Business Focus: Antreprenoriatul: Profesie vs Vocație

Cupa Mondiala de rugby: Romania, invinsa de Franta

Miercuri, 23 Septembrie 2015, ora 23:49
15311 citiri

Nationala de rugby a Romaniei a fost invinsa de Franta, scor 11-38, intr-un meci din Grupa D a Cupei Mondiale, ce are loc in Anglia.

In fata a peste 50 de mii de spectatori, pe stadionul Olimpic din Londra, baietii nostri au avut un inceput curajos si au evoluat de la egal la egal cu o formatie mult mai buna.

Francezii au punctat primii, in minutul 3, din lovitura de pedeapsa, insa replica noastra a fost solida. Florin Vlaicu a fost aproape de un eseu in minutul 19, numai ca a cazut pe spate si nu a reusit sa puna mingea pe teren. A reusit totusi o transformare si scorul era egal, 3-3.

Echilibrul s-a rupt insa dupa minutul 30, cand Paulica Ion a fost eliminat pentru zece minute, iar francezii au profitat din plin.

Ei au marcat doua eseuri, prin Gouitune si Nyang, iar Parra a reusit si el doua transformari. Pana la pauza, Vlaicu a transformat o lovitura de trei puncte, astfel ca scorul a fost 17-6.

In repriza a doua, cele doua echipe au jucat de la egal la egal, insa Franta a mai reusit doua eseuri, prin Gouitoune si Fofana.

Baietii nostri au luptat pentru onoare, iar in cele din urma au reusit si ei un eseu, prin Urasche, singurul al nostru din aceasta partida.

S-a terminat insa 38-11, dupa un eseu marcat de Fickou, in ultimul minut.

Romania va disputa urmatorul meci pe 27 septembrie, de la ora 18:45, in fata Irlandei, pe stadionul Wembley.

Tara noastra ramane astfel fara victorie la Cupa Mondiala de rugby din 2007, ultimul succes fiind obtinut in fata Portugaliei.

Aceasta a fost a sasea infrangere consecutiva a "Stejarilor" la turneul final.

ROMANIA - FRANTA 11-38

80 - Final de meci!

79 - Transformare pentru Franta, scorul este 38-11.

79 - Inca un eseu pentru Franta dupa o patrundere superba a lui Fickou!

74 - Vlaicu rateaza transformarea.

73 - Eseu pentru Romania!!! Ursache patrunde superb in margine si puncteaza!

71 - Transformare pentru Franta, scorul devine 31-6!

70 - Franta mai reuseste un eseu, prin Fofana, baietii nostri au cazut psihic.

68 - Parra mai aduce doua puncte pentru Franta.

67 - Eseu pentru Franta dupa o faza controversata, in care Gouitone pare a face o miscare dubla!

40 - Se reia jocul!

40 - Pauza!

40 - Florin Vlaicu reuseste o transformare si scorul este 17-6. Paulica Ion reintra pe teren si se restabileste egalitatea.

35 - Parra transforma din nou si Franta conduce cu 17-3.

34 - Inca un eseu pentru Franta: Nyanga profita de dezorganizarea din defensiva noastra si puncteaza.

23 - Parra transforma lovitura si scorul devine 10-3.

31 - Eseu pentru Franta! Gouitune puncteaza pentru francezi.

30 - Paulica Ion vede cartonasul galben si vom juca in inferioritate numerica timp de zece minute.

26 - Florin Vaicu rateaza o lovitura de pedeapsa dintr-o pozitie foarte buna, centrala.

21 - Sunt 50 de mii de spectatori in tribune impresionati de curajul "stejarilor" nostri! Jucam foarte bine, de la egal la egal cu o formatie ce are in componenta jucatori mult mai valorosi.

20 - Florin Vlaicu fructifica lovitura de pedeapsa si egalam la trei.

19 - Din pacate, Vlaicu a cazut pe spate si nu este acordat eseul! "Nu exista dovada clara ca mingea atinge terenul", spune unul dintre arbitri.

19 - Se solicita interventia arbitrajului video pentru a vedea daca avem eseu la patrunderea lui Vlaicu!

18 - Suntem la cinci metri de butul Frantei si avem repunerea. Incercam un eseu, publicul este in delir!

3 - Franta reuseste primele puncte prin Parra, din lovitura de pedeapsa, si conduce cu 3-0.

1 - A inceput partida!

21:56. Cele doua echipe ies pe teren. Sunt aproximativ 50 de mii de spectatori pe stadionul Olimpic din Londra, intre care multi romani.

Info: Meciul incepe la ora 22:00

Franta: Brice Dulin, Sofiane Guitoune, Gael Fickou, Wesley Fofana, Noa Nakaitaci, Remi Tales, Morgan Parra; Louis Picamoles, Fulgence Ouedraogo, Yannick Nyanga, Aleandre Flanquart, Bernard Le Roux, Uini Antonio, Dimitri Szarzewski (capitan), Vincent Debaty.

Rezerve: Benjamin Kayser, Eddy Ben Arous, Nicolas Mas, Yoann Maestri, Damien Chouly, Rory Kockott, Freddy Michalak, Mathieu Bastareaud.

Romania: Catalin Fercu, Madalin Lemnaru, Paula Kinikinilau, Florin Vlaicu, Adrian Apostol, Danut Dumbrava, Florin Surugiu; Mihai Macovei (capitan), Viorel Lucaci, Valentin Ursache, Johan van Heerden, Valentin Poparlan, Paulica Ion, Otar Turashvili, Mihaita Lazar.

Rezerve: Andrei Radoi, Andrei Ursache, Horatiu Pungea, Ovidiu Tonita, Stelian Burcea, Valentin Calafeteanu, Ionut Botezatu, Csaba Gal.

Meciul se disputa pe stadionul Olimpic din Londra.

Aceasta va fi a 52-a intalnire directa dintre cele doua tari, francezii avand deja 41 de succese in fata noastra.

In prima etapa din grupa D, in care Romania a stat, Franta a invins Italia cu 32-10.

Partida este televizata de Digi Sport 1.

Ce n-a văzut CTP în 34 de ani de alegeri libere: ”Doar Ceaușescu îl poate egala pe Ciociu. Ca pe o turmă de mancurți...”
Retragerea lui Cătălin Cîrstoiu din cursa pentru Primăria Capitalei a fost comentată acid de jurnalistul Cristian Tudor Popescu, care i-a criticat dur pe președinții PSD și PNL, Marcel...
Candidatul USR la Primăria Sectorului 5 a depus o plângere la DIICOT împotriva lui Cristian Popescu Piedone
Avocatul şi liderul consilierilor USR din Sectorul 5, Alexandru Dimitriu, a depus joi dimineaţă, 25 aprilie, o plângere la DIICOT împotriva primarului Cristian Popescu Piedone şi ”a...
#Romania Franta, #Romania Franta LIVE, #Romania Franta rugby, #Romania Cupa Mondiala rugby , #rugby