Un roman a terminat pe podium in cea mai grea cursa montana din lume, ultramaratonul de pe Mont Blanc

Duminica, 02 Septembrie 2018, ora 11:01
9423 citiri

In poate cea mai grea cursa montana de alergare din lume, Ultra-Trail du Mont-Blanc 2018, ce se intinde pe parcursul a 170 de kilometri, un roman a reusit imensa performanta de a termina intre primii 3.

Robert Hajnal a terminat aceasta cursa infernala pe locul 2 sambata, terminand ultimii kilometri cu steagul Romaniei pe brate. Legitimat la echipa CEP Romania, Hajnal a fost mai mereu in plutonul fruntas, ajungand dupa primii 70 de kilometri in primii 10 alergatori ai cursei.

La kilometrul 136, Hajnal a ajuns pe 2, loc pe care nu l-a mai pierdut pana la final.

El a terminat cursa in 21 de ore, 31 de minute si 37 de secunde, iar imagini VIDEO cu romanul le puteti urmari mai jos:

Cursa de pe Mont Blanc e considerata de specialisti regina probelor in cursele de ultramaraton montan, ea fiind castigata sambata de francezul Xavier Thevenard, care avea la activ deja doua titluri la UTMB.

Medalia de bronz a fost obtinuta de spaniolul Jordi Gamito, cu timpul de 21.57. Thevenard a terminat in 20.44.

Robert Hajnal e nascut in Petrosani, iar in luna mai sportivul a reusit un alt rezultat extraordinar: locul 15 la Campionatul Mondial de Ultramaraton Montan.

Nicușor Dan: ”Într-o țară civilizată, Ştefan Dumitraşcu și domnii Greblă şi Hopincă ar trebui să fie azi în pușcărie”
Primarul Capitalei, Nicuşor Dan, a enumerat joi, 28 martie, câteva persoane despre care consideră că „într-o ţară civilizată ar trebui să fie azi în puşcărie. „Eu am precizat azi...
ANRE demontează declarațiile ministrului Burduja privind energia alternativă: "Să se liciteze pentru aceste capacități"
Declarațiile ministrului Energiei, Sebastian Burduja, referitoare la ritmul extraordinar de instalare a fotovoltaicelor și eolienelor, au fost contrazise de președintele ANRE (Autoritatea...
#Robert Hajnal locul 2 ultramaratonul de, #Hajnal pe podium in ultramaraton Mont, #performanta minunata Mont Blanc Hajnal , #stiri din sport