Steaua invinge Ajax la penaltiuri si se califica in optimile Europa League (Video)

Vineri, 22 Februarie 2013, ora 00:46
44650 citiri

Steaua a reusit sa se califice in optimile de finala ale Europa League dupa ce a eliminat campioana Olandei, Ajax Amsterdam. "Ros-albastrii" s-au impus cu 2-0 in timpul regulamentar de joc, egaland situatia dublei manse, si au desavarsit calificarea la penaltiuri, unde s-au impus cu 4-2.

Elevii lui Laurentiu Reghecampf aveau sanse minime de a intoarce rezultatul de pe Amsterdam ArenA, doar tehnicianul crezand ca o rasturnare de situatie este cu adevarat posibila.

"Reghe" a inceput meciul cu o formula inedita, un 4-1-4-1 destul de dinamic, cu Rapa, Gardos, Chiriches si Latovlevici pe linia de fund, cu Prepelita unic inchizator, cu patru oameni - Popa, Rusescu, Chipciu si Tanase - in spatele varfului impins Tatu.

Pe un National Arena surprinzator de gol, in jur de 40.000 de spectatori aflandu-se in tribune, "ros-albastrii" au inceput prudent si chiar au tremurat serios in minutul 11, atunci cand Chiriches l-a blocat excelent pe Eriksen. Odata cu scurgerea minutelor, presingul gazdelor a inceput sa isi faca efectul, olandezii gresind destul de multe baloane in propria jumatate.

Rusescu a cerut de doua ori penalti, el reclamand, pe buna dreptate, doua henturi comise de jucatorii lui Ajax. Refuzati de arbitrul Paolo Tagliavento, stelistii au deschis scorul in minutul 38, atunci cand Latovlevici a receptionat o pasa in adancime trimisa de Prepelita, a trecut de Van Rhijn si l-a executat pe Vermeer cu un sut lobat.

In partea secunda "ros-albastrii" au indurat presiunea oaspetilor in primele minute, insa au reusit sa isi impuna rapid propriul ritm. Adi Popa a facut inimile stelistilor sa bata mai repede in minutul 60, atunci cand sutul sau de la marginea careului a lovit bara portii lui Vermeer.

Continuand sa preseze, stelistii au dat lovitura in minutul 76. Vlad Chiriches, capitan al echipei dupa iesirea lui Tanase, a prins un sut extraordinar, din vole, trimitand balonul in vinclul portii olandezilor, fara nicio speranta pentru Vermeer, simplu spectator la aceasta faza.

Vazandu-se egalati la general, olandezii au iesit la joc, Boerrigter lovind bara portii lui Tatarusanu din centrarea lui Eriksen. Goalkeeperul Stelei a avut apoi o interventie de zile mari in fata celui mai bun jucator de la Ajax.

Cele doua reprize suplimentare au fost si ele foarte disputate, ambele formatii avand sansa de a marca golul izbavitor. S-a ajuns insa la loteria penaltiurilor pentru ca nimeni nu a inscris.

Penaltiurile au inceput cu un gol olandez, Eriksen marcand cu un sut elegant. Golgheterul Stelei, Raul Rusescu, a restabilit imediat egalitatea. Al doilea penalti al lui Ajax a insemnat si sansa lui Tatarusanu de a iesi in evidenta, el parand sutul lui Schone. Nikolici, De Jong si Filip au marcat in continuare iar Moisander, ca Di Vaio odinioara, a sutat peste poarta. Iasmin Latovlevici a adus calificarea, transformand ultima lovitura de departajare.

In optimile de finala ale Europa League, Steaua va intalni campioana Europei in exercitiu, Chelsea Londra, "albastrii" avand si ei emotii, obtinand calificarea in prelungiri.

VIDEO - Apasati aici pentru golurile Stelei

Intalnirea dintre Steaua si Ajax a fost transmisa in direct pe site-ul Ziare.com iar mai jos aveti rezumatul:

Penaltiuri:

GOOOOOL STEAUA!!!! Latovlevici transforma si duce Steaua in optimile Europa League!!!

RATARE AJAX!!! Moisander isi ia un elan considerabil si trimite peste poarta!!!

GOL STEAUA!!! Lucian Filip inscrie fara probleme!

GOL AJAX! De Jong executa calm si inscrie pe langa Tatarusanu.

GOL STEAUA!!! Nikolici marcheaza cu un sut in forta!!!!

APARA TATARUSANU!!! Schone rateaza primul penalti!!!

GOL STEAUA!!! Rusescu transforma cu un sut in forta!

GOL AJAX! Eriksen transforma cu siguranta!

INFO: Olandezii vor fi cei care vor executa primul penalti.

Min.121 FINAL DE MECI!!! URMEAZA PENALTIURILE DE DEPARTAJARE!!!

Min.120 Gardos reia cu capul pe langa poarta lui Ajax.

Min.117 Parvulescu pierde balonul in propriul careu, insa Steaua are noroc pentru ca Serero suteaza pe langa poarta din pozitie buna.

Min.115 Cartonas galben pentru Poulsen.

Min.114 Faza frumoasa facuta de Popa si Rusescu, insa balonul poposeste in bratele lui Vermeer.

Min.110 Ce ocazie! Adi Popa este blocat in ultima clipa in careul olandezilor!

Min.109 Preseaza olandezii in aceste minute. Alderweireld reia peste poarta o centrare trimisa de Eriksen.

Min.106 INCEPE A DOUA REPRIZA DE PRELUNGIRI!

_________________

Min.105 FINALUL PRIMEI REPRIZE DE PRELUNGIRI!

Min.100 Centrare buna a lui Chipciu retinuta in doi timpi de Vermeer.

Min.97 Cartonas galben pentru De Jong.

Min.95 Vermeer retine usor un sut destul de slab trimis de Latovlevici.

Min.93 Sut de la distanta al lui Serero, putin peste poarta lui Tatarusanu.

Min.92 Atac periculos al olandezilor, insa Latovlevici intervine foarte bine in fata lui Schone.

Min.91 INCEPE PRIMA REPRIZA DE PRELUNGIRI!

__________

INFO: Urmeaza doua reprize de cate 15 minute de prelungiri!

Min.90+5 FINALUL PRIMELOR 90 DE MINUTE!!!

Min.90+3 Latovlevici acuza o accidentare, insa strange din dinti si continua.

Min.90+2 Blind il busculeaza pe Popa, dar scapa fara avertisment.

Min.88 Minute de panica in careul Stelei, insa Chiriches se descurca.

Min.83 Interventie fabuloasa a lui Tatarusanu la reluarea lui Eriksen.

Min.83 BARA AJAX!!! Boerrigter reia cu capul, insa bara se opune.

Min.82 Schimbare Ajax: Serero intra in locul lui Fischer.

Min.80 Popa il dribleaza pe Blind si trimite in fata portii, de unde se respinge in aut.

Min.78 Schimbare Steaua: Parvulescu intra in locul lui Tatu.

INFO: La acest scor, vom avea prelungiri!

Min.76 GOOOOOLAZZOOOOOOO STEAUA!!! Vlad Chiriches inscrie un gol superb cu un sut din vole care catapulteaza balonul in vinclul portii lui Ajax!!!

Min.73 Cartonas galben pentru Filip.

Min.71 Schimbari Ajax: Boerrigter si Schone intra in locurile lui Cuenca si Sigthorsson.

Min.70 Chiriches isi incearca norocul cu un sut de la 25 de metri, insa trimite pe langa poarta.

Min.66 Schimbare Steaua: Tanase, accidentat, ii lasa locul lui Nikolici.

Min.65 Blind centreaza in fata portii lui Tatarusanu iar Latovlevici respinge foarte bine.

Min.63 Steaua joaca incantator in aceste minute, presand in jumatatea adversa.

Min.60 BARA STEAUA!!! Adi Popa reia cu exteriorul de la 18 metri, dar izbeste bara!

Min.59 Sut periculos al lui Fischer, care trimite putin pe langa buturile aparate de Tatarusanu.

Min.55 Tanase suteaza de la 20 de metri, insa trimite putin pe langa poarta olandezilor.

Min.54 Rapa il busculeaza in propriul careu pe Fischer, dar avem noroc si nu se dicteaza penalti.

Min.53 Steaua preseaza foarte bine in aceste momente, masand Ajaxul in propriul careu.

Min.49 Incearca Steaua un atac prin Tanase, pasa la Chipciu, mai departe catre Rusescu, insa Alderweireld intervine si trimite in corner.

Min.46 INCEPE REPRIZA SECUNDA!!!

Schimbare Steaua: Filip intra in locul lui Prepelita.

_____________

Min.45+3 FINAL DE REPRIZA!!!

Min.45+2 Gardos intervine foarte bine in fata lui Fischer.

Min.45 Vom avea trei minute de prelungire a primei reprize.

Min.44 Olandezii incearca sa dea replica imediat, insa Sigthorsson este surprins in pozitie de offside.

Min.41 Cartonas galben pentru Prepelita.

INFO: Portarul lui Ajax, Keneth Vermeer, se resimte dupa ce s-a ciocnit de Van Rhijn.

Min.38 GOOOOOL STEAUA!!! Latovlevici scapa pe contraatac si inscrie cu un sut frumos, peste Vermeer!!!

Min.37 Olandezii incearca din nou un joc de posesie pentru a scapa de presiunea Stelei.

Min.34 Rusescu suteaza in bratul lui Eriksen, insa arbitrul arata doar corner!

Min.33 Poulsen ii trimite un balon portarului Vermeer iar acesta ia mingea in brate. Lovitura libera indirecta pentru Steaua din 6 metri!

Min.32 Cartonas galben pentru Eriksen.

Min.29 Cuenca centreaza din banda dreapta iar Tatarusanu retine cu emotii, in doi timpi, desi nu era presat.

Min.26 Sut al lui Fischer de la peste 20 de metri. Pe langa poarta lui Tatarusanu.

INFO: Dupa 20 de minute de joc, gazonul de pe National Arena pare gata sa cedeze. Pe cele doua laturi, unde s-a jucat mai mult, efectul crampoanelor se vede mai mult.

Min.22 Stelistii nu forteaza foarte mult, preferand un joc sigur in aparare inainte de orice.

Min.16 Latovlevici executa bine un corner, Rusescu reia pe spate si cere imediat penalti pentru un presupus hent comis de Sigthorsson. Jocul continua.

Min.14 Olandezii incearca un joc de posesie pentru a domoli entuziasmul stelistilor.

Min.11 Ocazie imensa pentru Ajax, dar fundasii Stelei se opun foarte bine in doua randuri! Chiriches a blocat superb sutul lui Eriksen, din 8 metri!

Min.7 Cartonas galben pentru Gardos.

Min.6 Eriksen suteaza peste poarta lui Tatarusanu din lovitura libera.

Min.3 Pasa buna pentru Rusescu, insa golgheterul Stelei este blocat foarte bine de Moisander.

Min.2 Prima actiune de poarta apartine Stelei, insa Prepelita centreaza slab.

Min.1 Incepe meciul!!!

INFO: Ceva mai mult de 35.000 de spectatori sunt in tribune, record negativ de asistenta pentru Steaua in cupele europene in acest sezon.

INFO: Cei 22 de jucatori si brigada de arbitri pasesc pe gazonul de pe National Arena.

INFO: In tur, olandezii s-au impus cu scorul de 2-0.

STEAUA: Tatarusanu - Rapa, Gardos, Chiriches, Latovlevici - Prepelita - Popa, Rusescu, Chipciu, Tanase - Tatu.

Rezerve: Stanca, Szukala, Filip, Pirvulescu, M. Costea, Nikolic, Rocha.

Antrenor: Laurentiu Reghecampf

AJAX: Vermeer - Van Rhijn, Alderweireld, Moisander, Blind - Poulsen, De Jong, Eriksen - Isaac Cuenca, Sigthorsson, Fischer.

Rezerve: Cillessen, Veltman, Dijks, Schone, Serero, Boerrigter, Lukoki.

Antrenor: Frank De Boer

Arbitri: Paolo Tagliavento - centru, Andrea Stefani, Lorenzo Manganelli - asistenti, Luca Banti, Mauro Bergonzi - aditionali, Elenito Di Liberatore - rezerva. Toti sunt din Italia.

INFO: La Steaua va reveni in primul "11" mijlocasul Cristi Tanase, care nu a evoluat la Amsterdam, insa vor lipsi "inchizatorii" Bourceanu si Pintilii, ambii suspendati.

INFO: Partida se va disputa pe Arena Nationala, din Bucuresti, insa sunt sanse mari ca stadionul sa nu fie plin. 18.000 de bilete erau nevandute la inceputul saptamanii.

INFO: Fanii celor doua echipe s-au ciocnit, joi, in capitala.

Ti-a placut acest articol? Urmareste Ziare.com si pe Facebook! Comenteaza si vezi in fluxul tau de noutati de pe Facebook cele mai noi si interesante articole de pe Ziare.com.

Cei mai influenți zece europarlamentari români. Cu cât sunt plătiți și care dintre ei candidează din nou FOTO
După alegerile europarlamentare din 9 iunie, România va avea în continuare treizeci și trei de reprezentanți în plenul Parlamentului European (PE), dar nu toți se remarcă prin activitatea...
PNL exclude susţinerea lui Piedone la Primăria Capitalei. Ionuț Stroe: "Ar fi cea mai mare greşeală"
Susţinerea lui Cristian Popescu Piedone la Primăria Capitalei nu este pe agenda de lucru a PNL, susține purtătorul de cuvânt al partidului, Ionuţ Stroe. Întrebat, în emisiunea România...
#Steaua Ajax rezultat, #Steaua elimina Ajax, #Steaua Chelsea Europa League, #Steaua Ajax LIVE, #Steaua Ajax Europa League, #Steaua Europa League , #Europa League