Steaua s-a razbunat pe Maccabi Haifa. Prima victorie pe National Arena

Autor: Marius Doroftei - Editor Ziare.com
Joi, 03 Noiembrie 2011, ora 23:50
12270 citiri

Steaua s-a razbunat pe Maccabi Haifa castigand meciul de joi seara cu scorul de 4-2. Victoria "ros-albastrilor" este prima obtinuta de o echipa romaneasca pe noul stadion bucurestean, National Arena.

Elevii lui Ilie Stan au inceput disputa cu israelienii fiind practic obligati sa castige. In primul rand, cele 3 puncte erau vitale in lupta pentru calificarea in primavara europeana si apoi trebuia razbunata umilinta din tur, cand Maccabi a castigat cu scorul de 5-0.

"Ghinion Arena", asa cum a fost poreclit stadionul, si-a luat tributul inca din minutul 2, atunci cand Gardos s-a accidentat si a trebuit sa fie schimbat. Totusi, stelistii nu au dezarmat si au deschis scorul in minutul 13, prin Tatu, micutul brazilian reluand in plasa un corner batut bine de Brandan.

Dupa inca un sfert de ora de joc, Florin Costea a facut 2-0 cu un sut frumos, de la marginea careului, excelent plasat.

A fost momentul in care stelistii s-au relaxat si israelienii s-au trezit. In numai 5 minute, Meshumar si Katan au restabilit egalitatea marcand cu suturi superbe, de la distanta.

Partea secunda a jocului a debutat cu putine ocazii, jucatorii celor doua formatii anihilandu-se reciproc. A venit insa minutul 60, minut in care Florin Costea a fost eliminat dupa o intrare stupida la Katan.

In 10 jucatori de camp "ros-albastrii" au fost mult mai periculosi, beneficiind si de faptul ca cei de la Maccabi s-au aruncat in atac. Tanase a inscris in minutul 65, dupa ce Martinovici lovise bara, iar victoria incepea sa prinda contur. Imediat, antrenorul Ilie Stan a fost trimis in tribune dupa o reactie nervoasa.

Tot "Dodel" Tanase a punctat pentru 4-2 cu un sut de vis, de la 30 de metri, risipind orice emotie. Steaua a castigat si acum viseaza la saisprezecimile Europa League.

Intalnirea dintre Steaua si Maccabi a fost transmisa in format LIVE Text pe site-ul Ziare.com iar mai jos aveti rezumatul meciului:

FINAL DE MECI !!!

Min.88 Amasha este avertizat cu cartonas galben.

Schimbare Steaua: Tanarul Nastasie este aruncat in lupta!

Min.84 GOOOL STEAUA !!! Tanase marcheaza cu un sut fabulos, de la 30 de metri!

Min.82 Costea cel mic reuseste sa inscrie, insa golul ii este anulat pentru ca se afla in afara jocului in momentul in care a primit pasa de la Rusescu.

Min.79 Multa precipitare in jocul israelienilor, ceea ce e bine pentru stelisti, care le resping usor atacurile.

Min.75 Stanca retine cu emotii un sut trimis de Golasa.

Min.70 Golasa incaseaza un cartonas galben.

Min.68 ELIMINARE STEAUA !!! Antrenorul Ilie Stan este trimis in tribune dupa ce a avut o reactie nervoasa!

Min.67 Tanase suteaza din afara careului, la o palma de bara!

Min.65 GOOOL STEAUA !!! Tanase marcheaza cu o lovitura de cap din 5 metri dupa ce Martinovici reluase in bara!

Min.60 ELIMINARE STEAUA !!! Florin Costea vede direct cartonasul rosu dupa o interventie violenta la Katan!

Min.59 "Calaul" Amasha trimite cu capul peste poarta lui Stanca.

Min.56 Brandan incearca un sut de la distanta, insa balonul se duce peste transversala.

Min.50 Steaua s-a instalat in jumatatea adversa, dar nu are ocazii adevarate.

Min.47 O prima ocazie pentru Steaua, insa pasa lui Costea cel mare pentru Rusescu este blocata.

A INCEPUT REPRIZA SECUNDA !!!

________________________

FINALUL PRIMEI REPRIZE !!!

Min.45+2 Rusescu suteaza de la distanta, Davidovitch respinge in fata iar Florin Costea rateaza "dubla".

Min.43 Steaua incearca sa revina, dar jucatorii par afectati de cele doua goluri incasate.

Min.40 GOL HAIFA !!! Katan restabileste egalitatea cu un sut frumos, de la 25 de metri!

Inca o schimbare la Haifa: Dvalishvili intra in locul lui Boccoli.

Min.36 GOL HAIFA !!! Meshumar profita de apatia fundasilor Stelei si marcheaza cu un sut din afara careului!

Schimbare si la Maccabi: Yampolsky intra in locul lui Vered.

Min.31 Florin Costea a irosit doua actiuni bune ale Stelei, fiind surprins in offside.

Min.28 GOOOL STEAUA !!! Florin Costea inscrie cu un sut la coltul lung de la 18 metri!

Schimbare Steaua: Nikolici intra in locul lui Tatu.

INFO: Ilie Stan mai pregateste o schimbare, Nikolici fiind gata sa intre pe teren.

Min.19 Maccabi s-a instalat la carma jocului si incearca sa ameninte poarta lui Stanca.

Min.17 Jucatorii de la Haifa incearca sa revina in joc, insa pana acum actiunile lor au fost destul de slabe.

Min.13 GOOOL STEAUA !!! Tatu inscrie cu o lovitura de cap dupa o gafa a fundasilor israelieni!

Min.12 Actiune buna a Stelei, insa sutul lui Costea e deviat in corner.

Min.9 Ocazie si pentru israelieni la actiunea lui Golasa, respinsa insa bine de Geraldo.

Min.7 Prima mare ocazie! Florin Costea centreaza in fata portii pentru Tatu, insa Yahaya intervine salvator.

Schimbare Steaua: Rusescu intra in locul lui Gardos.

Min.2 Gardos s-a prabusit pe gazon si acuza o intindere. Steaua va face o prima schimbare.

INFO: Mai bine de 35.000 de spectatori se afla in tribunele National Arena.

Min.1 A inceput meciul !!!

INFO: In tur, la Haifa, Steaua a fost umilita cu scorul de 5-0.

Steaua: Stanca - Martinovici, Gardos, Geraldo, Latovlevici - Bourceanu, Brandan - Tatu, Tanase, Fl. Costea - M. Costea.

Rezerve: Tatarusanu, Lupu, Mustata, Rosu, Rusescu, Nastasie, Nikolici.

Antrenor: Ilie Stan.

Maccabi: Davidovitch - Falach, Buljat, Twatha, Meshumar, Yahaya, Boccoli, Vered, Golasa, Amasha, Katan.

Rezerve: Saranov, Dgani, Cohen, Yampolsky, Dvalishvili, Turgeman, Azriel.

Antrenor: Elisha Levy.

Cătălin Drulă, despre candidatura la prezidențiale: „Eu sunt natural un candidat posibil”. Care sunt obiectivele USR și Dreapta Unită pentru 2024
Președintele USR Cătălin Drulă a fost invitatul rubricii „Cu fața la alegători” și a vorbit despre obiectivele USR și ale Dreptei Unite pentru alegerile din 9 iunie, despre misiunea...
Cîrstoiu răspunde criticilor din ultimele zile: "Nişte lupi în haine de oaie încearcă să transforme oaia în lup"
Atacat în ultimele zile atât de adversarii direcți la alegerile locale, cât și de alți politicieni, dar și de ziariști, Cătălin Cîrstoiu, candidatul susţinut de PSD şi PNL pentru...
#steaua victorie maccabi, #tanase gol maccabi national arena, #costea eliminat europa league, #steaua maccabi haifa live, #Steaua Europa League , #Europa League