Liga Campionilor: Steaua a remizat cu Aktobe

Miercuri, 30 Iulie 2014, ora 19:52
15970 citiri

Steaua a terminat la egalitate, scor 2-2, in prima mansa a turului III preliminar din Champions League, pe terenul celor de la Aktobe.

Campioana Kazahstanului i-a surprins pe romani inca din primele minute, jucatorii lui GAzzaev junior evoluand extrem de agresiv. Presata serios, defensiva "ros-albastrilor" a aratat multe semne de slabiciune in fata unei formatii mai degraba modesta.

Gazdele de la Aktobe au presat pe tot parcursul primei reprize, Steaua avand noroc sa scape fara gol incasat.

Iar cum ocaziile se razbuna, stelistii au deschis scorul in finalul primei reprize, atunci cand Chipciu a sutat de la distanta, Sidelnikov n-a putut sa retina, iar Keseru, atent, a impins balonul in plasa.

Baietii lui Galca au inceput ceva mai bine partea secunda, reusind sa puna presiune in jumatatea adversa in primele 10 minute.

A urmat insa un forcing al celor de la Aktobe, apararea Stelei a gafat din nou extrem de grav, asa ca egalarea a venit firesc. A fost insa un gol ciudat, balonul trimis bine cu capul de Korobkin fiind respins de Tanase. "Decarul" echipei din Ghencea se afla in spatele liniei portii, astfel ca golul a fost validat.

"Ros-albastrii" au mai marcat o data cu foarte mult noroc, sutul lui Prepelita de la mare distanta fiind deviat usor, dar suficient pentru a-l pacali pe Sidelnikov.

Aktobe a restabilit inca o data egalitatea cu doua minute inainte de final, atunci cand Arzumanyan a profitat de neatentia fundasilor campioanei Romaniei si, ramas singur in careul advers, l-a lobat elegant pe Arlauskis.

Pana la final tabela n-a mai fost modificata, calificarea in playoff urmand a se decide in returul de la Bucuresti.

Cel de-al doilea meci dintre Steaua si Aktobe se va disputa miercuri, 6 august, pe National Arena.

Site-ul Ziare.com a transmis in direct partida dintre Aktobe si Steaua, iar mai jos aveti rezumatul:

Min.90+7 Final de meci!

Min.90+4 Steaua este multumita cu rezultatul de pe tabela si tine de minge in aceste ultime minute.

Min.90 Schimbare Steaua: Iancu intra in locul lui Chipciu.

Min.88 GOL AKTOBE! Arzumanyan egaleaza cu un lob elegant dupa o noua greseala mare in defensiva Stelei!

Min.84 Schimbare Steaua: Stanciu intra in locul lui Popa.

Min.83 Faza prelungita de atac a celor de la Aktobe, dupa o gafa a lui Arlauskis, insa Steaua scapa fara gol primit.

Min.80 Arlauskis retine sutul lui Pizzelli.

Min.79 GOOOOOOOOOL STEAUA!!! Prepelita suteaza de la peste 30 de metri, balonul este deviat si se duce in plasa portii lui Aktobe!

Min.76 Schimbare Aktobe: Zenkovich intra in locul lui Antonov.

Min.75 Popa ridiculizeaza doi adversari, trimite in fata portii, insa niciun coechipier nu poate trimite in plasa.

Min.71 Schimbare Steaua: Lemnaru intra in locul lui Keseru. Fostul atacant al Universitatii Cluj isi face astfel debutul la Steaua.

Min.69 Arlauskis retine foarte bine lovitura de cap trimisa de Korobkin. Portarul Stelei acuza o accidentare.

Min.68 Prepelita intervine foarte bine in fata lui Pizzelli.

Min.64 Ce ocazie! De aceasta data Arlauskis intervine excelent in fata lui Antonov!

Min.60 Chipciu trimite mult peste poarta din lovitura libera.

Min.58 GOL AKTOBE! Arlauskis greseste din nou la o centrare, Korobkin reia bine cu capul si inscrie. Tanase a respins balonul, insa arbitrul asistent a considerat ca acesta se afla in spatele liniei portii.

Min.57 Ce ocazie! Arlauskis este depasit, insa Varela si il salveaza.

Min.55 Schimbare Aktobe: Kapadze intra in locul lui Khayrullin.

Min.53 Pizzelli suteaza din afara careului, insa trimite la o palma de bara portii lui Arlauskis.

Min.52 Steaua este mult mai agresiva si mai decisa in aceasta repriza secunda. Aktobe are mari probleme.

Min.47 Suteaza Chipciu de la 20 de metri, insa trimite pe langa poarta.

Min.46 Incepe partea secunda!

__________________

Min.45+1 Finalul primei reprize!

Min.45 Se incing spiritele pe final de prima repriza dupa o intrare dura.

Min.44 GOOOOOOOL STEAUA!!! Chipciu suteaza de la distanta, portarul lui Aktobe nu reuseste sa respinga, iar Keseru, atent, trimite in plasa!

Min.42 Inca o sansa pentru gazde, Szukala respingand in extremis in corner.

Min.38 Corner pentru Steaua, insa Varela reia cu capul mult peste poarta.

Min.35 Suteaza Keseru de la distanta, fara probleme insa pentru portarul advers.

Min.31 Inca o ocazie importanta pentru gazde, cu Arlauskis respingand sutul lui Antonov. Ulterior, atacantul din Ucraina a fost semnalizat in afara jocului.

Min.25 Ce ocazie! Pizzelli trece prin defensiva Stelei, dar suteaza slab, in bratele lui Arlauskis. Stelistii se napustesc asupra fostului jucator al lui Dan Petrescu reprosandu-i ca nu a trimis balonul in afara terenului, Popa fiind intins pe gazon.

Min.23 Tanase pierde balonul in jumatatea adversa, Aktobe pleaca pe contra, insa Steaua are noroc pentru ca Antonov se grabeste si trimite peste poarta.

Min.20 Cartonas galben pentru Latovlevici.

Min.17 Varela incearca un sut de la mare distantam dar tirmite defectuos.

Min.14 Szukala paseaza neglijent catre propriul portar, care reuseste sa degajeze in afara terenului din fata unui adversar.

Min.11 Sut de la distanta, Arlauskis retine fara emotii.

Min.6 Stelistii par surprinsi de agresivitatea gazdelor, care s-au instalat confortabil in jumatatea "ros-albastrilor".

Min.3 Ocazie uriasa pentru Aktobe, dupa o mare gafa a defensivei Stelei. Latovlevici reuseste sa respinga in extremis.

Min.1 A inceput partida! Steaua a avut lovitura de start.

ECHIPELE

Aktobe: Sidelnikov - Muldarov, Miroshnichenko, Arzumanyan, Anderson, Tsarikayev, Pizzelli, Khayrullin, Korobkin, Neco, Antonov.

Rezerve: Bekbaev, Logvinenko, Tagybergen, Shabalin, Kapadze, Zenkovich, Aimbetov

Antrenor: Vladimir Gazzaev

STEAUA: Arlauskis - Rapa, Szukala, Varela, Latovlevici - Prepelita, Filip - Adi Popa, Chipciu, Tanase - Keseru.

Rezerve: Cojocaru, Iancu, Stanciu, Sanmartean, Parvulescu, Neagu, Lemnaru

Antrenor: Constantin Galca

Arbitru: Huseyin Gocek (TUR)

INFO: In turul II preliminar Steaua a eliminat campioana Norvegiei, Stromsgodset IF, cu scorul general de 3-0, in timp ce Aktobe a depasit fara probleme Dinamo Tbilisi in aceeasi faza a competitiei.

INFO: Partida poate fi urmarita la televizor pe postul DigiSport 1.

Vot interzis la locale pentru unii alegători cu domiciliul în străinătate. Decizia aparține Biroului Electoral Central
Alegătorii cu domiciliul în străinătate, care şi-au stabilit reşedinţa în ţară, începând cu data de 11 aprilie 2024, nu vor putea vota la alegerile pentru autorităţile administraţiei...
AUR se plânge că George Simion nu are acces la comisia de control a SRI. "PNL-PSD continuă acapararea statului român"
Deputata AUR Gianina Şerban acuză că, de patru luni, Birourile permanente reunite al Camerei şi Senatului refuză, fără nicio justificare, să numească un membru al partidului în comisia...
#Aktobe Steaua Champions League, #Steaua Aktobe in direct, #Steaua Champions League meciuri , #Champions League