Mare surpriza in atletism: Usain Bolt a fost descalificat si a ratat titlul mondial

Duminica, 28 August 2011, ora 15:10
2037 citiri

Usain Bolt a fost descalificat duminica in finala probei de 100 de metri a Campionatului Mondial de atletism de la Daegu (Coreea de Sud).

Sportivul jamaican, campion olimpic si detinatorul recordului mondial (9,58 secunde), a fost scos din concurs dupa ce-a furat startul!

Dezamagit, Bolt si-a aruncat tricoul si apoi a parasit arena din Daegu cu mainile in cap.

Proba a fost castigata cu timpul de 9.92 secunde de conationalul lui Usain Bolt, Yohan Blake, care a devenit astfel noul campion mondial.

Pe locul doi s-a clasat americanul Walker Dix (10.08 secunde), in timp ce ultimul loc al podiumului i-a revenit lui Kim Collins (10.09 secunde), din Saint Kitts and Nevis.

Campionatul Mondial de atletism de la Daegu se desfasoara in perioada 27 august - 4 septembrie.

Decizia BEC de a respinge protocolul Alianței Dreapta Unită, trasă la indigo cu cea dată pentru Alianța USR-PLUS în 2019. Excepția pentru PSD și precedentul Vadim Tudor
Alianța Dreapta Unită, formată din USR, PMP și partidul Forța Dreptei se găsește în imposibilitatea de a avea liste comune de candidați pentru alegerile din 9 iunie, după ce Biroul...
Cătălin Drulă acuză PSD că i-a ”momit” sau șantajat pe primarii USR: ”Ai zece milioane, dacă treci la noi”
Preşedintele USR, Cătălin Drulă, susţine că unii primari USR ar fi fost ”şantajaţi” sau ”momiţi” să treacă la PSD, în condiţiile în care de faţă era şi liderul social...
#Bolt descalificat Campionate Mondiale, #Bolt furat startul, #Yohan Blake campion mondial, #100 metri Campionate Mondiale , #atletism