Simona Halep se califica in semifinale la Doha si continua lupta pentru locul 1 WTA

Vineri, 16 Februarie 2018, ora 18:15
51042 citiri

Simona Halep s-a calificat, vineri, in semifinalele turneului WTA de la Doha cu o victorie destul de convingatoare in fata americancei CiCi Bellis.

Sportiva noastra s-a impus in doua seturi, scor 6-0, 6-4, si continua duelul de la distanta cu Wozniacki pentru prima pozitie in clasamentul tenisului feminin.

Aflata in fata unei adversare lipsita de experienta la cei 18 ani pe care ii are, Simona a inceput partida exceptional.

Romanca a jucat aproape perfect, reusind atat lovituri castigatoare, cat si provocarea unor greseli ale adversarei, la randul ei avand foarte putine erori.

Asa se face ca Halep s-a impus cu un categoric 6-0 in primul set si parea ca va avea o partida lejera.

Bellis s-a trezit insa in actul secund, dupa o discutie cu antrenorul, si a dat drumul unui joc de tenis spectaculos si dezinvolt. Pusa in fata unei adversare care gaseste solutii, Simona a intrat intr-o usoara criza, iar CiCi a reusit sa puncteze serios.

Halep a gasit insa resursele de a gestiona asa cum trebuie finalul de partida si, in cele din urma, s-a impus cu 6-4.

Mai departe, pentru Simona urmeaza un duel foarte anticipat, cel impotriva dublei campioane de Grand Slam, Garbine Muguruza.

Semifinala Halep - Muguruza va avea loc sambata dupa-amiaza in direct pe site-ul Ziare.com.

Simona Halep - CiCi Bellis 6-0/ 6-4

18:15 - Game, set si meci, Simona Halep!

18:11 - Break Halep! Romanca va servi pentru calificarea in semifinale!

18:08 - Break Bellis! Simona rateaza sansa de a se desprinde si setul II este in continuare foarte disputat.

18:00 - Break Halep! Simona castiga pe serviciul lui Bellis la momentul potrivit!

17:58 - Game foarte greu castigat de Simona. Intoarsa pentru a doua oara consecutiv de la 40-0, Halep a muncit din greu pentru a-si face serviciul.

17:44 - Incredibil! Simona iroseste patru mingi de break, iar Bellis isi face serviciul.

17:40 - Game Halep, iar momentul de forcing al americancei pare ca a trecut.

17:36 - Bellis isi face si serviciul si preia conducerea in premiera.

17:33 - Break Bellis! CiCi reuseste primul ei game din aceasta partida!

17:30 - Break Halep! La fel ca in primul set, Simona incepe excelent actul secund, cu un game castigat pe serviciul adversarei.

17:23 - Game si set, Simona Halep!

17:19 - Al treilea break pentru Simona, iar acum numarul 2 WTA va servi pentru a "inchide" primul set.

17:15 - Un game foarte convingator pentru Halep, care ia un avans consistent in acest prim set.

17:12 - Break Halep! Simona se distanteaza la 3-0, insa a avut parte de un game foarte lung si foarte complicat.

17:01 - Simona isi face serviciul cu destul de multe emotii.

16:56 - Perfect! Simona incepe cu un break realizat in chiar primul game al meciului!

16:52 - Incepe partida! Bellis este prima la serviciu.

16:50 - Sunt pe teren cele doua jucatoare si executa miscarile de incalzire.

16:35 - Muguruza trece greu, in trei seturi, de Caroline Garcia si elibereaza terenul pentru Halep si Bellis.

INFO: Iata tot ce trebuie sa stii despre adversara Simonei Halep

INFO: Citeste ce au declarat Halep si Bellis inaintea meciului direct

Medicul Cătălin Cîrstoiu, propunerea PSD-PNL pentru Primăria Capitalei, a ajuns la Guvern pentru a discuta cu liderii coaliției. Ședințe la PNL și PSD București
Medicul Cătălin Cîrstoiu a ajuns, marți, 19 martie, la Palatul Victoria pentru a discuta cu liderii coaliţiei, acesta urmând să fie anunţat oficial drept candidat al celor două partide la...
Conducerile PSD și PNL, discuții cu consilierii municipali pe amendamente la bugetul Capitalei. Se cere o dezbatere în Consiliul General SURSE
Conducerile PNL şi PSD Bucureşti vor avea o întâlnire, marţi, 19 martie, cu consilierii municipali social-democraţi şi liberali pentru a cere convocarea unei şedinţe de Consiliu General...
#Halep sferturi Doha, #Halep Bellis Doha, #LIVE Halep Doha, #Halep victorie Bellis Doha , #WTA