Simona Halep, primele declaratii dupa victoria de la Sydney

Marti, 12 Ianuarie 2016, ora 12:45

Simona Halep a vorbit despre victoria obtinuta marti in optimile de finala ale turneului WTA de la Sydney, Australia.

Desi s-a impus cu ceva emotii, numarul 2 WTA marturiseste ca s-a descurcat totusi bine, fiind multumita de rezultat, dar si de jocul ei.

"A fost un meci dificil. Ma asteptam sa fie greu pentru ca o stiu bine pe Garcia. Este puternica si loveste foarte bine mingea. De asemenea, serviciul ei este foarte bun.

Cred ca m-am descurcat bine. In setul decisiv, in special, atunci cand am fost foarte solida. Pot sa spun ca a fost cel mai bun tenis al meu", a declarat Simona dupa meci.

Aceasta a explicat si ce s-a intamplat in setul al doilea, pe care l-a pierdut fara drept de apel.

Simona Halep se impune cu emotii in primul meci din 2016

"In setul doi am facut un pas in spate si poate ca de aceea m-a dominat. Dar apoi am venit mai in fata si am lovit mingea mai repede si asa am reusit sa fac punctele mai repede."

Simona Halep s-a calificat in sferturile de finala de la Sydney dupa ce a invins-o cu emotii pe Caroline Garcia, din Franta.

Simona Halep, victorie neconvingatoare in primul meci din 2016: Reactii din presa internationala

Romanca s-a impus in trei seturi, scor 6-4, 2-6, 6-1, la capatul unei partide in care a acuzat si probleme medicale.