Steaua, eliminata din Liga Campionilor dupa un meci de cosmar la Belgrad

Miercuri, 05 August 2015, ora 23:23
36716 citiri

Steaua a fost eliminata din preliminariile Ligii Campionilor dupa un meci de cosmar la Belgrad.

Campioana Romaniei a fost invinsa de Partizan, scor 4-2, Paul Papp fiind cel care le-a pus practic calificarea pe tava sarbilor.

Dupa remiza din meciul tur de pe National Arena, scor 1-1, stelistii au ajuns in infernul din Serbia constienti ca erau obligati sa inscrie pentru a putea spera la calificare.

De marcat primii au facut-o insa sarbii, Babovic deschizand scorul dupa o gafa uriasa a lui Papp, care a deviat balonul in gheata jucatorului sarb, acesta marcand cu un sut simplu.

Doar trei minute s-au aflat cei de la Partizan in avantaj, Muniru restabilind egalitatea cu un sut superb.

In continuare, meciul a fost echilibrat, sarbii evitand totusi sa mai riste la fel de mult ca la inceput. Pe acest fond al dominarii teritoriale a gadelor, Steaua a marcat pentru 2-1 in minutul 33, Hamroun reusind sa inscrie din pasa lui Adi Popa.

Partea secunda a fost una de cosmar pentru campioana Romaniei si a inceput cu o noua gafa a lui Papp. Acesta l-a lansat spre poarta pe Petrovic, iar Varela a faultat in postura de ultim aparator, primind direct cartonasul rosu. Arbitrul a dictat si penalti in aceasta faza, dar Bojinov a luat la tinta bara.

Zece minute mai tarziu Jevtovic a restabilit egalitatea pe tabela, sutul sau de la aproximativ 20 de metri fiind deviat de catastrofalul Papp in poarta aparata de Cojocaru.

Fundasul Stelei a avut sansa unei revanse, dar golul pe care l-a marcat in minutul 68 a fost anulat corect de arbitri pentru o pozitie de offside. Imediat, gazdele au dat lovitura, Zivkovic marcand pentru 3-2.

In inferioritate numerica, "ros-albastrii" au mai incasat un gol in prelungiri, de la rezerva Trujic, iar partida era jucata.

Steaua este eliminata astfel din preliminariile Champions League, insa isi continua sezonul european in playoff-ul Europa League.

Partida dintre Partizan si Steaua, din turul III preliminar al Champions League, a fost transmisa in direct pe site-ul Ziare.com, iar mai jos aveti rezumatul:

Min.90+6 Final de meci! Steaua este eliminata din Liga!

Min.90+2 GOL PARTIZAN! Trujic inscrie din centrarea lui Zivkovic!

Min.90 Trujic intra in locul lui Babovic.

Min.84 Brasanac dribleaza in marginea careului Stelei si suteaza peste poarta.

Min.82 Muniru intervine excelent in fata lui Oumaru si respinge in corner.

Min.77 Radoi profita de un moment de intrerupere si ii da indicatii lui Tudorie.

Min.72 Schimbare Steaua: Tudorie intra in locul lui Breeveld.

Min.71 Schimbare Steaua: Iancu intra in locul lui Hamroun.

MIn.70 GOL PARTIZAN! Zivkovic inscrie cu un sut la coltul lung!

Min.68 Gol anulat Steaua! Papp inscrie din pasa lui Tade, insa este semnalizat in offside.

Min.64 Tade suteaza de la marginea careului la o palma de bara!

Min.62 Galben si pentru Breeveld.

Min.61 Schimbare Partizan: Ilic intra in locul lui Bojinov.

Min.60 GOL PARTIZAN! Jevtovic egaleaza cu un sut de la distanta deviat de Papp!

Min.58 Cartonas galben si pentru Guilherme.

Min.56 Galben si pentru Hamroun.

Min.54 Cartonas galben pentru Alcenat.

Min.50 Schimbare Steaua: Guilherme intra in locul lui Chipciu.

Min.49 BARA PARTIZAN! Bojinov rateaza penaltiul!

Min.48 ELIMINARE STEAUA! Varela este trimis la vestiare dupa un fault in postura de ultim aparator. Arbitrul dicteaza penalti!

Min.46 Incepe partea secunda!

___________

Min.45+2 Finalul primei reprize!

Min.43 Cojocaru iese bine si retine din fata lui Oumaru.

Min.39 Bojinov inscrie, insa golul este anulat corect pentru offside.

INFO: De acum nu mai putem avea prelungiri. Steaua este caificata daca se impune la Belgrad sau daca meciul se termina egal. Sarbii sunt obligati sa castige acum.

Min.33 GOOOL STEAUA!!! Faza superba a Stelei, cu Popa pasand in centrul careului de unde Hamroun inscrie pentru 2-1!!!

Min.32 Hamroun il depaseste pe Fabricio si scapa spre poarta lui Partizan, insa greseste centrarea.

Min.27 BARA STEAUA! Tade e lansat excelent si suteaza din prima, insa balonul izbeste transversala!

Min.26 Chipciu suteaza departe de poarta din lovitura libera.

Min.22 Gresesc fundasii sarbilor, insa Hamroun si Chipciu nu pot profita de o sansa mare.

Min.20 Faza frumoasa a sarbilor, cu Babovic care reia pe spate putin pe langa poarta Stelei.

Min.15 O perioada de acalmie dupa debutul exploziv de meci.

INFO: La acest scor vom avea prelungiri.

Min.11 GOOOL STEAUA!!! Muniru restabileste egalitatea cu un sut de la marginea careului!

Min.10 Cojocaru retine sutul lui Brasanac.

Min.8 GOL PARTIZAN! Gafa uriasa in defensiva Stelei, acolo unde Cojocaru iese aiurea din poarta, iar Papp deviaza direct in gheata lui Babovic, care inscrie in poarta goala!

Min.6 Ce ocazie! Cojocaru intervine excelent la reluarea slaba a lui Balazic.

Min.3 Primul atac al Stelei le pune probleme mari celor de la Partizan. Doua cornere consecutive pentru romani ramase fara efect pe tabela.

Min.1 Incepe partida dupa un moment de reculegere. Atmosfera superba in tribune, tot stadionul pare scandeaza pentru Partizan.

ECHIPELE DE START

Partizan: Z.Zivkovic - Vulicevic, Petrovic, Balazic, Fabricio, Brasanac, Babovic, A.Zivkovic, Jevtovic, Oumaru, Bojinov.

Rezerve: Kljajic, Cirkovic, Bogosavac, Ninkovic, Ilic, Trujic, Saponjic.

Antrenor: Zoran Milinkovic

Steaua: Cojocaru - Alcenat, Papp, Varela, Tosca - Muniru, Breeveld - Popa, Hamroun, Chipciu - Tade.

Rezerve: Nita - Rapa, L. Filip, Guilherme, Tudorie, Tahar, G. Iancu.

Director tehnic: Mirel Radoi

INFO: In meciul tur de la Bucuresti scorul a fost egal, 1-1.

Radoi s-a decis: Echipa pe care o trimite in teren contra lui Partizan

INFO: Invingatoarea acestei "duble" se califica in playoff-ul Champions League, in timp ce invinsa merge in playoff-ul Europa League.

INFO: Partida poate fi urmarita in direct pe postul ProTV.

Cei mai influenți zece europarlamentari români. Cu cât sunt plătiți și care dintre ei candidează din nou FOTO
După alegerile europarlamentare din 9 iunie, România va avea în continuare treizeci și trei de reprezentanți în plenul Parlamentului European (PE), dar nu toți se remarcă prin activitatea...
PNL exclude susţinerea lui Piedone la Primăria Capitalei. Ionuț Stroe: "Ar fi cea mai mare greşeală"
Susţinerea lui Cristian Popescu Piedone la Primăria Capitalei nu este pe agenda de lucru a PNL, susține purtătorul de cuvânt al partidului, Ionuţ Stroe. Întrebat, în emisiunea România...
#Steaua invinsa Partizan, #Steaua Partizan Liga Campionilor rezultat, #Steaua eliminata Partizan , #Champions League