Romania, clasare onorabila la Mondialul de biatlon, in proba de stafeta feminina

de Dan Alexandru
Sambata, 14 Martie 2015, ora 14:35

Echipa Romaniei de stafeta feminin a avut o clasare buna in cadrul Campionatelor Mondiale de biatlon, care au loc in aceasta perioada in Finlanda, la Kontiolahti.

Astfel, echipa noastra formata din Eva Tofalvi, Luminita Piscoran, Reka Ferencz si Florina Ioana Carstea, s-a clasat pe locul 15, terminand proba in o ora, 16 minute si 24 de secunde.

Aurul a fost cucerit de Germania, cronometrata cu timpul cumulat de o ora, 11 minute si 54 de secunde, urmata fiind pe podium de Franta si Italia.

Clasarea Romaniei este cu atat mai buna cu cat in urma sa, pe locul 17, s-a clasat echipa gazda Finlanda, o echipa formata din Sanna Markkanen, Mari Laukkanen, Eevamari Rauhamaeki si Kaisa Makarainen, ultima fiind o sportiva de renume a biatlonului mondial, pe locul 2 in clasamentul Cupei Mondiale.