut breakul pentru ca in cele din urma sa castige setul si meciul.

Serena Williams, despre meciul cu Simona Halep din semifinalele de la Miami

Prezenta pe teren o ora si 15 minute, Simona ar trebui sa fie mai proaspata decat Serena, care a avut nevoie de trei seturi disputate pentru a trece de Sabine Lisicki.

Intalnirea dintre Simona Halep si Sloane Stephens a fost transmisa in direct pe site-ul Ziare.com, iar mai jos aveti rezumatul acesteia:

Simona Halep - Sloane Stephens 6-1/ 7-5

Setul II

03:25 - Game, set si meci Simona Halep! Ce victorie!

03:21 - Vine randul lui Sloane sa greseasca, iar Halep profita si face un nou break. Va servi pentru o semifinala cu Serena!

03:18 - Simona isi face serviciul cu emotii, insa egaleaza la 5 si ramane in set.

03:11 - Halep comite greseala nefortata dupa greseala nefortata si va servi acum pentru a ramane in acest set.

03:08 - Game la zero pentru Simona. Sa vedem daca si-a recapatat concentrarea.

03:06 - Avem si explicatia evolutiei slabe a lui Halep din acest set. Daca in prima parte a meciului a comis doar 9 greseli nefortate, in setul al doilea a ajuns deja la 13. Pare o problema de concentrare.

03:05 - Sloane isi face serviciul si preia conducerea pentru prima data. SI-MO-NA se aude din nou din tribune si Halep pare ca are nevoie de sprijin.

03:03 - Chiar daca Stephens a echilibrat setul al doilea, glumele continua: "Daca meciul acesta ar fi o lectie de geometrie, Sloane e la nivelul triunghiurilor si cerculetelor, pe cand Halep face geometrie diferentiala."

03:02 - Simona greseste copilareste la doua mingi pe care le avea ca si castigate si ii face cadou breakul lui Sloane.

02:57 - Stephens isi face serviciul si pune putina presiune pe Simona, care are inca avantajul unui break.

02:56 - La Miami e inca 1 Aprilie, asa ca au aparut si primele glume: Sloane nu o poate bate pe Simona nici pe Playstation.

02:54 - Isi pierde serviciul in premiera Simona, Sloane Stephens da semne de viata.

02:50 - Publicul e foarte multumit de acest meci, cuplurile se saruta in tribune, in aplauzele celorlalti spectatori: )

02:49 - Al doilea break din al doilea set pentru Simona Halep.

02:46 - "Spectatorii o iubesc pe fata asta! A devenit deja un superstar", comenteaza si englezii, care vin sa confirme declaratiile lui Ion Tiriac.

02:44 - Simona isi face serviciul si se distanteaza si in acest set secund.

02:41 - Sloane Stephens se uita resemnata spre loja in care se afla antrenorul ei si ii transmite acestuia ca nu poate mai mult!

02:40 - Excelent! Simona incepe setul secund cu un break la zero!

02:37 - Sloane isi cheama antrenorul pentru indicatii. Nick Saviano ii spune sa nu se mai gandeasca la rezultat, ci sa lupte pentru fiecare punct: "Vreau pasiune, vreau sa te vad ca incerci, ai inteles?"

Setul I

02:36 - Game si set Simona Halep! Romanca incheie setul cu o minge norocoasa, cu fileul!

02:34 - "Sloane Stephens, din SUA, o intalneste pe romanca Halep la Miami, insa Simona pare ca joaca acasa, atat este de sustinuta", remarca si americanii.

02:33 - Superb joaca Simona, care reuseste al doilea break si va servi pentru castigarea setului!

02:31 - Jurnalistii televiziunii spaniole sunt si ei uimiti de suporterii Simonei: "Nu exista jucatoare in circuitul WTA cu mai multi sustinatori decat Halep!"

02:28 - Simona continua netulburata. Isi face serviciul si se distanteaza la 4-1. Din nou pauza, din nou rasuna "SI-MO-NA" din tribune.

02:27 - Antrenorul lui Stephens, celebrul Nick Saviano, este surprins de camerele TV cum ii ofera cateva indicatii sportivei sale din loja, desi acest lucru este interzis.

02:25 - Da semne de revenire Sloane cu un game la zero. In tribune publicul scandeaza numele Simonei in fiecare pauza.

02:22 - Game "alb" pentru Simona, care are un avantaj consistent la prima pauza.

02:20 - Un nou game disputat, dar care ii revine Simonei. Primul break pentru Halep in aceasta partida!

02:16 - Incepe meciul cu un game foarte disputat. Simona isi face serviciul dupa ce salveaza doua mingi de break.

02:10 - Incalzirea s-a incheiat, incepe partida! Simona serveste prima.

02:04 - Incep incalzirea cele doua sportive.

02:02 - Isi fac aparitia cele doua jucatoare. Simona primeste mult mai multe aplauze din partea publicului.

01:55 - Americanii se pregatesc de ultimul sfert de finala de la Miami, iar tribunele incep sa se umple pe arena centrala.

INFO: Invingatoarea din aceasta partida o va intalni pe Serena Williams in semifinale.

INFO: Simona Halep ocupa locul 3 in clasamentul WTA, in timp ce adversara ei se afla pe o modesta pozitie 45. Cele doua s-au intalnit de patru ori pana acum, impartindu-si victoriile.

INFO: Simona Halep si-a inceput parcursul de la Miami cu o victorie in fata lui Nicole Vaidisova, a trecut apoi de Camila Giorgi si de Flavia Pennetta.

INFO: Simona are sansa de a deveni a treia jucatoare din istorie care realizeaza "dubla" Indian Wells - Miami.

INFO: La TV, meciul poate fi urmarit pe postul DolceSport.

Decizia BEC de a respinge protocolul Alianței Dreapta Unită, trasă la indigo cu cea dată pentru Alianța USR-PLUS în 2019. Excepția pentru PSD și precedentul Vadim Tudor
Alianța Dreapta Unită, formată din USR, PMP și partidul Forța Dreptei se găsește în imposibilitatea de a avea liste comune de candidați pentru alegerile din 9 iunie, după ce Biroul...
Cătălin Drulă acuză PSD că i-a ”momit” sau șantajat pe primarii USR: ”Ai zece milioane, dacă treci la noi”
Preşedintele USR, Cătălin Drulă, susţine că unii primari USR ar fi fost ”şantajaţi” sau ”momiţi” să treacă la PSD, în condiţiile în care de faţă era şi liderul social...
#Simona Halep semifinale Miami, #Simona Halep Sloane Stephens Miami, #Simona Halep LIVE Miami , #WTA