Turneul celor Sase Natiuni: Anglia, victorie dramatica cu Tara Galilor

Sambata, 12 Martie 2016, ora 21:48
2520 citiri

Anglia a obtinut a patra victorie consecutiva in Turneul celor Sase Natiuni la rugby si a luat o optiune serioasa in castigarea Marelui Slem si a editiei din acest an.

Selectionata "Trandafirului" a fost nevoita sa reziste eroic, acasa, pentru a se impune, dupa un final de infarct, scor 25-21, in fata Tarii Galilor.

Englezii au condus la pauza cu scorul de 19-0, perioada in care au inscris singurul lor eseu prin Watson. Farrell, cu sase lovituri de pedeapsa si o transformare, a adus un avantaj consistent pentru gazde, care nu a mai putut fi intors.

"Dragonii" au avut o revenire de senzatie cu cinci minute inainte de final, fiind la un pas sa reediteze surpriza de anul trecut de la Cupa Mondiala, cand au eliminat Anglia din competitie.

Turneul celor Sase Natiuni: Italia, batuta mar la Dublin

North si Faletau au culcat balonul in terenul de tinta, completand reusita lui Biggar din minutul 54. Desi cele trei eseuri au fost transformate, timpul ramas nu le-a mai permis oaspetilor sa dea lovitura de gratie.

Romania, victorie zdrobitoare cu Germania in Cupa Europeana a Natiunilor

Cu acest succes, Anglia este aproape cu titlul in buzunar, insa Franta, cu o victorie in fata Scotiei duminica si o minune in ultima etapa, acasa cu englezii, poate smulge trofeul din mainile acestora.

Cei mai influenți zece europarlamentari români. Cu cât sunt plătiți și care dintre ei candidează din nou FOTO
După alegerile europarlamentare din 9 iunie, România va avea în continuare treizeci și trei de reprezentanți în plenul Parlamentului European (PE), dar nu toți se remarcă prin activitatea...
PNL exclude susţinerea lui Piedone la Primăria Capitalei. Ionuț Stroe: "Ar fi cea mai mare greşeală"
Susţinerea lui Cristian Popescu Piedone la Primăria Capitalei nu este pe agenda de lucru a PNL, susține purtătorul de cuvânt al partidului, Ionuţ Stroe. Întrebat, în emisiunea România...
#Anglia victorie dramatica Tara Galilor, #Tuneul celor Sase Natiuni, #rugby rezultate Anglia Tara Galilor , #rugby