Sorana Carstea se califica superb in optimi la Madrid

Miercuri, 04 Mai 2016, ora 01:08
31482 citiri

Sorana Carstea s-a calificat superb in optimile de finala ale turneului de la Madrid dupa ce a invins o jucatoare mai bine clasata in ierarhia mondiala.

Sportiva noastra a trecut de muntenegreanca Danka Kovinici, scor 6-3, 7-5, la capatul unui meci pe care l-a dominat aproape in totalitate.

Revenirea unei campioane: Sorana Carstea dezvaluie problema de care nu va scapa toata viata

Sorana a condus-o cu 5-0 pe jucatoarea de pe locul 52 in clasamentul WTA, insa s-a relaxat pe finalul primului set, pe care l-a castigat in cele din urma cu 6-3.

Setul secund a fost ceva mai echilibrat, dar Sorana a fost mereu la control. Jucatoarea din Targoviste a incheiat in stil de mare jucatoare, cu un break pe final, iar apoi a servit pentru calificarea in optimi.

Sorana a impresionat in aceasta partida cu returul pe al doilea serviciu si cu loviturile extrem de precise.

In optimile de finala, Sorana o va intalni pe nemtoaica Laura Siegemund, miercuri, de la ora 17:30, in direct pe Ziare.com.

Laura Siegemund, locul 44 WTA, este jucatoarea care a zdrobit-o pe Simona Halep la Stuttgart.

CARSTEA - KOVINICI 6-3, 7-5

01:09 - Final de meci! Sorana se califica in optimi!

01:05 - Inca un break pentru Sorana, care serveste din nou pentru calificare!

01:01 - Kovinici face rebreak si egaleaza la cinci.

00:54 - Break Sorana!!! Sportiva noastra serveste acum pentru calificarea in optimi!

00:52 - Sorana nu are nicio problema in acest game, incheie punctele rapid si egaleaza la patru.

00:49 - Game foarte rapid facut de Kovinici, care are 4-3.

00:47 - Kovinici face si ea un break si egaleaza la trei.

00:40 - Kovinici isi face serviciul, scorul devine 2-3.

00:35 - Game alb pentru Sorana, care conduce cu 3-1.

00:32 - Sorana fructifica a patra minge de break si conduce cu 2-1!

00:29 - Cu ceva emotii, Sorana isi face serviciul si egaleaza la unu in setul secund.

00:26 - Kovinici isi face serviciul si conduce pentru prima data in acest meci.

00:21 - SET SORANA! Sportiva noastra se impune cu 6-3 dupa jumatate de ora de tenis superb.

00:19 - Sorana rateaza doua mingi de set, insa va servi din nou pentru a lua primul act.

00:14 - Break alb pentru Kovinici, scorul devine 2-5.

00:12 - Kovinici face si ea un game alb, dar acum Sorana va servi pentru castigarea primului set.

00:09 - Game alb facut de Sorana, care are deja 5-0! Ce meci pentru sportiva noastra, fost numar 21 mondial.

00:07 - Sorana mai face un break si conduce cu 4-0! Ne ofera cateva lovituri magnifice, pe care le vedem doar la jucatoarele de top 10!

00:01 - Un game ceva mai echilibrat, dar Sorana se distanteaza la 3-0.

23:58 - Sorana profita de a doua minge de break pe care o are si conduce cu 2-0!

23:53 - Sorana incepe in forta si ia primul game fara probleme.

23:50 - A inceput partida!

23:44 - Sorana va servi prima.

23:29 - Murray a castigat partida. Carstea - Kovinici va incepe in cateva momente.

Garbine Muguruza, reactie superba la adresa Irinei Begu

23:10 - Pana cand meciul va incepe, va invitam sa cititi un articol despre revenirea Soranei Carstea, in care sportiva noastra face o serie de declaratii emotionante. Sorana dezvaluie problema de care nu va scapa toata viata, spune cum s-a transformat dupa accidentare si face o marturisire in premiera pentru tenismenele noastre.

23:02 - Partida dintre Stepanek si Murray a intrat in setul decisiv.

22:28 - Partida va incepe dupa meciul dintre Stepanek si Murray, aflat in setul secund.

Sorana Carstea ocupa locul 127 WTA, in timp ce Kovinici se afla pe pozitia a 52-a.

Cele doua sportive s-au intalnit de doua ori pana acum, iar scorul este egal, 1-1. Sorana a castigat insa ultima intalnire disputata in luna februarie, la Rio.

Invingatoarea o va intalni in optimile de finala pe Laura Siegemund.

Partida e televizata de Dolce Sport 2.

Iohannis, reacție despre candidații separați la primăria Capitalei: "Important este să nu ducă la lupte electorale în interiorul coaliţiei" VIDEO
Preşedintele Klaus Iohannis se teme cu privire la eventuale tensiuni în coaliția de guvernare PSD-PNL după ce partidele au decis să susțină candidați diferiți la primăria Capitalei în...
Președintele PMP: Declinul PSD-PNL a început cu "decizia ridicolă de a-şi anunţa înfrângerea în Bucureşti” înainte de începerea campaniei
Preşedintele PMP, Eugen Tomac, consideră că decizia coaliţiei PSD-PNL de a avea candidaţi separaţi la Primăria Capitalei reprezintă începutul „marii prăbuşiri a partidului unic”,...
#Sorana Carstea Madrid, #Sorana Carstea LIVE Madrid, #Sorana Carstea Madrid Live, #Sorana Carstea Danka Kovinici , #stiri Sorana Cirstea