Dinamo, furata de arbitru in derbiul cu Steaua

Luni, 05 Noiembrie 2012, ora 07:26
6265 citiri

Dinamovistii au de ce sa regrete arbitrajul din derbiul cu Steaua, disputat duminica seara pe National Arena, belgianul Alexandre Boucaut vaduvindu-i de cel putin o lovitura de la 11 metri.

Prima faza reclamata de "ros-albi" s-a petrecut in minutul 34, la scorul de 0-0, atunci cand Chiriches a avut o interventie neregulamentara la Curtean in propriul careu, insa arbitrul a lasat jocul sa continue.

A vent minutul 62, atunci cand Boucaut a acordat o lovitura de la 11 metri pentru Steaua, la un fault nu foarte evident facut de Catalin Munteanu la Chipciu. Rusescu a transformat penaltiul pentru Steaua si scorul devenea 1-1.

In minutul 81 doi dinamovisti, Tucudean si Matei, au scapat singuri cu Tatarusanu. Chipciu a venit rapid din spate si a intrat prin alunecare. Stelistul i-a secerat pe ambii dinamovisti in propriul careu, insa jocul a continuat.

Imediat dupa aceasta faza "ros-albastrii" au punctat pentru 2-1 iar dupa alte patru minute scorul a devenit 3-1.

"Nu avem nevoie de arbitrii straini. Cred ca am avut doua lovituri de la 11 metri neacordate, ati vazut cu totii. Unua dintre ele a fost mai clara decat cea acordaa impotriva noastra. Se putea schimba soarta partidei", a spus Dario Bonetti, antrenorul lui Dinamo, dupa meci.

Si marcatorul "cainilor", Marius Alexe, a acuzat prestatia lui Alexandre Boucaut.

"Steaua a avut acel penalti acordat destul de usor. Noi am avut unul mult mai clar, dar nu ne-a fost acordat. Pana la urma a fost mai bine pentru ei ca au ales arbitri straini. Daca primeam acel penalti, la 1-1, si inscriam nu mai pierdeam derbiul", a spus Alexe la DigiSport.

Cristi Borcea, fostul actionar din Stefan cel Mare, a fost cel mai nervos dintre dinamovisti.

"A fost jaf! Am avut penalti clar la Matei!", a tunat Borcea la plecarea de la stadion.

Steaua invinge Dinamo pe National Arena

Steaua Bucuresti a castigat derbiul etapei cu numarul 14 al Ligii 1, trecand de marea rivala Dinamo. "Ros-albastrii" s-au impus pe National Arena cu scorul de 3-1.

Grindeanu, avertisment pentru Piedone: ”Votanţii de stânga, într-o proporţie covârşitoare, merg către candidatul nostru”
Prim-vicepreşedintele PSD, Sorin Grindeanu, a declarat, miercuri, 24 aprilie, că soluţia pe care PSD a adoptat-o, de a candida Gabriela Firea, le dă o anumită siguranţă că votanţii de...
Răspunsul lui Piedone pentru Ciolacu: ”Mă duc, pe cuvântul meu, în prăpastie”. Primarul Sectorului 5 acuză un blat la București
Cristian Popescu Piedone a exclus o retragere din cursa pentru Primăria Capitalei, după o solicitare făcută în acest sens de președintele PSD. Marcel Ciolacu i-a sugerat lui Piedone să își...
#Dinamo Steaua greseli arbitraj, #Dinamo Steaua rezultat, #Dinamo furata arbitru Steaua , #Dinamo