Ziare.com

4.000 de medici pleaca din tara pentru a castiga mai multi bani

Luni, 02 August 2010, ora 17:27

   

4.000 de medici pleaca din tara pentru a castiga mai multi bani
4.000 de medici romani se pregatesc sa plece in strainatate pentru a castiga mai multi bani, iar o buna parte a lor au incheiat deja precontracte cu firme de recrutare din Vest.

Declaratia a fost data pentru Realitatea TV de secretarul general al Colegiului Medicilor din Romania (CMR), Viorel Radulescu.

Radulescu spune ca acestia au depus la Ministerul Sanatatii documentele necesare in vederea obtinerii certificatului necesar pentru a putea profesa in afara tarii.

Conform datelor statistice, salariul mediu al medicilor in tarile Uniuniii Europene este de 3.500 de euro, de circa 10 ori mai mare decat cel din Romania.

In afara salariilor nesatisfacatoare, medicii reclama si lipsa dotarilor corespunzatoare din unitatile sanitare.

Potrivit estimarilor Ministerului Sanatatii, numarul medicilor care ar urma sa plece in strainatate anul acesta ar putea ajunge la 2.500, cel mai mare din ultimii patru ani. In intervalul 2007-2009, din Romania au plecat 5.500 de medici: 1.500 in 2007, 2.100 in 2008 si 1.900 anul trecut.

In 2009, cele mai multe certificate pentru a putea lucra in strainatate le-au fost eliberate medicilor care doreau sa plece in Franta, Marea Britanie, Irlanda, Suedia, Germania si Belgia, potrivit datelor Colegiului Medicilor din Romania.

Exodul angajatilor din sistemul sanitar romanesc este remarcat si de presa britanica. Astfel, Sunday Express a scris in weekend ca medicii si asistentele din Romania prefera sa mearga in Marea Britanie pentru a lucra in sectorul medical, dupa ce guvernul de la Bucuresti a decis reducerea salariilor cu 25%.

Saptamana trecuta, numeroase persoane au participat la un targ de locuri de munca organizat la Cluj de Business Activ Consult, una dintre zecile de agentii care recruteaza personal pentru a lucra in cardiologie, chirurgie, terapie intensiva si neurologie.

Lia Ciceu, in varsta de 45 de ani, care a mers cinci ore cu trenul pentru un interviu, a declarat: "Bunica mea face 98 de ani, dar nu puteam rata aceasta ocazie. Mi-ar placea sa lucrez la urgente sau in chirurgie. Indiferent de cat de mult muncesc, nu voi putea sa imi asigur viitorul aici".

"Vreau sa merg in Marea Britanie pentru ca nu am nicio sansa de viata aici. Cu salariul pe care il castig nu imi permit nici macar chiria. Am doi prieteni care lucreaza la Londra. Mi s-a spus ca o asistenta poate casitga 26.000 de lire pe an. Daca reusesc sa economisesc jumatate din aceasta suma, as plati o parte dintr-un apartament aici. Uneori, cred ca mi-ar placea sa raman definitiv in Marea Britanie", spune si o alta asistenta, Adela Pop, in varsta de 33 de ani.

Maria Ionescu, in varsta de 42 de ani, care vrea o slujba in chirurgie, intentioneaza sa se mute impreuna cu sotul ei, Sorin, care vrea sa lucreze cu copiii cu dizabilitati. "Lasam tot ce avem, inclusiv pisica, dar nu avem nicio speranta de viitor aici", a explicat ea.

Citeste mai multe despre exod medici plecare medici strainatate
Sursa: rNews

Articol citit de 1887 ori

Urmareste Ziare.com pe

Urmareste stirile Ziare.com pe Facebook
5 comentarii
Ordoneaza comentariile:Standard |Calitate |Numar Voturi |Recente

sa se duca ... invartindu-se ...

... sa ta ne le dr acului!
cine i-a facut medici, daca nu le pasa de sanatatea romanilor, ci doar de capatuiala?!

cei mai multi vor ajunge sa stearga bolnavii la fund;
pentru ca sant incompetenti!

daca vor v-un document, cereti-le sa-l plateasca cu varf si indesat; faceti o lista cu cei care pleaca, sa nu fie primiti inapoi, in caz c-o dau in bara in strainatate; sa le fie rusine ca-i abandoneaza pe cei care le-au platit scolarizarea!

vade retro, sa ta na!
nihil sine deo!

 

 

ca la noi la nimenea...........

ce se antampla .....vor pleca medici aproape corectii si care se pot chema medicii si vor ramane toate lichelele tiganii bisnitarii faceristii totii cei pe care nu ai poti numi sub nici un fel medic ce sa faca ce au facut si pana acum ,.,,,,,,,,,,,pea tiganii daca sai cu eurasii mai ai vreo sansa daca nu ....amin,

 

 

ce este si cu statistica asta !!!

Cum au gasit acei 4000 ??? Daca sant 3876 ?? Sau 1 ? asa de repede va ambalati !!! si daca pleaca CHIAR TOTI vor face ceva acolo ?? Sant doctori [ felceri mai de graba ] care NU stiu ce ar face acolo !! Sau astia raman pe capul nostru ??? cred ca o sa vina o vreme cand pacientii o sa le dea sfaturi acestor paramedici , nu???

 

 

Ai inventat mersul pe jos, Bade Cartane?

Nu uita ca ai fost primul "turist" roman in strainatate. Daca ai o inteligenta macar la limitra de jos ti-ai putea imagina ce inseamna 10.000 medici comparativ cu 2 milioane de romani de alte profesii plecati din tara?
Io-s in New York si pot sa te asigur ca romanii de aici merg la dentist, isi duc copiii la pediatru, femeile merg la ginecolog, in special ROMANI.
A, si se scrie ori "sunt" ori "sint" depinde cind si daca ai terminat scoala. In nici un caz "sant" asa cum ai scris tu...
Bade... meri la coasa, lasa ginditul pe seama cailor, ca au capul mai mare!

 

 

Platforma pentru solutionarea online a litigiilor