Tara Galilor a triumfat in Turneul Celor 6 Natiuni cu un Grand Slam de vis

Duminica, 18 Martie 2012, ora 16:44
1759 citiri

Nationala de rugby a Tarii Galilor a castigat, sambata seara, Turneul Celor Sase Natiuni, dupa o victorie spectaculoasa contra Fratei, scor 16-9, succes care le-a asigurat si cucerirea Marelui Slem.

Intr-o atmosfera de vis creata de fanii galezi de pe Millenium Stadium din Cardiff, "Dragonii Rosii" si-au confirmat statutul obtinut dupa primele patru etape si s-au impus si in fata Frantei, incununand cu succes cel mai bun sezon din ultimii 20 de ani.

Francezii au deschis scorul cu o lovitura de pedeapsa executata de Yachvili, dar gazdele au intors rapid rezultatul, dupa ce Cuthbert a reusit eseul, iar Halfpenny a transformat. Acelasi Halfpenny a bifat si o lovitura de pedeapsa in prima repriza, stabilind scorul pauzei la 10-3.

Oaspetii s-au apropiat de doua ori la sase puncte in partea secunda, prin penaltiurile transformate de Beauxis si Yachvili, dar Halfepenny nu i-a slabit deloc pe francezi, marcand prin alte doua lovituri de pedeapsa pentru o victorie la sapte puncte, scor 16-9.

Succesul obtinut impotriva "Cocosului Galic" a fost al cincilea din tot atatea posibile pentru galezi in actuala editie a competitiei, acestia adjudecandu-si astfel un nou Grand Slam in Trofeul celor Sase Natiuni, dupa cele din 2005 si 2008.

"A fost foarte greu, francezii au facut totul pentru a ne impiedica sa obtinem acest Grand Slam, dar in final am castigat si asta e tot ce conteaza", a declarat, la final, capitanul Sam Warburton, care a fost scos la pauza din cauza unei accidentari la umar.

Cotata doar cu sansa a patra la startul competitiei, dupa Franta, Anglia si Irlanda, nationala "Dragonilor Rosii" a bifat astfel cel mai bun sezon din ultimii 20 de ani, dupa ce la Cupa Mondiala din 2011 (Noua Zeelanda) a ajuns pana in careul de asi.

In celelalte meciuri ale ultimei etape, Italia a invins Scotia cu 13-6, in timp ce Anglia batut la scor Irlanda, 30-9.