Calificare minunata pentru Romania la Mondialele de volei, dupa o pauza de 25 de ani

Duminica, 22 Aprilie 2018, ora 09:28
7161 citiri

Echipa nationala de tineret a Romaniei la volei feminin a obtinut o calificare fantastica la Campionatul Mondial, o calificare asteptata de un sfert de secol.

Romania Under 17 s-a calificat la Campionatul Mondial sub 18 ani de anul viitor dupa ce a ocupat locul 5 la Europenele de tineret din Bulgaria. In meciul pentru locurile 5-6 de la Sofia, Romania a trecut usor de Belarus, scor 3-0, 25-16, 25-21 si 25-10.

Meciul decisiv insa pentru calificarea la Mondiale a fost cel cu Slovenia, castigat dramatic de fetele noastre cu 3-2, dupa 15-10 in setul decisiv.

Ultima data cand Romania mai participa la un Mondial de tineret se intampla in 1993, in Slovacia.

Pe langa calificarea la Mondiale, fetele noastre s-au calificat si la Jocurile Olimpice ale Tineretului European, care vor avea loc in Azerbaidjan.

Cea mai buna jucatoare din lotul romancelor a fost Alexia Carutasu (14 ani), fata fostului mare baschetbalist Virgil Carutasu. Alexia a marcat 36 de puncte in partida cu Slovenia si se lupta pentru titlul de MVP-ul turneului final.

Ciolacul îl trimite pe Piedone ”la locul lui”. Liderul PSD susține că nu va negocia cu edilul de la Sectorul 5
Preşedintele PSD, Marcel Ciolacu, a declarat miercuri, 24 aprilie, că locul lui Cristian Popescu Piedone nu poate să fie decât ca primar, în continuare, la Sectorul 5, el precizând că nu va...
Burduja îl atacă pe Nicușor Dan: "Nepăsarea şi incompetenţa au lăsat zeci de mii de oameni fără căldură şi apă caldă"
Administraţia actuală a realizat investiţii "prea puţine şi prea lente" pentru a reabilita reţeaua de termoficare a Capitalei, a declarat miercuri, 24 aprilie, liderul PNL Bucureşti,...
#Romania se califica Mondiale de volei, #Romania se duce la Mondiale sfert, #Romania tineret Campionat Mondial volei feminin , #volei