Simona Halep invinge un fost numar 1 WTA in primul meci din 2017

Luni, 02 Ianuarie 2017, ora 08:10
61214 citiri

Simona Halep a inceput foarte bine sezonul 2017 din tenisul feminin, ea reusind sa invinga un fost numar 1 WTA in prima partida a anului.

Sportiva noastra s-a impus greu, in trei seturi, scor 6-1, 3-6, 6-3, in fata Jelenei Jankovic, obtinand calificarea in turul al doilea de la Shenzhen.

Duelul dintre Halep si Jankovic a inceput dezechilibrat, cu romanca defiland in primul set pe fondul unei apatii aproape de noncombat a adversarei, care a parut neiteresata de joc.

Lucrurile s-au schimbat insa radical in setul al doilea, cand, dupa o discutie cu antrenorul, Jankovic a aratat ca stie tenis si a inceput sa puna probleme serioase. In acelasi timp, Simona nu a facut fata presiunii si a gresit din ce in ce mai mult, pierzand setul.

"Decisivul" a fost unul echilibrat pana la jumatatea lui, atunci cand Jankovic a acuzat probleme medicale la piciorul stang si a solicitat interventia medicului.

Dupa reluarea jocului, Halep a facut breakul si apoi s-a impus, calificandu-se in optimile de finala.

"Simo" isi va afla adversara luni dimineata, dupa duelul dintre Peng si Siniakova.

Simona Halep - Jelena Jankovic 6-1/ 3-6/ 6-3

08:10 - Game, set si meci Simona Halep!

08:07 - Jankovic isi face serviciul, insa Simona va servi pentru castigarea meciului.

08:03 - Simona isi face serviciul si este la un game distanta de victorie.

07:58 - Break Halep! Sa vedem daca este pasul decisiv pentru victorie.

INFO: Jankovic se descalta in timpul game-ului si cere interventia medicului pentru o problema pe care ar avea-o la piciorul stang. Simona profita de moment si il cheama la ea pe Darren Cahill.

07:45 - Halep greseste mult, dar adversara ei greseste si mai mult, iar romanca reuseste breakul.

07:41 - Halep are sansa breakului, insa o iroseste copilareste si Jankovic egaleaza la doi.

07:36 - Isi face serviciul Halep si preia conducerea.

07:33 - Rebreak la zero pentru Simona.

07:30 - Break Jankovic dupa patru greseli consecutive ale Simonei!

INFO: Simona a apelat la sfaturile lui Darren Cahill, care i-a transmis ca trebuie sa fie mai atenta la forehand si sa fie mai puternica pe picioare. Australianul spune ca Jankovic va ceda din momentul in care presiunea va reveni asupra ei.

07:25 - Game si set Jelena Jankovic! Vom avea "decisiv" pentru aceasta partida!

07:22 - Game pentru Halep, insa romanca are nevoie de un break pentru a ramane in acest set.

07:18 - Jankovic isi face din nou serviciul pe fondul multor greseli ale Simonei.

07:16 - Simona intrerupe seria buna a sarboaicei cu un game pe propriul serviciu.

07:11 - Game Jankovic si se pare ca ne indreptam spre "decisiv".

07:06 - Sarboaica reuseste primul ei break din acest meci.

07:02 - Jankovic pare ca si-a revenit si ca poate pune probleme in acest duel.

06:59 - Simona isi face si ea serviciul si avem egalitate la unu.

06:54 - Jankovic incepe cu un game bun pe propriul serviciu setul secund.

06:50 - Game si set pentru Simona, care se impune fara nicio emotie in primul act al acestei partide.

06:45 - Sarboaica reuseste si ea primul game din acest set.

06:41 - Game la zero pentru Simona si Jankovic apeleaza la antrenorul ei.

06:39 - Inca un break pentru Halep, care pare ca s-a distantat decisiv in acest prim set.

06:35 - Simona isi face serviciul dupa ce a salvat o minge de break a adversarei.

06:30 - Vine si primul break pentru sportiva noastra.

06:28 - Simona reuseste sa isi faca serviciul in primul game al partidei.

06:25 - Incepe partida!

06:00 - Konta castiga fara probleme duelul cu turcoaica Buyukakcay, scor 6-2, 6-0. Ne pregatim pentru meciul Simonei pe "Centralul" de la Shenzhen.

INFO: Va fi a doua partida de pe terenul central de la Shenzhen, dupa cea dintre Johanna Konta si Cagla Buyukakcay.

Ciolacu vrea reducerea atribuțiilor primarului general: Dependența edililor de sector nu trebuie să fie atât de mare VIDEO
Premierul Marcel Ciolacu a declarat miercuri că este nevoie de o lege specială a Capitalei şi că "este evident" că dependenţa primarilor de sector "nu trebuie să fie atât de mare de...
Grindeanu, avertisment pentru Piedone: ”Votanţii de stânga, într-o proporţie covârşitoare, merg către candidatul nostru”
Prim-vicepreşedintele PSD, Sorin Grindeanu, a declarat, miercuri, 24 aprilie, că soluţia pe care PSD a adoptat-o, de a candida Gabriela Firea, le dă o anumită siguranţă că votanţii de...