Turneul celor Sase Natiuni: Franta, ocolita de miracol la Cardiff

Sambata, 27 Februarie 2016, ora 08:42
2172 citiri

Tanara echipa a Frantei si-a diminuat sansele de a cuceri titlul la editia din acest an a Turneului celor Sase Natiuni, dupa ce a pierdut in deplasare la Cardiff, scor 19-10, cu Tara Galilor.

Cu victorii in primele doua etape, acasa cu Italia (23-21) si in deplasare cu Irlanda (10-9), selectionata Cocosului Galic nu a reusit sa culce balonul in terenul de tinta al gazdelor decat in ultimul minut, prin capitanul Guirado, insuficient insa pentru un rezultat favorabil.

Dupa o prima repriza echilibrata, inceputa cu cate o lovitura de pedeapsa ratata de ambele parti, Dragonii au plecat la vestiare cu un avantaj minim, 6-3, dupa ce Biggar a bifat doua lovituri transformate (minutele 22 si 31), respectiv Plisson o transformare (34).

La reluare, acelasi Biggar a marit avantajul (44) cu o noua transformare, iar doua minute mai tarziu, North a profitat de o greseala a francezilor si a realizat eseul, transformat de Biggar, care a mai realizat trei puncte in minutul 66, pe fondul unei dominari teribile a oaspetilor.

Cu acest succes, Tara Galilor a urcat pe primul loc cu doua victorii si un egal, urmata de Anglia cu doua victorii si un meci mai putin. Nationala Trandafirului va juca sambata cu Irlanda, pantru ca apoi sa intalneasca Tara Galilor si in ultima etapa Franta, care se va duela pe 13 martie cu Scotia in deplasare.

Sebastian Burduja, candidatul PNL la Primăria Capitalei: ”Bucureștenii să nu mai fie forțați să aleagă răul cel mai mic"
Candidatul liberal la Primăria Capitalei, anunțat odată cu retragerea lui Cătălin Cîrstoiu din cursă, vrea să propună „un model liberal de administrație”. Sebastian Burduja, liderul...
Românii au investit sume record în titlurile de stat. Depozitele în lei ale populației la bănci, la un maxim istoric
Românii au investit o sumă record de aproape 3,2 miliarde de lei, echivalentul a 643 milioane de euro, în titluri de stat Fidelis, săptămâna trecută. De asemenea, depozitele în lei ale...