Romania, ciuca batailor la Campionatul Mondial de polo

Marti, 26 Iulie 2011, ora 11:39
2198 citiri

Nationala de polo a Romaniei a fost invinsa, marti, de reprezentativa Canadei, scor 8-12, intr-un meci contand pentru clasarea pe locurile 9-12 la Campionatul Mondial de la Shanghai.

Pentru "tricolori", care au pierdut doua reprize din patru, au marcat Radu, Negrean (ambii cate trei goluri), Chioveanu si Georgescu.

In meciurile din faza grupelor, Romania a fost invinsa de Australia (8-9) si Serbia (5-12), obtinand o singura victorie, in fata Chinei (14-10), care i-a adus calificarea la barajul pentru sferturile de finala.

"Tricolorii" au pierdut insa in fata Muntenegrului, cu 4-8 si au "retrogradat" la meciurile de baraj pentru pozitiile 9-12, fiind invinsi de Canada.

Romania va juca ultimul meci, joi, pentru locurile 11-12, cu invinsa din meciul dintre Australia si Japonia, iar o infrangere o poate trimite pe ultimul loc al turneului din China.

La aceasta editie a Campionatului Mondial de polo, obiectivul Romaniei a fost trecerea de faza grupelor.