Sorana Carstea castiga un meci cu final de infarct si merge in sferturi la Madrid

Miercuri, 04 Mai 2016, ora 20:23
68400 citiri

Sorana Carstea continua parcursul de exceptie din ultima perioada printr-o calificare magnifica in sferturile de finala ale turneului de la Madrid.

Sportiva noastra a trecut de nemtoaica Laura Siegemund, scor 6-4, 7-6 (9), la capatul unui meci ce a avut un final de infarct.

Victoria Soranei s-a decis la tie-break, unde sportiva noastra a fost de mai multe ori la un singur punct de a pierde setul, dar a gasit resurse incredibile si a obtinut calificarea. Un tie-break in care ambele jucatoare au mers cap la cap pana la 9, cum rar se vede in tenisul de astazi.

Sorana Carstea si-a aflat adversara din sferturile de finala de la Madrid

Aflata la cea mai buna performanta din ultimii doi ani, Sorana a avut in fata o jucatoare pe val, care in urma cu doua saptamani a zdrobit-o pe Simona Halep la Stuttgart.

Chiar si asa, Sorana a aratat un tenis foarte bun, mult peste pozitia pe care o ocupa acum in clasamentul WTA - locul 127.

Sportiva din Targoviste a impresionat din nou prin precizie si prin mentalul puternic, scotand-o din sarite pe Siegemund in multe momente.

Sorana Carstea face un salt de senzatie in clasamentul WTA dupa victoria de la Madrid

In primul set, Sorana a revenit dupa ce si-a pierdut serviciul si s-a impus cu 6-4 in 41 de minute.

In setul secund, Sorana a avut un start in forta, a condus cu 3-0, insa a ratat patru mingi de break pentru a face 4-0. Siegemund a revenit imediat, a condus cu 4-3 si avea serviciul, dar Sorana a facut rebreak si a trecut la conducere.

Totul s-a decis la tie-break, unde cele doua jucatoare au mers cap la cap pana la 9, mereu pe muchie de cutit, insa Sorana a fost mult mai puternica si continua la Madrid.

In sferturile de finala, Sorana se va duela cu slovaca Dominika Cibulkova. Partida se va disputa joi, dupa ora 16:00, in direct pe Ziare.com.

Sorana este a treia romanca in sferturi la Madrid, dupa Simona Halep si Irina Begu, care se vor duela tot joi, de la ora 15:00.

CARSTEA - SIEGEMUND 6-4, 7-6 (9)

20:23 - VICTORIE!!!! Sorana castiga un tie-break cum de mult nu am mai vazut si se califica in sferturile de finala!!!

20:06 - Siegemund egaleaza la sase si trimite setul la tie-break.

20:01 - Sorana isi face serviciul si conduce cu 6-5. Final dramatic la Madrid.

19:58 - Siegemund isi face si ea serviciul si egaleaza la cinci.

19:53 - Game alb pentru Sorana, care conduce cu 5-4!!!

19:50 - Rebreak Sorana!!! Sportiva noastra egaleaza la patru si iese dintr-un moment foarte dificil.

19:50 - A doua minge de break in acest game pentru Sorana.

19:49 - Minge de rebreak pentru Sorana!

19:44 - Siegemund mai face un break si conduce cu 4-3.

19:42 - Siegemund egaleaza la trei pe propriul serviciu.

Reactia Simonei Halep dupa calificarea in sferturi la Madrid

19:36 - Siegemund face break si, in loc de 4-0, scorul devine 2-3.

19:32 - Sorana rateaza patru mingi de break si scorul devine 1-3.

19:30 - Game nebun, Sorana are a patra minge de break.

19:27 - A treia minge de break pentru Sorana din acest game.

19:26 - Inca o minge de break pentru Sorana.

19:25 - Minge de break pentru Sorana!

19:20 - Game dificil, dar Sorana are nervii tari si conduce cu 3-0!

Info: Acum a inceput la Madrid conferinta de presa a Simonei Halep. Ramaneti cu noi pentru declaratiile facute de sportiva noastra.

19:15 - Break Sorana! Sportiva noastra incepe superb si setul secund si are 2-0!

19:13 - Trei mingi de break pentru Sorana!

19:11 - Sorana salveaza patru mingi de break intr-un game maraton si conduce cu 1-0 in setul doi.

18:57 - Sorana face break si castiga primul set cu 6-4!

18:56 - Doua mingi de set pentru Sorana!

Anunt oficial: Iata ora de start a meciului Simona Halep - Irina Begu

18:51 - Siegemund face rebreak si ramane in set.

18:48 - Sorana face break, are 5-3 si serveste pentru castigarea primului set!

18:46 - Trei mingi de break pentru Sorana!

18:44 - Sorana merge si ea foarte bine pe propriul serviciu si are 4-3.

18:40 - Siegemund serveste foarte bine si egaleaza la trei.

18:35 - Sorana trece din nou in avantaj dupa un game pe propriul serviciu.

18:31 - Sorana face rebreak si egaleaza la doi!

Timea Bacsinszky, reactie plina de fair-play la adresa Simonei Halep

18:26 - Siegemund face break si conduce cu 2-1.

18:23 - Siegemund isi face serviciul si egaleaza la unu.

18:19 - Sorana castiga primul game din acest meci.

18:16 - A inceput partida!

18:10 - Sorana va servi prima.

17:56 - S-a terminat meciul baietilor, Sorana va intra pe teren in cateva momente!

17:34 - Partida incepe dupa meciul dintre Querrei si Puille, aflat in setul decisiv.

Sorana Carstea ocupa locul 127 in clasamentul WTA, in timp ce Siegemund se afla pe locul 44.

Aceasta este prima intalnire directa dintre cele doua.

Castigatoarea o va intalni in sferturile de finala pe invingatoarea dintre Anastasya Pavlyuchenkova si Dominica Cibulkova.

De ce Robert Negoiță nu poate fi candidatul coaliției la Primăria Capitalei. „Niciun primar de sector nu are mai multe șanse decât Piedone”
În contextul unei crize generate în alianța PSD-PNL, generată de zvonurile legate de o eventuală retragere a medicului Cătălin Cîrstoiu, primarul de la Sectorul 3, Robert Negoiță, s-a...
#Sorana Carstea Laura Siegemund, #Sorana Carstea Laura Siegemund LIVE, #Sorana Carstea Laura Siegemund DIRECT, #televizare Sorana Carstea Laura Siegemund, #Sorana Carstea Madrid Live , #stiri Sorana Cirstea