Steaua, calificare scumpa in optimile Cupei Romaniei

Joi, 27 Septembrie 2012, ora 23:25
10374 citiri

Steaua Bucuresti a obtinut, joi seara, calificarea in optimile Cupei Romaniei, dupa o victorie obtinuta, pe teren propriu, scor 3-1, in fata echipei FCM Targu Mures.

In ciuda victoriei clare si a revirimentului lui Mihai Costea, autor a doua goluri si a unei pase decisive, "ros-albastrii" au pierdut nu mai putin de trei jucatori in meciul cu ardelenii, Gardos, Szukala si Parvulescu.

Dupa un inceput in forta, gazdele au deschis scorul in minutul 13, gratie unei lovituri de la 11 metri obtinuta de Prepelita si transformata de Mihai Costea.

Pana la pauza, echipa lui Reghecampf a ramas in inferioritate numarica, dupa eliminarea lui Gardos, iar oaspetii au restabilit egalitatea prin Dalbea, care a punctat la o lovitura libera executata de Paduretu.

Desi au terminat prima parte in corzi, stelistii si-au revenit la cabine si au punctat de doua ori in debutul reprizei secunde. Nou-intratul Nikolici a punctat pentru 2-1, din pasa lui Mihai Costea, dupa care, la doar doua minute distanta, acelasi "Nila" a scapat singur in careu si a inscris cu un sut plasat la coltul lung.

Tabela a ramas nemodificata pana la final, insa "ros-albastrii" au mai suferit doua pierderi importante, ramanad pana la finalul partidei in doar opt jucatori. Szukala si Parvulescu s-au accidentat in minutele 77, respectiv 90 si au parasit terenul in conditiile in care Reghecampf efectuase toate modificarile.

Ati putut urmari, in format LIVE Text, pe site-ul Ziare.com, meciul dintre Steaua si FCM Targu Mures, contand pentru 16-imile Cupei Romaniei.

Desfasurarea partidei:

23:22 - Final de meci! Steaua se califica in optimile Cupei Romaniei!

Min.90 Parvulescu se resimte si paraseste terenul. Steaua ramane cu 3 jucatori mai putin!

Min.90 Bunea intra tare la Parvulescu si primeste cartonasul galben.

Min.90 Dalbea rateaza poarta de la mare disstanta.

Min.86 Cartonas galben si pentru Epaminonda Nicu.

Min.84 Mihai Costea scapa singur in careu si trage spre poarta, dar Abraham retine.

Min.81 Cartonas galben pentru Hanca.

Min.80 Szukala nu mai poate reveni pe teren si Steaua ramane in 9 jucatori.

Min.77 Szukala acuza o accidentare si iese la marginea terenului. Steaua a facut toate modificarile.

Min.74 Nikolici suteaza la coltul scurt, dar portarul ardelenilor retine fara probleme.

Min.70 Oaspetii fac ultima schimbare: Bunea intra in locul lui Vagren.

Min.69 noua schimbare la Steaua: Balan ii lasa locul lui Popa.

Min.68 Portarul Abraham retine cu mari emotii dupa o iesire hazardata.

Min.63 Schimbare si la Steaua: Szukala intra in locul lui Gabi Matei.

Min.59 Schimbare la oaspeti: Iese Huiban, intra Apostu.

Min.57 Stanca retine la a doua tentativa sutul lui Huiban.

Min.54 Prepelita trimite in careu pentru Nikolici, aflat in pozitie buna, dar ardelenii resping.

Min.53 Schimbare la oaspeti: Iese Precup, intra Hanca.

Min.50 GOL STEAUA! Mihai Costea patrunde de unul singur in careu, dribleaza un adversar si apoi inscrie cu un sut plasat la coltul lung!

Min.48 GOL STEAUA! Nikolici inscrie din careu, cu un sut din alunecare, dupa o pasa primita de la Mihai Costea!

Min.46 Cartonas galben pentru Nikolici.

Min.46 Schimbare la Steaua: Nikolici intra in locul lui Machado.

22:34 - Incepe repriza secunda.

-----------------------------------------

22:17 - Se incheie prima repriza.

Min.43 Ardelenii raman in ofensiva dupa marcarea golului egalizator.

Min.40 GOL TARGU MURES! Paduretu trimite in careu din lovitura libera si Dalbea inscrie pentru 1-1 cu o deviere pe langa Stanca!

Min.36 Prepelita are o interventie periculoasa si primeste cartonasul galben.

Min.31 Gardos il faulteaza din spate pe Paduretu, vede al doilea galben si este eliminat!

Min.29 Parvulescu suteaza la firul ierbii, dar nu-i pune probleme lui Abraham.

Min.26 Trage si Huiban de la peste 30 de metri, dar Stanca retine fara probleme de pe centrul portii.

Min.21 Paduretu suteaza puternic din afara careului, dar mingea trece peste poarta.

Min.19 Tibi Balan rateaza interceptia la centrarea lui Parvulescu.

Min.18 Cartonas galben pentru Gardos.

Min.16 Prepelita centreaza pentru Balan, dar Abraham retine.

Min.13 GOL STEAUA! Mihai Costea transforma superb cu o scarita si deschide scorul!

Min.12 Pascaliu primeste cartonasul galben.

Min.12 Penalti pentru Steaua obtinut de Prepelita!

Min.5 Stanca retine o centrare de pe stanga.

Min.1 Steaua are prima ocazie a meciului, cu Tibi Balan sutand pe langa poarta.

21:30 - Incepe partida.

INFO - Meciul poate fi urmarit la TV pe postul Digi Sport 1.

INFO - Intalnirea are loc pe stadionul Ghencea.

Echipele de start

Steaua Bucuresti:Stanca - Matei, Dumitras, Martinovici, Parvulescu - Prepelita, Gardos, Filip - Balan, Machado, M.Costea;

Rezerve: Tatarusanu, Szukala, Puskas, Rosu, Popa, Nikolici, Rocha.

FCM Targu Mures: Abraham - Dalbea, Cristea, Nicu, Huiban, Saim, Precup, L. Szilagyi, Vagner, Paduretu, Pascariu;

Rezerve: Botoser, Hanca, Bunea, Dan, Apostu, Ungur, Petris.

Steaua se afla la primul meci in actuala editiei a Cupei Romaniei, in timp ce FCM Targu Mures a trecut deja de echipele IS Campia Turzii (1-0) si Unirea Dej (1-0).

De ce Robert Negoiță nu poate fi candidatul coaliției la Primăria Capitalei. „Niciun primar de sector nu are mai multe șanse decât Piedone”
În contextul unei crize generate în alianța PSD-PNL, generată de zvonurile legate de o eventuală retragere a medicului Cătălin Cîrstoiu, primarul de la Sectorul 3, Robert Negoiță, s-a...
Cătălin Cîrstoiu: „Expunerea asta mi-a făcut foarte mult rău. Nu mi se pare normal ca la grădiniţă copilul să fie fotografiat. M-am considerat hărţuit” VIDEO
Cătălin Cîrstoiu, candidatul PSD-PNL la Primăria Capitalei a afirmat că expunerea din ultima perioadă i-a făcut foarte mult rău în viaţa personală, subliniind că nu i se pare normal ca...
#Steaua Targu Mures, #Steaua Targu Mures Cupa, #Steaua optimi Cupa Romaniei, #Steaua calificare Cupa Romaniei , #Cupa Romaniei