Sorana Carstea, eliminata in sferturi la Madrid dupa un meci in trei seturi

Joi, 05 Mai 2016, ora 19:16
57512 citiri

Sorana Carstea a incheiat un parcurs admirabil in turneul de la Madrid, fiind eliminata in sferturile de finala de slovaca Dominika Cibulkova.

Avand in fata o jucatoare ce a luptat pentru fiecare minge si pentru fiecare metru, Sorana a cedat in trei seturi, scor 6-4, 3-6, 3-6.

Sportiva noastra a inceput bine meciul si a avut cateva lovituri incredibile, castigand primul set controlat in totalitate cu 6-4.

"Amazing, amazing, amazing" - a fost expresia repetata cel mai des de comentatorii americani de la Tennis TV despre Sorana pe parcursul primului set.

Sorana Carstea, reactie nervoasa la Madrid - pe ce a dat vina pentru eliminare

Setul secund a fost mult mai echilibrat, cele doua jucatoare mergand cap la cap pana la 4-3, cand Cibulkova a reusit un break si s-a distantat decisiv pentru a trimite meciul in decisiv.

Ultimul set a inceput spectaculos, cu trei break-uri, unul pentru Sorana si doua pentru slovaca. Sorana a parut ca a cedat insa din punct de vedere emotional si fizic si nu a mai avut agresivitatea necesara pentru a castiga partida.

Sportiva noastra ramane insa cu un parcurs admirabil, ce o va retrimite in top 100 mondial de saptamana viitoare.

De asemenea, Sorana a incasat si un cec de peste 130 de mii de dolari - cel mai mare premiu pentru ea din ultimii doi ani.

CARSTEA - CIBULKOVA 6-4, 3-6, 3-6

19:16 - Cibulkova incheie meciul cu un break si Sorana este eliminata!

19:14 - Sorana face break-ul si scorul devine 3-5!

19:13 - Trei mingi de break pentru Sorana!

19:09 - Sorana isi face serviciul si are nevoie de break pentru a ramane in meci.

19:07 - Sorana rateaza o sansa de break, iar Cibulkova face 5-1.

19:01 - Cibulkova mai face un break si conduce cu 4-1.

18:56 - Game fara probleme facut de Cibulkova, care conduce cu 3-1.

18:52 - Cibulkova revine de la 15-40 si face break-ul.

Simona Halep, despre un truc folosit de Irina Begu: M-a afectat un pic

18:47 - Sorana face rebreak si egaleaza la unu!!!

18:43 - Cibulkova face break in primul game din setul decisiv.

18:36 - Cibulkova isi face serviciul si trimite meciul in decisiv.

18:34 - Cibulkova face primul break din acest set si va servi pentru a trimite meciul in decisiv.

18:27 - Game alb pentru Cibulkova. Continua echilibrul perfect din setul secund.

18:24 - Sorana salveaza o noua minge de break si egaleaza la trei. A salvat sapte mingi de break in acest meci.

18:18 - Game echilibrat, dar Cibulkova reuseste sa-si faca serviciul si are 3-2. Slovaca cheama din nou antrenorul.

Info: A inceput conferinta de presa a Simonei Halep la Madrid. Ramaneti cu noi pentru declaratiile sportivei noastre.

18:13 - Sorana egaleaza la doi dupa un game impresionant. Comentatorii americani rostesc cuvantul "Amazing" o data la 30 de secunde cand vad loviturile Soanei!

18:09 - Cibulkova isi face cu greu serviciul si conduce cu 2-1.

18:04 - Sorana salveaza patru mingi de break si egaleaza la unu!

17:59 - Cibulkova isi face serviciul fara probleme in startul setului secund.

17:54 - SET SORANA!!! Sportiva din Targoviste joaca superb si castiga primul set fara mari emotii!!!

17:53 - Doua mingi de set pentru Sorana!

17:49 - Cibulkova isi face serviciul si se apropie la 4-5. Sorana va servi pentru castigarea setului.

17:46 - Minge de set pentru Sorana!!!

Sorana Carstea a solicitat ajutorul antrenorului - ce sfaturi i-a dat Marius Comanescu

17:41 - Game perfect facut de Sorana, care conduce cu 5-3.

17:38 - Game alb si pentru Cibulkova, scorul este 4-3 in favoarea romancei.

17:35 - Game alb pentru Sorana si scorul este 4-2. Joc foarte bun al sportivei noastre.

17:32 - Slovaca isi face si ea serviciul cu ceva emotii si cheama antrenorul pentru a primi indicatii.

17:28 - Sorana isi face serviciul fara emotii si are 3-1!

17:24 - Sorana profita de prima sansa de break si conduce cu 2-1!

17:23 - Minge de break pentru Sorana!

17:20 - Sorana salveaza doua mingi de break si egaleaza la unu.

17:13 - Cibulkova incepe convingator si isi face serviciul.

17:10 - A inceput meciul!

17:04 - Cibulkova va servi prima.

16:40 - S-a terminat meciul dintre Nishikori si Gasquet. Urmeaza Sorana Carstea!

16:00 - Partida incepe dupa finalul meciului Nishikori - Gasquet, aflat in setul secund.

Cele doua sportive s-au intalnit de patru ori pana acum, iar slovaca s-a impus de trei ori. Ultima intalnire a avut loc insa in urma cu trei ani.

Cibulkova are cinci titluri WTA in palmares si premii de peste 7 milioane de dolari.

Castigatoarea o va intalni in semifinale pe Louisa Chirico, locul 130 WTA.