Sorana Cirstea se califica in sferturi la Nurnberg dupa o victorie muncita cu surpinzatoarea Laura Paar

Miercuri, 22 Mai 2019, ora 19:46
13354 citiri

Sorana Cirstea s-a calificat, miercuri, in sferturile de finala ale turneului WTA de la Nurnberg dupa o victorie muncita in fata unei alte romance, surprinzatoarea Laura Paar.

Targovisteanca s-a impus in doua ore si zece minute cu scorul de 6-4, 6-7, 6-0.

La prima vedere, Sorana avea un meci accesibil in fata unei adversare care tocmai obtinuse prima victorie din cariera pe tabloul principal al unui turneu WTA.

Iar primul set a aratat ca unul in care Cirstea se poate impune, chiar daca nu intr-o maniera categorica, asa cum ar trebui poate datorita experientei si rezultatelor.

A venit insa actul secund, atunci cand Sorana nu a putut sa inchida setul, iar Paar si-a jucat sansa si a trimis partida in "decisiv" dupa un tie-break disputat.

Setul al treilea a fost unul fara istoric, Cirstea impunandu-se cu 6-0 si obtinand calificarea in sferturi, acolo unde o asteapta o alta adversara accesibila, sarboaica Nina

Stojanovic.

Pentru Paar, parcursul din Germania se incheie cu 30 de puncte in clasamentul WTA si un cec in valoare de 3.400 de dolari.

Sorana Cirstea - Laura Paar 6-4/ 6-7 (6) / 6-0

19:46 - Game, set si meci, Sorana Cirstea!

19:41 - Sorana defileaza in acest set decisiv.

19:19 - Laura Paar castiga tie-breakul si trimite meciul in "decisiv"!

19:10 - Vom avea tie-break in setul al doilea!

19:00 - Sorana rateaza o minge de meci si Laura egaleaza la 5.

18:45 - Revine superb Sorana si castiga 4 game-uri consecutiv.

18:25 - Paar incepe bine setul secund, cu game si break.