Steaua, eliminata din Europa League dupa 1-1 cu Sheriff

Miercuri, 02 Decembrie 2009, ora 21:50
4751 citiri

Steaua a fost eliminata din Europa League dupa ce a obtinut doar o remiza in partida disputata in deplasare cu Sheriff Tiraspol, scor 1-1.

Presiunea mizei si-a spus cuvantul inca din startul partidei, cele doua formatii abordand o tactica precauta, preferand sa opreasca actiunile jucatorilor adversi decat sa se aventureze in atac.

Prima repriza a fost una anosta, primele ocazii serioase ale meciului venind abia in ultimul minut de joc, cand Volkov si Stancu au ratat la ambele porti din situatii foarte bune.

Jocul a fost mult mai animat la inceputul reprizei secunde, cele doua formatii ratand ocazii monumentale in decursul a doua minute. Moldovenii puteau deschide scorul in minutul 55, dar Zapata a retinut in ultimul moment o pasa perfecta avandu-l ca destinatar pe Fransa, pentru ca un minut mai tarziu, Kapetanos sa trimita in transversala dupa o respingere a lui Namasco.

Moldovenii au fortat in ofensiva in ultima parte a meciului, dar siguranta si forma excelenta a lui Zapata au dat batai de cap elevilor lui Kuchuk.

Din nefericire pentru "ros-albastri" Zapata a fost cel care a gafat incredibil la un sut anemic al lui Diedhiou, Sheriff trecand la conducerea partidei in minutul 83. Steaua a revenit in joc dupa doar 4 minute, Toja profitand de o greseala a lui Namasco pentru a inscrie in poarta goala.

Echipa din Ghencea a incheiat partida in 10 oameni, Petre Marin fiind eliminat pentru un fault la un contraatac al gazdelor. Cele doua formatii au ratat noi ocazii in finalul partidei in rezultatul final a ramas 1-1, Steaua fiind eliminata din Europa League.

Clasament:

1.Fenerbahce Istanbul 12p (6-3)

2.Twente Enschede 7p (4-4)

--------------------------------

3.Sheriff Tiraspol 5p (3-3)

4.Steaua Bucuresti 3p (1-4)

Ati urmarit pe site-ul Ziare.com, in format LIVE Text, desfasurarea partidei Sheriff Tiraspol - Steaua Bucuresti, din grupele Europa League.

Desfasurarea partidei:

Min.90 Partida se incheie si odata cu ea si aventura Stelei in Europa in acest sezon!

Min.90 Petre Marin este eliminat pentru un fault la Diedhiou.

Min.90 Surdu primeste galben.

Min.89 Kuchuk intra in locul lui Franca.

Min.89 Faza buna de atac a Stelei, insa centrarea slaba a lui Nicolita este retinuta de Namasco.

Min.87 GOOOOOOOL STEAUA! Toja egaleaza dupa o greseala a portarului advers si readuce speranta echipei lui Stoichita!

Min.83 GOOOOOOOOOL Sheriff! Zapata scapa mingea printre maini la un sut anemic al lui Diedhiou si ii pune pe moldoveni in avantaj!

Min.81 Toja executa excelent o lovitura libera direct pe poarta de la 30 de metri, insa balonul trece milimetric pe langa poarta moldovenilor.

Min.80 Rodriguez este si el avertizat.

Min.79 Rouamba primeste galben.

Min.77 Mutarea ofensiva a lui Kuchuk isi face simtita prezenta in jocul gazdelor, moldovenii punandu-l de doua ori la incercare pe Zapata.

Min.76 Volkov este inlocuit cu Diedhiou.

Min.75 Steaua rateaza din nou prin Rada, care trimite cu capul putin pe langa poarta, la o centrare a lui Nicolita.

Min.74 Ghionea este faultat tare de Arbanas.

Min.70 Spiritele s-au mai calmat in teren, cele doua formatii practicand din nou jocul tacticizat din prima repriza.

Min.66 Faza frumoasa de atac a gazdelor, Balima finalizand din nou cu o centrare in careu, retinuta de Zapata.

Min.65 Ultima schimbare la Steaua: Tanase este inlocuit de Andrei Ionescu.

Min.62 Ghionea se repliaza excelent si respinge o pasa trimisa in careu de sarbul Volkov.

Min.61 Lovitura libera pentru gazde: Rodriguez centreaza de pe flancul stang, Da Costa deviaza cu capul si balonul ajunge in bratele lui Zapata.

Min.57 Balima patrunde din nou periculos in urma unui contraatac, dar este oprit de Ghionea.

Min.56 Replica Stelei vine in doar cateva secunde, Kapetanos trimitand in bara dupa ce Namasco a respins sutul lui Surdu.

Min.55 Ratare monumentala a moldovenilor: Balima scapa singur in careu, ii paseaza lui Fransa, dar Zapata se intinde si retine in extremis.

Min.54 Kapetanos intra in locul lui Stancu.

Min.52 Bicfalvi patrunde pe stanga, centreaza in careu, dar Stancu rateaza lovitura de cap.

Min.51 Steaua preseaza in preajma careului advers, dar gazdele resping cu succes toate atacurile "ros-albastrilor".

Min.46 Incepe repriza secunda.

-------------------------------------------------------------------------------------

Min.45 Se incheie prima repriza.

Min.45 Nicolita centreaza perfect de pe flancul stang iar Stancu trimite cu capul alaturi din sase metri.

Min.44 Volkov scapa singur cu Zapata, insa portarul columbian iese la timp si retine balonul din picioarele jucatorului lui Sheriff.

Min.42 Stancu primeste pe partea stanga de unde centreaza, insa obtine doar o lovitura de colt. Executia lui Nicolita ramane fara rezultat.

Min.37 Cele doua formatii practica un joc tacticizat, preferand sa blocheze actiunile ofensive ale adversarului.

Min.33 Banel Nicolita obtine o lovitura de colt, insa aceasta ramane fara rezultat.

Min.30 Rada recupereaza un balon in jumatatea adversa, dar sutul sau puternic trece peste poarta lui Namasco.

Min.27 Bicfalvi primeste galben dupa un fault la Arbanas.

Min.25 Tanase patrunde pe partea stanga, ii paseaza lui Toja in careu, dar ultimul este oprit in momentul sutului.

Min.22 Moldovenii forteaza la o lovitura libera, insa arbitrul opreste jocul pentru o pozitie de ofsaid.

Min.20 Schimbare la Steaua: Szekely nu mai poate continua si este inlocuit cu Petre Marin.

Min.19 Arbanas suteaza din marginea careului, dar mingea trece peste poarta.

Min.18 Rodriguez executa o lovitura lidera de pe stanga, dar balonul ajunge in bratele lui Zapata.

Min.17 Balima se descurca excelent la marginea careului Stelei, insa fundasii indeparteaza pericolul.

Min.13 Sheriff Tiraspol are o posesie mai buna, insa moldovenii nu reusesc sa se apropie de careul Stelei.

Min.9 Stancu si Szekely construiesc in jumatatea adversa, insa moldovenii blocheaza actiunea "ros-albastrilor".

Min.6 Szekely este scos pe marginea terenului pentru ingrijiri medicale dupa un fault mai dur.

Min.4 Balima patrunde pe flancul drept, dar defensiva Stelei blocheaza atacul.

Min.1 A inceput partida.

Sheriff: Namasco - Rodriguez, Da Costa, Tarknisvili, Mamah - Arbanas, Erokhin, Rouamba - Volkov, Franca, Balima.

Rezerve: Melenciuc, Corneencov, Suvorov, Karpovich, Diedhiou, Brankovici, Kuchuk.

Antrenor: Leonid Kuchuk.

Steaua: Zapata - Baciu, Ghionea, Rada - Nicolita, Bicfalvi, Toja, Szekely - Surdu, Stancu, Tanase.

Rezerve: Tatarusanu, Kapetanos, Marin, Ionescu, Ochirosii, Dayro Moreno, Ninu.

Antrenor: Mihai Stoichita.

Arbitru: Tommy Skjerven (Norvegia)

Arbitri asistenti: E.Raestad, K.Haglund (Norvegia)

Arbitri aditionali: B.Sandmoen, K.Johnsen (Norvegia)

Arbitru de rezerva: Kjetil Saelen (Norvegia)

Delegat UEFA: Thomas Partl (Austria)

Observator UEFA: Josef Krula (Cehia).

Răzvan Lucescu, anunț decisiv după înfrângerea neașteptată din Europa League
Răzvan Lucescu, antrenor al grecilor de la PAOK Salonic, a anunțat ce va urma pentru el și echipa sa după înfrângerea din Belgia cu FC Brugge. PAOK a pierdut cu 1-0 partida cu FC Brugge...
Surprize imense în Liga Europa: Liverpool, "distrusă" pe teren propriu. Toate rezultatele serii
Echipa italiană Atalanta Bergamo s-a impus joi seara, în deplasare, scor 3-0, în faţa grupării engleze FC Liverpool, în prima manşă a sferturilor din Liga Europa. AS Roma a învins pe AC...
#Sheriff Tiraspol Steaua, #Europa League, #LIVE Text, #Steaua eliminata Europa League , #Europa League