Surpriza uriasa in China: Simona Halep, eliminata de o necunoscuta

Joi, 24 Septembrie 2015, ora 15:20
44369 citiri

Simona Halep a fost eliminata in sferturile de finala ale turneului WTA de la Guangzhou, China.

Numarul 2 WTA a fost invinsa in doua seturi, scor 6-4, 6-3, de necunoscuta Denisa Allertova, locul 74 in clasamentul mondial.

Ajunsa in sferturi fara probleme, Simona a cedat incredibil in fata unei sportive bataioase, dar fara un joc cu adevarat impresionant.

Sportiva din Cehia a inceput partida foarte bine si s-a distantat rapid la 3-0, dar Halep a avut o rabufnire de orgoliu si a castigat si ea pe serviciul adversarei. Insa in momentul in care a servit pentru a egala la 5, adversara ei a reusit un nou break si a castigat primul set.

Actul secund a fost putin mai diferit. La scorul de 1-1, pe serviciul Denisei, Halep a avut sansa de a face un break, insa a cedat game-ul si imediat si-a cedat si serviciul.

Allertova s-a distantat din nou si, in ciuda unui break al Simonei, a castigat pana la urma partida.

Este cea mai importanta victorie din cariera jucatoarei cehe, care se mai mandreste cu eliminarea Carlei Suarez Navarro de la US Open. In rest, rezultatele ei sunt mai mult decat modeste, fiind invinsa in acest an chiar si de Monica Niculescu.

Simona va ramane in China si dupa aceasta eliminare, ea urmand a lua startul saptamana viitoare la turneul de la Wuhan.

Simona Halep - Denisa Allertova 4-6/ 3-6

15:20 - Game, set si meci Denisa Allertova!

15:18 - In sfarsit, un game pe care Simona il castiga fara niciun fel de emotie. Mai are insa nevoie de un break pentru a ramane in meci,

15:14 - Break pentru Simona, insa pare prea putin si prea tarziu. Allertova isi cheama din nou antrenorul.

15:12 - Inca un break pentru cehoaica, ea urmand a servi pentru castigarea partidei.

15:08 - Nu se regaseste Simona, iar Allertova defileaza spre victorie.

15:02 - Face breakul Allertova, care se apropie tot mai mult de cea mai importanta victorie a carierei.

14:56 - Dupa un game parca interminabil, cehoaica isi face serviciul si ramane in avantaj.

14:51 - Simona isi face si ea serviciul, insa in continuare jocul ei scartaie.

14:48 - Allertova incepe bine si acest set, cu un game pe propriul serviciu.

14:44 - Break si set pentru Denisa Allertova!

14:41 - Vine breakul! Simona reintra in set in ultima clipa, iar Allertova isi cheama antrenorul!

14:38 - Halep isi face serviciul, insa adversara ei va servi pentru castigarea setului.

14:31 - Game si pentru Simona, care pare tot mai nemultumita de jocul ei.

14:27 - Halep este aproape de break, insa Allertova isi face serviciul.

14:21 - Simona isi face serviciul cu mari emotii.

14:17 - Trei game-uri consecutive pierdute de Halep in acest debut de meci.

14:15 - Allertova reuseste breakul in al doilea game si Simona pare ca are probleme.

14:10 - Incepe partida!

INFO: Simona este principala favorita a turneului din China.

INFO: Cele doua jucatoare nu s-au mai intalnit pana acum in circuitul WTA si sunt despartite de 72 de pozitii in clasamentul feminin, Simona ocupand locul 2, iar adversara ei doar locul 74.

Simona Halep, la Guangzhou: Avancronica meciului din sferturi

INFO: Meciul se va disputa pe arena centrala de la Guangzhou.

Gabriela Firea iese în stradă. Candidata PSD la Primăria Capitalei vrea întâlniri directe cu electoratul
Gabriela Firea, candidatul PSD la Primăria Capitalei, nu va sta la birou în timpul campaniei electorale. Firea a declarat miercuri, 24 aprilie, că îşi va axa campania în primul rând pe...
Lider PNL inculpat pentru corupție și-a depus candidatura la locale: ”Intru în competiţie bărbăteşte, deschis şi asumat”
Preşedintele PNL Prahova, Iulian Dumitrescu, inculpat pentru corupţie şi cu interdicţia de a exercita funcţia de preşedinte al Consiliului Judeţean Prahova, şi-a depus miercuri, 24 aprilie,...
#Simona Halep Guangzhou WTA, #Halep eliminata Guangzhou 2015, #Simona Halep Allertova Guangzhou rezultat , #WTA