Sorana Cirstea elimina o favorita si se califica in turul trei la Miami

Vineri, 24 Martie 2017, ora 23:15
40528 citiri

Sorana Cirstea s-a calificat in turul trei de la Miami dupa un meci maraton.

Sportiva noastra a eliminat-o pe a 19-a favorita, Anastasia Sevastova, scor 7-6 (4), 3-6, 6-3, dupa un meci ce a durat peste doua ore, in doua zile.

Meciul s-a reluat vineri de la scorul 6-6 si 6-4 pentru Sorana in primul set, la tie-break, dupa ce joi a plouat puternic. Sorana a avut astfel nevoie de doar un punct pentru a castiga primul act si l-a castigat din prima.

In setul secund, Sorana a jucat din nou bine, a fost in controlul jocului, pana la o decizie gresita a arbitrului, care a infuriat-o teribil pe sportiva noastra.

Din acel moment, Sorana si-a pierdut concentrarea, iar Sevastova a profitat si a trimis meciul in decisiv.

Dupa o discutie cu antrenorul, Sorana a redevenit jucatoarea sigura pe sine si foarte precisa si nu a mai avut emotii in decisiv, calificandu-se astfel in turul trei.

In urmatorul meci, Sorana se va duela cu daneza Caroline Wozniacki, a 12-a favorita si o jucatoare aflata in revenire de forma. Partida va avea loc duminica, dupa ora 3:30 (ora Romaniei).

CIRSTEA - SEVASTOVA 7-6 (4), 3-6, 6-3

23:15 - Final de meci! Sorana se califica in turul trei!

23:12 - Sorana face rebreak, are 5-3 si va servi pentru calificare!

23:07 - Sorana si-a iesit din ritm, Sevastofa face un break alb!

23:05 - S-a oprit ploaia, meciul se reia!

23:01 - A inceput sa ploua, meciul este suspendat!

23:00 - Sevastova isi face serviciul usor, Sorana are 4-2.

22:57 - Sorana nu are emotii la serviciu si e tot mai aproape de victorie!

22:54 - Sevastova isi face cu greu serviciul, Sorana are 3-1.

22:50 - Sorana salveaza doua mingi de break, insa isi face serviciul si conduce cu 3-0!

22:43 - Sorana face break si conduce cu 2-0!

22:40 - Sorana isi face serviciul in startul setului decisiv.

22:35 - Sevastova isi face serviciul si castiga setul secund!

22:33 - Sevastova face break si va servi pentru a trimite meciul in decisiv.

22:28 - Sevastova isi face cu greu serviciul. Sorana contesta un punct al adversarei, insa in zadar.

22:24 - Sevastova face break si egaleaza la trei.

22:16 - Sevastova isi face cu greu serviciul, insa Sorana ramane in avantaj.

22:14 - Sorana se impune clar pe propriul serviciu si conduce cu 3-1.

22:11 - Sorana revine puternic si mai face un break!

22:06 - Sevastova face rebreak si egaleaza la unu.

22:02 - Sorana incepe setul secund cu un break!

21:57 - Sorana castiga primul punct din aceasta seara si implicit primul set!

21:56 - Se reia jocul cu Sevastova la serviciu.

Info: Partida se reia de la scorul 6-6 si 6-4 pentru Sorana in tie-break, dupa ce joi s-a amanat din cauza ploii.

21:55 - In cateva secunde se va relua jocul!

21:41 - S-a terminat meciul maraton dintre Vesely si Ramos, urmeaza meciul Soranei in scurt timp.

Sevastova ocupa locul 25 WTA, in timp ce Cirstea este pe locul 65.

Sorana Cîrstea a câștigat o sumă imensă la Miami. Azi joacă pentru calificarea în sferturi și un nou jackpot
Sorana Cîrstea va evolua astăzi, în jurul orei 22.00, în optimile de finală ale turneului Miami Open. Adversara Soranei Cîrstea este americanca Danielle Collins, locul 53 WTA. Collins a...
Sorana Cîrstea joacă azi în optimi la Miami! Pe cine va înfrunta românca pentru un loc în sferturi
#Sorana Cirstea Anastasia Sevastova, #Sorana Cirstea Miami , #stiri Sorana Cirstea