Calificare dramatica pentru Romania, in semifinalele Europeanului de baschet

Duminica, 04 Septembrie 2016, ora 15:41
5506 citiri

Echipa feminina de baschet 3x3 a Romaniei a reusit o calificare dramatica in semifinalele Campionatului European, ce are loc chiar in Romania, la complexul comercial AFI Palace Cotroceni din Bucuresti, dupa un joc decis la prelungiri cu nationala Cehiei.

In componenta Gabriela Marginean, Sonia Ursu, Anca Sipos si Andra Haas, Romania a invins Cehia cu 18-16, dupa prelungiri, la finalul timpului efectiv de joc scorul fiind egal, 16-16.

Fetele noastre au fost conduse cu 5-1 si 8-2, dar au revenit senzational, chiar si de la 7-12.

Romania terminase pe 2 grupa A, sub nationala Ungariei.

In semifinale, echipa Romaniei va da piept cu Elvetia, care a dispus in alt sfert de finala de Ucraina, scor 14-11.

Ungaria - Rusia va fi a doua semifinala.

In proba masculina, Romania a fost invinsa in sferturi de mai cotata echipa a Serbiei, scor 11-22.

AUR se plânge că George Simion nu are acces la comisia de control a SRI. "PNL-PSD continuă acapararea statului român"
Deputata AUR Gianina Şerban acuză că, de patru luni, Birourile permanente reunite al Camerei şi Senatului refuză, fără nicio justificare, să numească un membru al partidului în comisia...
Florin Cîțu iese la atac după tensiunile din coaliție privind candidatura lui Cătălin Cîrstoiu la Capitală. Variantele propuse de fostul premier
Florin Cîţu, fost premier și fost lider PNL, a anunțat că sunt probleme privind „candidatura coaliţiei toxice” în persoana medicului Cătălin Cîrstoiu la Primăria Capitalei. El a...
#Romania calificare semifinale Europene, #Romania baschet 3x3 calificare semifinale, #echipa Romaniei calificare dramatica semifinale , #baschet