JO 2008 - atletism: Doi medaliati, descalificati la proba de 200 de metri

Miercuri, 20 August 2008, ora 19:59
1415 citiri

Churandy Martina, din Antilele Olandeze, a ramas fara argintul probei de 200 de metri, dupa ce a fost descalificat miercuri pentru ca si-a depasit culoarul de alergare, informeaza AFP.

Martina este cel de-al doilea atlet descalificfat din cursa de 200 de metri, dupa ce si ocupantul locului trei la sfarsitul cursei, Wallace Spearmon, a fost descalificat tot pentru ca si-a depasit culoarul de alergare.

Castigatorul titlului olimpic in proba de 200 de metri a fost jamaicanul Usain Bolt, care a stabilit si un nou record mondial dupa ce a oprit cronometru la timpul de 19,30 secunde.

Dupa descalificari, pe podium au urcat americanii Shwan Crawford si Walter Dix.

A picat cel mai vechi record mondial din atletism, stabilit acum 38 de ani VIDEO
Tânărul lituanian Mykolas Alekna (21 ani) a reuşit o aruncare de 74,35 m în proba de disc, duminică, la Ramona (Oklahoma, SUA), doborând cu această ocazie cel mai vechi record mondial...
PNL ar putea avea propriul candidat în cursa pentru Primăria Capitalei. Cum s-a ajuns la această concluzie
Eventualitatea retragerii lui Cătălin Cîrstoiu din cursa pentru Primăria Bucureşti ar complica lucrurile pentru cei din Alianța PSD-PNL. Nicolae Ciucă, preşedintele PNL, a afirmat, joi...