Ziare.com

24 ianuarie va fi zi libera - Iohannis a promulgat legea

Vineri, 07 Octombrie 2016, ora 18:30

   

24 ianuarie va fi zi libera - Iohannis a promulgat legea
Presedintele Klaus Iohannis a semnat vineri decretul prin care promulga o modificare la Codul Muncii, astfel incat 24 ianuarie sa fie zi nelucratoare.

Proiectul fusese adoptat de Camera Deputatilor, camera decizionala, pe 6 septembrie. Legea intra in vigoare dupa publicarea in Monitorul Oficial.

In 2017 vom sta acasa de Ziua Unirii Principatelor Romane, care pica marti. Pe 24 ianuarie sarbatorim Unirea Moldovei cu Tara Romaneasca din 1859.

Pana la aceasta modificare legislativa, 24 ianuarie era considerata sarbatoare nationala, insa nu si zi libera.

In curand, ne-am putea bucura si de alta zi libera, avand in vedere ca Senatul a aprobat luna trecuta ca 1 iunie, Ziua Copilului, sa devina, de asemenea, nelucratoare. Legea trebuie insa sa treaca si de Camera Deputatilor si sa fie apoi promulgata la Cotroceni.

B.B.


Urmareste Ziare.com si pe Facebook! Comenteaza si vezi in fluxul tau de noutati de pe Facebook cele mai noi si interesante articole de pe Ziare.com.

Citeste mai multe despre 24 ianuarie zi libera
Sursa: Ziare.com

Articol citit de 2485 ori

Urmareste Ziare.com pe

Urmareste stirile Ziare.com pe Facebook
11 comentarii
Ordoneaza comentariile:Standard |Calitate |Numar Voturi |Recente

24 ianuarie??? Astia-s batuti in cap!

Pai ziua lu' nea Nicu e pe 23!

 

 

Ooo, ce bucurie!

Bugetarii mai iau si ei o pauza... Ca prea au muncit in anul anterior. Mii de hartii plimbate de colo-colo, sute de cartuse de imprimanta consumate, zeci de dosuri pupate pe parcursul anului...
Ma intreb: e valabil si la mine, la patron?

 

 

Liber de sarbatori

Cum gasiti voi zilele astea? Numai iarna sau in zile de duminica (vezi Rusaliile).

 

 

Sunt tari in care daca zilele libere oficiale care cad sambata

sau duminica sunt luate in alte zile lucratoare (ramanad cu adevarat zile libere)

La noi, duminica, zi libera tot anul, este data inca o data libera de Paste si de Rusalii!

 

 

"E minunat, e strasnic, e sublim, Urlara curtenii intruniti.

O clipa - zise vulpea - Sunteti niste tampitzi" - Victor Sivetidis.
Caci :
"Hai sa am mana cu mana,
Cei cu Zece mii pe Luna.
Cei u cinci sa ne pazeasca,
Cei cu doua sa munceasca,
Iar pe cei ce-s de la... tzeara,
Sa-i lasam pe toti sa moara."
Inca o zi sa zaci.
De foame.
Perfidia Parlamentul à atins côté cu totu' si cu totu' medievala.
Vom sarbatori Marea Unire, cu ea si cu precadere Marea Uneala, vom zice multumim din inima lui Iliescu ça fi'nca à dat pasapoarte, si vezi i-auzi una, si sarbatori fiecare le blocul lui in fata, cu ce-à trimis nea Western Union.
Si-apoi manele si bericica la pet, de nu le duce garla decat pana in Delta la pelicani.
Si ce de-a mai martziuri...
Efort urias de pagubos al imbecilizarii patriotarde.
Marea Unire devine si ea, un fel de Haidem sa ne avem ça fratii, Si !

 

 

BURUCEAGA pacat ca sunteti destept dar nu aveti

capacitatea de a intelege
Daca ziua de 1 decembrie cade intr-o duminca automat aveti un liber intro zi lucratoare. Va bucurati de ziua Romaniei dumica de 1 decembrie, dar statul va da o zi libera adevarat (luni sau vineri) ca ziua nationala a romaniei sa fie cu adevarat zi libera. In felul acesta toti anii au acelasi numar de zile libere indiferent cand cal sarbatorile legale.
E plina tara asta de inteligeti care nu pricep nimic!

 

 

bineinteles ca ai voie si tu sa pupi... dar nu de 24 Ianuarie

ca incepand de la anu e zi nelucratoare... libera...

 

 

ma asteptam la mai mult de la tine,dar vad ca esti

dus cu pluta ! pai daca ziua nationala a romniei e 1 decembrie,noi sa o sarbatorim pe 5 decembrie ?! e greu sa nu scrii dupa diktare !

 

 

aud ca profesorii nu sunt de acord,cica romnii au prea multe zile

libere ! cine mai munceste pt salariile bugetarilor ?!

 

 

Toarasu Alu Guitz, domne, creca pa vremea aia, ai nostri nu bagase

calendaru da vara si da iarna si bag sama ca creca sa produs o eroare deaia din greseala cand a calculat astia data pa stil nou, deaia io zic ca ie bine si pe 24, ca alfel, cel mai bine ar fi casa declare toate zilele nelucratore, ca nu vedeti ca noi degeaba lucram, ca nu nealegem cu nimica.

SA TRAITI !

P.S. In curand, ne-am putea bucura si de alta zi libera, avand in vedere ca Senatul a aprobat luna trecuta ca 1 iunie, Ziua Copilului, sa devina, de asemenea, nelucratoare.

 

 

@Cronos

de ce insiri povesti ?
daca o zi declarata prin lege ca fiind libera cade
simbata/duminica,la revedere si-un praz verde,
poate la anul sa fie cu adevarat libera si nici
atunci nu-i sigur :)

uite,ca sa pricepi si tu : in 1990,1 decembrie
a fost simbata iar in 1991 a fost duminica...
daca intr-un an 1 decembrie cade simbata,ar trebui
ca urmatorul an sa fie bisect pentru ca 1 decembrie
sa cada luni.

ps
chestia cu anul bisect e valabila pt sarbatorile
care sint dupa 29 februarie,altfel saltul in timp
este de o zi :)
iar guvernul nu a compensat niciodata cu o zi
in plus coincidenta dintre o zi libera legala
cu simbata/duminica in romania,poate unde traiesti
tu se procedeaza asa.

 

 

Platforma pentru solutionarea online a litigiilor