Romania devine campioana europeana absoluta la tenis de masa

Duminica, 17 Septembrie 2017, ora 18:34
22020 citiri

Romania a devenit campioana european absoluta in proba pe echipe la tenis de masa, in cadrul Europenelor desfasurate la Luxemburg, dupa o finala absolut dramatica decisa in meci decisiv, scor 3-2 pentru fetele noastre.

Dana Dodean, 29 de ani, a adus acest ultim punct, la 2-2 la general, dupa un joc cu Han Ying, o jucatoare de 34 de ani nascuta in China, care ocupa locul 1 in clasamentul european feminin.

Scorul a fost 11-4, 11-8, 4-11, 12-10, la capatul unei partide dramatice, cu Han avand 2 mingi de set la 10-8 in setul 4.

La general asadar, Romania trece de Germania cu 3-2 si devine pentru a patra oara campioana europeana, dupa titlurile din 1992, 2002 si 2005.

Iata mai jos rezultatele complete ale acestei zile:

Eliza Samara - Han Ying 3-2 (9-11, 12-10, 9-11, 11-8, 11-7)

Dana Dodean - Shan Xiaona 0-3 (6-11, 6-11, 7-11)

Bernadette Szocs - Nina Mittelham 3-1 (11-5, 11-5, 6-11, 11-6)

Eliza Samara - Shan Xiaona 1-3 (8-11, 9-11, 17-15, 3-11)

Dana Dodean - Han Ying 3-1 (11-4, 11-8, 4-11, 12-10)

Imediat dupa finala, fetele noastre au inceput sa danseze hora bucuriei la Luxemburg, acolo unde s-a desfasurat editia din 2017 a Europenelor. Antrenate de Viorel Filimon, sportivele din Romania au reusit cea mai mare performanta a tenisului de masa din Romania in ultimii 12 ani.

Germania era campioana europeana en-titre, castigase de altfel ultimele 3 editii la rand si in plus, pornea din postura de vicecampioana olimpica, pierzand la Rio in finala din 2016 cu marea favorita China.

Desfasurarea intalnirii:

Ce moment pentru sportul romanesc!! Romania devine campioana europeana absoluta dupa o finala dramatica, de povestit nepotilor! 12-10 a fost in setul 4 pentru Dana Dodean, care a salvat 2 mingi de set in fata numarului 1 european!!

18.17: Revine in meci Han, 1-2, a castigat lejer aceasta sportiva de 34 de ani, cu 11-4.

Fabulos a evoluat Dodean si in acest set, 11-8, 2-0 pentru Dodean si suntem la un singur set de titlu!!

17.59: Ce set face Dana Dodean!! 11-4, a dominat-o clar pe rivala sa de 34 de ani din China. 1-0 si suntem la doua seturi de aur.

Incepe partida, Dodean versus Han Ying, cine castiga aici aduce titlul continental pentru tara sa.

17.48: 2-2 la general, Shan a castigat cu 3-1 la seturi partida cu Samara, vizibil afectata de durerea la umar. Scorul a fost 11-3, urmeaza meciul decisiv intre Dodean si Han Ying.

17-15 pentru Eliza Samara, care castiga un set 3 dramatic cu Shan! 2-1 pentru sportiva din China, Samara revine in meci, dar au aparut probleme persistente la umarul stang.

11-9, din pacate tot pentru Shan, care are 2-0 la seturi si este la un pas sa trimita partida intr-un decisiv dramatic.

17.15: 11-8 pentru Shan, 1-0 pentru sportiva din China, inceput mai ezitant al Elizei.

17.08: Ne pregatim de marele meci intre Eliza Samara si Shan Xiaona, locul 2 in Europa.

11-6 in setul 4, 3-1 la seturi si Romania conduce cu 2-1 la general Germania, suntem la un pas de aurul european!!

Este 2-1 pentru Bernadette, Mittelham a castigat setul cu 11-6 si pare ca vrea sa revina in meci.

Din nou 11-5, Szocs are 2-0 la seturi si domina clar intalnirea.

11-5, inceput perfect pentru Berny, care ne aduce in avantaj in acest meci, 1-0!

A inceput partida dintre Bernadette Szocs si Nina Mittelham, fosta campioana europeana de cadete.

1-1 la general, Dodean pierde clar, cu 6-11, 6-11 si 7-11. Urmeaza la masa Berny Szocs!

Din nou 11-6, Shan pare sa aiba o misiune usoara, 2-0 si Germania e la un pas sa egaleze la general.

Incepe slab Dodean partida, 6-11 in primul set, Shan este mult mai solida in acest debut de meci.

Incepe a doua partida a finalei!

16.03: Dodean are 29 de ani, e nascuta la Arad si e pe locul 13 in Europa. Shan are, ca si colega ei Yan, tot 34 de ani.

16.02: Dana Dodean intra acum in al doilea meci, va evolua in fata tot unei sportive nascuta in China, Shan Xiaona, numarul 2 in Europa!

Victorie uriasa pentru Eliza Samara, 3-2, dupa 11-7 in decisiv, o mare victorie in fata unei sportive nascuta in China, de 34 de ani, aflata pe locul 1 in Europa!

Avem decisiv la prima partida a finalei! Samara castiga setul 4 cu 11-8 si avem mari emotii in ultima mansa!

Inca un 11-9 pentru Yan, care conduce acum cu 2-1. Samara trebuie sa castige acum 2 seturi la rand pentru a face 1-0 la general, pe tabela.

Samara egaleaza la seturi, dupa o mansa extrem de tensionata si echilibrata, 12-10 pentru sportiva din Constanta!

11-9 pentru Han, din pacate sportiva nascuta in China a inceput mai bine acest meci. 1-0 la seturi. Se joaca pe sistemul cel mai bun din 5 seturi, primul la 3 asadar.

Incepe partida, prima, cea intre Samara si Han.

15.04: Germania are 7 titluri mondiala in palmares, Romania are 3 si este la a 8-a finala din istorie. Cele doua sportive se incalzesc acum.

15.02: Prima intalnire va avea loc intre Eliza Samara si Han Ying.

15.01: Avem imagini de la Luxemburg, sunt prezentate cele doua formatii, din pacate Germania are 3 sportive care sunt nascute in China in lot si este marea favorita.

Romania a avansat in finala Europenelor din Luxemburg dupa o semifinala perfecta in fata Rusiei, terminata cu un scor sec, 3-0 pentru fetele noastre.

Romania invinge categoric Rusia si se califica in finala Campionatelor Europene de tenis de masa

Eliza Samara, Dana Dodean si Bernadette Szocs nu au avut emotii cu adversarele lor si au impins Romania intr-o finala europeana, asteptand un titlu continental dupa 12 ani de pauza.

Romania are 3 medalii de aur in istoria Europenelor, obtinute in 1992, 2002 si 2005.

In sferturi, Romania a dispus cu acelasi scor, 3-0, de nationala Portugaliei.

Germania, adversara de duminica, a trecut greu, in meci decisiv, de Olanda, scor 3-2.

Partida va fi televizata pe TVR 2 si TVR HD.

”Nu am ce să-mi reproșez. Mandatul rămâne pe masa coaliției”. Cîrstoiu a făcut declarații în faţa Spitalului Universitar. Explicaţii privind acuzaţiile de incompatibilitate
Candidatul PSD-PNL la Primăria Capitalei, medicul Cătălin Cîrstoiu a susținut vineri, 19 aprilie, o conferinţă de presă pentru a răspunde acuzaţiilor de incompatibilitate în condiţiile...
Dan Tănasă, candidatul AUR la Primăria Brașov: ”Braşovenii nu mai sunt nevoiţi să aleagă răul cel mai mic”
Alianţa pentru Unirea Românilor, filiala Braşov, a prezentat, vineri, candidatul pentru funcţia de primar al Municipiului Braşov în persoana deputatului Dan Tanasă. Acesta a declarat...
#live Romania finala Europene tenis de, #Romania Germania live finala Europene, #Romania finala tenis de masa EURO , #stiri din sport