Steaua, eliminata la penaltiuri din Liga Campionilor: Moti a facut minuni in poarta lui Ludogorets

Joi, 28 August 2014, ora 00:31
59842 citiri

Steaua a fost eliminata din Liga Campionilor dupa ce a suferit o infrangere istorica in Bulgaria, in fata celor de la Ludogorets.

Scorul la finalul celor 90 de minute a fost 1-0, egalandu-se rezultatul din tur, pentru ca apoi "ros-albastrii" sa piarda calificarea la penaltiuri, unde Cosmin Moti a fost eroul bulgarilor. Formatia de la sud de Dunare s-a impus cu 6-5 la loviturile de departajare, fundasul roman aparand doua penaltiuri.

Campioana Romaniei a inceput meciul de la Sofia avand avantajul luat in tur, pe National Arena, in urma golului marcat de Alexandru Chipciu.

La chiar prima faza de joc, capitanul Cristi Tanase a fost faultat dur si a acuzat dureri musculare, iar dupa cateva minute acesta a fost nevoit sa ceara schimbare din cauza unei recidive a accidentarii care i-a dat batai de cap in ultimele saptamani.

Chiar si asa, elevii lui Costel Galca au evoluat destul de bine, reusind sa blocheze atacurile adversarilor si sa ameninte serios poarta lui Stoyanov.

Lucian Sanmartean a fost cel mai bun om al Stelei, actiunile sale provocand panica in jumatatea bulgara.

Cele mai mari ocazii ale primei reprize au fost irosite de Sanmartean, cu un sut in plasa laterala dupa o actiune personala superba, si Keseru, care a trimis pe langa din sase metri. De cealalta parte, Misidjan putea da lovitura pe final de repriza.

In partea secunda Steaua s-a retras tot mai mult si le-a permis adversarilor sa atace cu toate liniile. Chiar daca Szukala si-a trecut in cont o bara, bulgarii au fost mai insistenti si au izbutit pana la urma golul atat de asteptat.

Brazilianul Wanderson a marcat cu un sut superb, de la peste 20 de metri, care l-a lasat fara replica pe Arlausikis.

S-a intrat astfel in prelungiri, acolo unde ambele echipe au fost mult mai prudente si nu si-au mai asumat riscuri. Cea mai mare ocazie a venit chiar pe final, in minutul 120, cand portarul Stoyanov l-a faultat pe Varela in postura de ultim aparator si a fost eliminat.

Romanul Cosmin Moti a intrat in poarta lui Ludogorets si a devenit eroul bulgarilor.

La penaltiuri, el a aparat suturile lui Parvulescu si Rapa, iar campioana Bulgariei s-a calificat in premiera in grupele Champions League.

De cealalta parte, Steaua se va multumi in acest sezon doar cu participarea in grupele Europa League.

Partida dintre Ludogorets si Steaua a fost transmisa in direct pe site-ul Ziare.com, iar mai jos aveti rezumatul acesteia.

RATARE STEAUA! Moti apara sutul lui Rapa! STEAUA ESTE ELIMINATA!

GOL LUDOGORETS! Arlauskis este aproape de a apara!

GOL STEAUA! Prepelita marcheaza!

GOL LUDOGORETS! Dyakov marcheaza!

GOL STEAUA! Varela inscrie calm!

GOL LUDOGORETS! Marcelinho inscrie sigur!

GOL STEAUA! Popa inscrie cu mari emotii!

GOL LUDOGORETS! Junior inscrie cu un sut sub transversala!

GOL STEAUA! Szukala marcheaza!

GOL LUDOGORETS! Hamza inscrie!

RATARE STEAUA! Moti apara sutul lui Parvulescu!

RATARE LUDOGORETS! Apara Arlauskis!

GOL STEAUA! Inscrie Keseru!

GOL LUDOGORETS! Moti inscrie!

__________________________

Min.122 FINAL DE MECI! Urmeaza penaltiurile! Moti va fi in continuare in poarta bulgarilor.

Min.121 Stanciu suteaza bine, balonul e deviat in corner!

Min.120 Moti este portarul bulgarilor.

Min.119 ELIMINARE LUDOGORETS! Varela este lansat fabulos in adancime, portarul Stoyanov iese din poarta si il faulteaza pe stelist! Cartonas rosu pentru goalkeeperul bulgar!

Min.116 Emotii din nou in careul Stelei, Rapa reuseste pana la urma sa degajeze.

Min.110 Apare Steaua in jumatatea adversa, mai respira defensiva. Nici bulgarii nu mai sunt dispusi sa se arunce in atac pe acest final.

Min.106 Incepe cea de-a doua repriza de prelungiri.

Min.105 Se incheie prima repriza a prelungirilor.

Min.102 Keseru trimite un sut centrare in fata portii, dar niciun stelist nu este in careu pentru a trimite in plasa.

Min.99 Cartonas galben pentru Prepelita.

Min.98 Varela este iertat de al doilea cartonas galben si, implicit, de eliminare.

Min.97 Adi Popa centreaza inselator, Stoyanov boxeaza. Imediat, Hamza il pune la incercare pe Arlauskis.

Min.92 Arlauskis scoate extraordinar balonul trimis de Moti!

Min.90 Bulgarii incep in atac prelungirilor, la Steaua este inca degringolada.

Min.90 Incepe prima repriza a prelungirilor.

_______________________

Min.90+3 Finalul primelor 90 de minute. Vom avea doua reprize de cate 15 minute de prelungiri.

Min.90+3 Steaua se apara cu disperare in incercarea de a trimite jocul in prelungiri.

Min.90 GOL LUDOGORETS!Wanderson inscrie un gol superb, cu un sut de la peste 20 de metri!

Min.89 Cartonas galben pentru Parvulescu.

Min.84 Ce ocazie! Abalo recupereaza bine in coltul terenului, centreaza perfect pentru Hamza, dar tunisianul trimite in peluza!

Min.82 Schimbare Steaua: Filip intra in locul lui Sanmartean.

Min.79 Arlauskis retine bine balonul trimis de Abalo.

Min.76 O multime de ocazii pentru bulgari in aceste minute, cea mai mare fiind ratata de Marcelinho.

Min.73 Cartonas galben pentru Stoyanov.

Min.72 Cartonas galben pentru Breeveld.

Min.71 Gafeaza din nou defensiva Stelei, dar avem noroc si bulgarii trimit pe langa buturile aparate de Arlauskis.

Min.70 Stanciu suteaza de la marginea careului, dar trimite si el pe langa poarta.

Min.67 Schimbare Steaua: Parvulescu intra in locul lui Latovlevici.

Min.66 Sanmartean suteaza mult peste poarta din marginea careului.

Min.64 Cartonas galben pentru Varela.

Min.63 BARA STEAUA! Centrare buna din lovitura libera, iar Szukala reia foarte bine cu capul. Din pacate, balonul loveste bara.

Min.63 Dyakov il faulteaza pe Sanmartean si primeste cartonasul galben.

Min.60 Galben si pentru Latovlevici.

Min.57 Cartonas galben pentru Moti.

INFO: Un spectator a patruns pe gazon, insa a fost blocat rapid de cel putin 15 stewarzi.

Min.50 Inca o ocazie mare a gazdelor, cu Misidjan care rateaza din nou din sase metri.

Min.49 Incearca un joc de posesie stelistii pentru a mai taia din elanul gazdelor.

Min.46 Ce ocazie! Greseala in defensiva Stelei, iar Misidjan este aproape de gol. Trimite insa peste poarta.

Min.46 Incepe repriza secunda!

______________________

Min.45+1 Finalul primei reprize.

Min.43 Ce ocazie! Aleksandrov centreaza in fata portii, dar Misidjan nu poate trimite pe spatiul portii.

Min.42 Varela este aproape de gol, insa asistentul a semnalizat o pozitie de offside.

Min.40 Cartonas galben pentru Terziev.

Min.32 Fabio suteaza foarte bine din lovitura libera, Arlauskis scoate in corner.

Min.30 Atacuri destul de naive ale bulgarilor, blocate usor de jucatorii lui Galca.

Min.24 Keseru inscrie, insa reusita este anulata corect pentru offside.

Min.22 Sanmartean ia o actiune pe cont propriu, il dribleaza pe Moti, dar suteaza in plasa laterala.

Min.21 Keseru suteaza peste poarta.

Min.20 Stelistii cer penalti dupa un fault la Popa, insa arbitrul muta lovitura libera la marginea careului.

Min.19 Atac prelungit al Stelei finalizat de Popa cu un sut deviat, retinut lejer de Stoyanov.

Min.16 Sut al lui Keseru, Stoyanov retine.

Min.15 Prima ocazie mai serioasa a bulgarilor, cu Arlauskis care retine sutul lui Aleksandrov.

Min.12 Nu reusesc bulgarii sa ameninte pana acum poarta lui Arlauskis.

Min.7 Ce ocazie! Sanmartean ia o actiune pe cont propriu, paseaza la Keseru in fata portii, de unde Keseru rateaza incredibil.

Min.5 Schimbare Steaua: Stanciu intra in locul accidentatului Tanase.

Min.4 Tanase se prabuseste pe gazon si nu mai poate continua.

INFO: Sectorul ocupat de fanii Stelei se "aprinde" cu zeci de torte, fumigene si petarde.

Min.1 Tanase acuza o accidentare, insa isi revine rapid si continua partida.

Min.1 Incepe meciul!!!

21:42 - Atmosfera frumoasa la Sofia, Steaua fiind sustinuta de aproape trei mii de suporteri. Bulgarii au in jur de 15 mii de fani in tribune.

21:40 - Intra pe suprafata de joc cei 22 de jucatori.

ECHIPELE DE START

Ludogorets:Stoyanov - Minev, Moti, Terziev, Junior, Fabio, Dyakov, Marcelinho, Aleksandrov, Bezjak, Misidjan

Rezerve: Cvorovic, Choco, Abel, Dani Abalo, Zlatinski, Wanderson, Hamza

Antrenor: Georgi Dermendzhiev

Steaua: Arlauskis - Rapa, Szukala, Varela, Latovlevici - Breeveld, Prepelita - Ad. Popa, Sanmartean, Tanase - Keseru

Rezerve: Nita, Filip, Iancu, Stanciu, Parvulescu, Neagu, Valceanu

Antrenor: Laurentiu Reghecampf

INFO: Pana acum, Steaua a trecut de norvegienii de la Stromsgodset si de campioana Kazahstanului, FK Aktobe.

INFO: Invingatoarea se va califica in grupele Champions League, in timp ce invinsa se va multumi cu participarea in grupele Europa League.

INFO: In meciul tur de la Bucuresti, Steaua s-a impus cu scorul de 1-0, golul fiind de marcat de Alexandru Chipciu.

INFO: Steaua va fi sustinuta la Sofia de peste doua mii de suporteri. Alaturi de stelisti, in galeria romanilor se vor afla bulgari si sarbi, dintre "ultrasii" celor de la TSKA Sofia si Partizan Belgrad.

INFO: La televizor, meciul poate fi urmarit pe posturile DigiSport si DolceSport.

Decizia BEC de a respinge protocolul Alianței Dreapta Unită, trasă la indigo cu cea dată pentru Alianța USR-PLUS în 2019. Excepția pentru PSD și precedentul Vadim Tudor
Alianța Dreapta Unită, formată din USR, PMP și partidul Forța Dreptei se găsește în imposibilitatea de a avea liste comune de candidați pentru alegerile din 9 iunie, după ce Biroul...
Cătălin Drulă acuză PSD că i-a ”momit” sau șantajat pe primarii USR: ”Ai zece milioane, dacă treci la noi”
Preşedintele USR, Cătălin Drulă, susţine că unii primari USR ar fi fost ”şantajaţi” sau ”momiţi” să treacă la PSD, în condiţiile în care de faţă era şi liderul social...
#Steaua Ludogorets Champions League, #Steaua eliminata Champions League, #Moti Steaua Ludogorets, #Moti Steaua Champions League , #Champions League