Liga 1: Steaua castiga derbiul cu Dinamo si il salveaza pe Ilie Stan

Luni, 05 Decembrie 2011, ora 22:25
18103 citiri

Steaua Bucuresti s-a impus, luni seara, in derbiul disputat cu Dinamo in Stefan cel Mare, scor 3-1 in cea de-a 16-a etapa a Ligii 1.

Cele doua mari rivale bucureste au oferit in meci spectaculos, condimentat cu patru goluri si doua bare, in care "ros-albastrii" au obtinut toate cele trei puncte dupa ce au fost condusi pe tabela.

Amenintat cu demiterea in cazul unui insucces, antrenorul Ilie Stan a mutat surprizator si i-a trimis din primul minut in teren pe Nikolici si Rusescu, pastrandu-l pe banca pe Mihai Costea.

Tactica tehnicianului stelist nu i-a speriat insa pe "caini", care au bifat prima mare ocazie a meciului in minutul noua, la un sut al lui Marius Niculae, iar zece minute mai tarziu au reusit chiar sa deschida scorul.

Iliev a comis un hent in careu, iar acelasi Niculae a transformat cu emotii, Ciprian Tatarusanu fiind la un pas sa respinga balonul peste transversala. Bucuria gazdelor a durat insa numai doua minute. Rusescu, fara indoiala cel mai in forma atacant al Stelei in acest moment, a inscris un gol de toata frumusetea din afara careului, iar rezultatul redevenea egal, scor 1-1.

"Ros-albastrii" au dominat copios in finalul primei reprize si au ratat doua mari ocazii. Nikolici a ratat singur cu Balgradean, in timp ce bulgarul Iliev a trimis peste poarta din pozitie excelenta.

Sesizand jocul slab al lui Alexe, Ciobotariu l-a trimis in startul reprizei secunde pe Liviu Ganea, insa mutarea nu a schimbat prea mult cursul jocului. La 14 minute de la reluare, Rusescu a primit un balon in careu si l-a invins din nou pe Balgradean cu un sut din intoarcere.

Marius Niculae putea restabili egalitatea in minutul 74, dar Tatarusanu a respins excelent de sub transversala. Doua minute mai tarziu, Cristi Tanase a lovit bara cu un sut puternic de la distanta. Marius Niculae s-a lovit din nou de ghinion cu trei minute inainte de final, cand a tintit transversala portii steliste cu o executie din afara careului.

Elevii lui Ilie Stan au mai punctat o data in prelungirile meciuri prin mult criticatul atacant Florin Costea. Fostul jucator al Universitatii Craiova a fost lansat in cursa pe contraatac si l-a invins pe Balgradean cu un sut sapte metri, stabilind scorul final, 3-1.

In urma acestui rezultat, Steaua a urcat pe locul patru in clasamentul Ligii 1 si s-a apropiat la opt puncte de liderul Dinamo.

Ati putut urmari, in format LIVE Text, pe site-ul Ziare.com, desfasurarea derbiului Romaniei, Dinamo - Steaua, meci contand pentru etapa a 16-a a Ligii 1.

Desfasurarea partidei:

FINAL DE MECI! STEAUA SE IMPUNE IN STEFAN CEL MARE!

Min.90+2 GOL STEAUA! Mihai Costea scapa pe contraatac si il invinge pe Balgradean cu un sut din unghi!

Min.90 Se dicteaza 4 minute de prelungire.

Min.88 Schimbare la Steaua: Florin Costea intra in locul lui Nikolici.

Min.87 Moti il faulteaza pe Tanase si este avertizat.

Min.87 Bara pentru Dinamo! Marius Niculae tinteste transversala din afara careului!

Min.84 Tatarusanu respinge excelent un sut periculos din afara careului si Steaua ramane la conducere.

Min.81 Nikolici trage peste poarta.

Min.79 A doua schimbare la Dinamo: Tucudean intra in locul lui Luchin.

Min.78 Catalin Munteanu bate o lovitura libera de la 18 metri, dar trimite peste poarta.

Min.76 Bara Steaua! Tanase zdruncina butul din dreapta al portii lui Balgradean cu un sut puternic de la mare distanta.

Min.74 Ocazie mare pentru Dinamo! Niculae trimite cu capul spre poarta, insa Tatasuranu scoate de sub transversala.

Min.72 Rus centreaza de pe flancul drept, dar Iliev respinge din fata lui Liviu Ganea.

Min.69 Schimbare la Steaua: Mihai Costea intra in locul lui Prepelita.

Min.69 Cristi Tanase trage peste poarta din afara careului.

Min.67 Nikolici incearca sa-l surprinda pe Balgradean cu un sut de la 30 de metri, dar portarul dinamovist retine fara probleme.

Min.63 Bourceanu suteaza periculos din marginea careului, dar balonul ocoleste poarta.

Min.62 Steaua continua sa domine si dupa preluarea conducerii.

Min.59 GOL STEAUA! Rusescu inscrie cu un sut din intoarcere din interiorul careului si "ros-albastrii preiau conducerea!

Min.55 Tatarusanu retine in doi timpi lovitura de cap a lui Nikolici.

Min.51 Ganea patrunde periculos in careu, dar obtine numai o lovitura de colt.

Min.48 Liviu Ganea cade in careu si cere penalti, dar Balaj nu poate fi pacalit.

Min.46 Schimbare la Dinamo: Liviu Ganea intra in locul lui Alexe.

INCEPE REPRIZA SECUNDA!

-----------------------------------

SE INCHEIE PRIMA REPRIZA!

Min.45 O noua ocazie pentru Steaua! Brandan centreaza pentru Iliev, dar bulgarul trimite peste poarta.

Min.44 Rusescu suteaza in zid din lovitura libera.

Min.42 Tanase trimite direct in bratele lui Balgradean din lovitura libera.

Min.40 Imensa ocazie pentru oaspeti! Nikolici scapa singur cu Balgradean, dar suteaza slab si dinamovistul respinge.

Min.39 Catalin Munteanu suteaza puternic de la 30 de metri, dar Danciulescu blocheaza.

Min.34 Nikolici reia peste poarta din centrarea lui Bourceanu.

Min.32 Brandan comite un hent si primeste cartosanul galben.

Min.30 Brandan suteaza peste poarta de la mare distanta.

Min.27 Alexe trece superb de trei adversari si patrunde in careu, unde este deposedat.

Min.26 Catalin Munteanu suteaza din afara careului, dar mingea trece peste poarta lui Tatarusanu.

Min.22 GOL STEAUA! Rusescu il surprinde pe Balgradean cu un sut frumos de la distanta!

Min.20 GOL DINAMO! Marius Niculae suteaza in forta, Tatarusanu atinge balonul, dar acesta loveste transversala si poposeste in poarta!

Min.19 Penalti pentru Dinamo dupa ce Iliev a comis hent in careu!

Min.18 Rus centreaza, dar balonul iese in afara terenului.

Min.14 Dinamovistii urca in careu pentru un corner, dar acesta ramane fara rezultat.

Min.11 Corner de pe stanga pentru Steaua, Rusescu rateaza interceptia.

Min.9 Ocazie mare pentru Dinamo! Marius Niculae suteaza putin pe langa poarta din numai trei metri.

Min.7 Kone respinge centrarea lui Brandan din lovitura libera.

Min.4 Nikolici este lansat in adancime, dar Balgradean iese din poarta si ajunge primul la balon.

Min.2 Tatarusanu aluneca la o degajare si acuza o accidentare, dar primeste ingrijiri si revine pe teren.

INCEPE DERBIUL ROMANIEI!

20:30 Cele doua echipe pe teren, condusi de centralul Cristi Balaj.

20:20 Stadionul din Stefan cel Mare este aproape plin.

20:15 Venit special din Italia pentru marele derbi, fostul dinamovist Gabi Torje a facut turul stadionului si a scandat impotriva Stelei alaturi de "caini".

20:00 Dinamovistii au pus la statia de amplificare melodia "Oaia mica", compusa de Adei Milea. Gigi Becali si-a iesit din fire la Digi Sport: "Pentru ce fac magariile astea cu oile? Badea si Savulescu sunt oameni de lei".

Stelistii, ironizati in Stefan cel Mare

19:55 Cele doua echipe au iesit la incazire.

19:50 Suporterii intra pe stadion. Aproximativ 7.000 de oameni sunt in acest moment in Stefan cel Mare.

Avancronica derbiului Romaniei, Dinamo - Steaua

Dinamo: Balgradean - Diabate, Grigore, Moti, Luchin - Alexe, Munteanu, Kone, Rus - Niculae, Danciulescu;

Antrenor: Liviu Ciobotariu;

Rezerve: Naumovski, Pulhac, Patrascu, Paun, Scarlatache, Ganea, Tucudean;

Steaua: Tatarusanu - Latovlevici, Geraldo, Iliev, Emeghara - Tanase, Brandan, Bourceanu, Prepelita - Rusescu, Nikolici;

Antrenor: Ilie Stan;

Rezerve: Stanca, F.Costea, Martinovici, Galamaz, Nastasie, Rosu, M.Costea;

Arbitru: Cristi Balaj.

AUR se plânge că George Simion nu are acces la comisia de control a SRI. "PNL-PSD continuă acapararea statului român"
Deputata AUR Gianina Şerban acuză că, de patru luni, Birourile permanente reunite al Camerei şi Senatului refuză, fără nicio justificare, să numească un membru al partidului în comisia...
Florin Cîțu iese la atac după tensiunile din coaliție privind candidatura lui Cătălin Cîrstoiu la Capitală. Variantele propuse de fostul premier
Florin Cîţu, fost premier și fost lider PNL, a anunțat că sunt probleme privind „candidatura coaliţiei toxice” în persoana medicului Cătălin Cîrstoiu la Primăria Capitalei. El a...
#LIVE Dinamo Steaua, #LIVE Text Dinamo Steaua, #Dinamo Steaua derbi, #Dinamo Steaua Liga 1 , #Dinamo