Cristian Ciocan, invins de rusul Alexander Povetkin intr-un meci in care nu a aratat nimic

Vineri, 15 Decembrie 2017, ora 22:02
15459 citiri

Pugilistul roman Cristian Ciocan a fost invins de rusul Alexander Povetkin intr-un meci eliminatoriu pentru titlul mondial de la categoria grea, ce a avut loc la Ekaterinburg (Rusia).

A fost un meci slab facut de pugilistul din Galati, care nu a aratat practic nimic. Scorul final a fost 120-108 si 118-108 in favoarea lui Povetkin.

Sportivul nostru a mers in Rusia cu gandul sa faca un meci defensiv, sa-l oboseasca pe Povetkin si sa dea lovitura decisiva pe final.

Tactica pregatita nu a dat insa roade, iar Povetkin, in varsta de 38 de ani, a fost foarte agil, a avut un joc bun de picioare si de brate si a dominat meciul de la inceput pana la sfarsit.

Ciocan si-a asumat foarte putine riscuri, a stat mult in garda si incerca sa taie jocul adversarului luandu-l in brate. Pentru un asemenea gest, Ciocan a si fost penalizat cu un punct in repriza a saptea.

Pugilistul roman nu a aratat mai nimic nici macar in ultimele reprize cand era clar ca avea nevoie de un KO pentru a castiga si a pierdut meritat, dar pleaca acasa cu o bursa de cateva sute de mii de dolari.

Dupa acest meci, Ciocan a ajuns la patru infrangeri la profesionisti. El are in palmares 22 de victorii.

De partea cealalta, Povetkin a obtinut a 33-a victorie si ramane cu o singura infrangere. Rusul va deveni challenger obligatoriu pentru centura mondiala WBO.

Desfasurarea meciului a fost urmatoarea:

Repriza 12 - Ciocan nu incearca nimic nici macar in acest final de meci si partida se incheie. Povetkin sarbatoreste deja victoria, acum asteptam si verdictul celor trei arbitri.

Repriza 11 - Repriza foarte slaba a pugilistului nostru, care n-a incercat nimic desi mai sunt doar cateva minute din meci!

Repriza 10 - Ciocan a fost mai curajos, a reusit cateva lovituri, dar Povetkin a echilibrat rapid situatia.

Repriza 9 - Povetkin domina in continuare meciul, a lovit precis, in timp ce Ciocan nu se ridica la nivelul meciului.

Repriza 8 - Initiativa este a rusului, dar Ciocan da drumul la brate abia pe finalul reprizei cand a fost din nou oprit de gong. Doar un KO il mai poate ajuta pe roman in acest meci.

Repriza 7 - Ciocan a pierdut un punct pentru ca isi ia adversarul in brate in mod repetat si refuza jocul. "Daca nu te potolesti, iti mai iau unul", i-a transmis arbitrul. Repriza a fost si de aceasta data in favoarea rusului. Romanul nu a castigat niciuna pana acum.

Repriza 6 - Ciocan a ratat o sansa importanta in finalul rundei, cand l-a dezechilibrat pe rus, dar s-a incheiat timpul. In rest, Povetkin s-a aflat in continuare la timona si domina meciul.

Repriza 5 - Cea mai spectaculoasa repriza de pana acum. Ciocan a inceput in sfarsit sa isi mai asume riscuri si sa loveasca. Povetkin a fost din nou cel care a lovit mai mult si mai precis. Arbitrul i-a acordat un ultim avertisment lui Ciocan, care risca sa piarda un punct daca-si va mai lua adversarul in brate.

Repriza 4 - O repriza ce i-a apartinut in totalitate lui Povetkin. Ciocan a incercat sa pastreze distanta, insa loviturile lui Povetkin au intrat si romanul a fost bagat si in coltul ringului.

Repriza 3 - Ciocan a continuat jocul defensiv si i-a iesit ceva mai bine fata de repriza precedenta. A avut si un plus de initiativa in finalul reprizei. Cea mai buna repriza a romanului de pana acum.

Repriza 2 - Povetkin loveste din ce in ce mai mult si mai precis, in timp ce Ciocan pare neputincios. Start slab pentru pugilistul nostru. Aribtrul chiar l-a avertizat sa nu mai refuze jocul si sa nu-l mai ia de cap pe rus.

Repriza 1 - O prima repriza de tatonare, in care Ciocan a stat mult in garda, a incercat foarte putin. Povetkin a avut initiativa, dar nu i-au intrat loviturile. Rusul pare insa mai mobil decat pugilistul nostru.

21:13 - A inceput meciul!

21:06 - Se intoneaza imnul Romaniei inainte de startul meciului.

20:58 - Cristian Ciocan intra in sala cu steagul Romaniei alaturi! In scurt timp va incepe meciul. Vom avea 12 reprize de cate 3 minute.

20:55 - Este prezentat Cristian Ciocan, care vorbeste in limba germana.

20:38 - Partida va incepe in aproximativ 10 minute!

Meciul are loc la Ekaterinburg (Rusia).

Daca va castiga acest meci, Ciocan isi va trece in palmares inca doua centuri, WBO Internatonal si WBA International.

Mai important decat atat, cu o victorie in aceasta seara, Ciocan va deveni challenger obligatoriu la centura mondiala WBO la categoria grea.

In varsta de 38 de ani, Povetkin are 32 de victorii si o singura infrangere la profesionisti. El a fost campion mondial WBA din 2011 si 2013.

Cristian Ciocan se afla pentru a doua oara in cariera la o victorie distanta de o lupta pentru titlul mondial. Ultima data a pierdut in februarie 2015, in fata lu Tyson Fury, dar acest rezultat a fost declarat "no contest" dupa ce britanicul a fost depistat pozitiv.

In varsta de 30 de ani, Ciocan are 22 de victorii si 3 infrangeri la profesionisti.