Steaua - Fenerbahce 0-1. Primavara europeana e departe

Joi, 22 Octombrie 2009, ora 21:50
5226 citiri

Steaua a fost invinsa joi seara pe teren propriu, scor 0-1, de Fenerbahce, intr-un meci din cadrul Grupei H a Ligii Campionilor.

Turcii au castigat meritat un joc pe care l-au dominat in mare lui parte, numai Zapata facand ca infrangerea sa fie la doar un gol diferenta.

Prima repriza a partidei disputate in Ghencea in fata a 12 mii de spectatori, care au trebuit sa treaca prin chinurile patrunderii pe stadionul unde se incearca interzicerea contestatarilor lui Becali, a fost marcata de interventiile senzationale ale lui Zapata, care a scos niste goluri ca si facute.

Steaua a ratat si ea, prin grecul Kapetanos, cel mai periculos jucator al "ros-albastrilor", si prin Surdu, in finalul primei reprize.

A doua repriza a inceput asemanator primei, cu parade marca Zapata si cu Kapetanos periculos pe contraatac.

Unicul gol al partidei a venit in minutul 58 si a fost marcat de Kazim Kazim, dupa o centrare excelenta a capitanului Roberto Carlos.

Dupa, Stoichita l-a aruncat in lupta pe Dayro Moreno, care a incercat multe, dar a reusit putine. Mai ramane de precizat bara lui Kapetanos, in urma unei centrari trimise de Golanski.

Steaua ramane fara gol marcat in grupele Europa League, dupa 3 meciuri jucate, iar sansele la o calificare in primavara europeana sunt foarte mici.

In celalalt meci al grupei, Sheriff Tiraspol a castigat, scor 2-0, intalnirea cu Twente Enschede. Pentru moldoveni au marcat Balima (minutul 42) si Franca (minutul 90)

Astfel, dupa trei etape, clasamentul in Grupa H se prezinta astfel: 1. Fenerbahce - 6p, 2. Sheriff - 4p, 3. Twente - 4p, 4. Steaua - 2p. Etapa urmatoare, care se va juca pe 5 noiembrie, programeaza aceleasi meciuri ca astazi, dar pe terenul oaspetilor.

Ati putut urmari, in format LIVE text, pe site-ul Ziare.com, intalnirea dintre Steaua si Fenerbahce, din Grupa H a Europa League.

Desfasurarea meciului:

min.90+4 - FINALUL INTALNIRII !!! Steaua - Fenerbahce 0-1 !!!

min.90+1 - Galben pentru Gonul.

min.90 - Ultima schimbare la Fenerbahce: intra Bilgin, iese Santos.

min.88 - Dayro Moreno suteaza anemic dintr-o pozitie buna.

min.86 - De la 22 de metri, Santos suteaza peste poarta lui Zapata. Sutul a fost deviat de Baciu.

min.85 - Schimbare la turci: iese Kazim, intra Selcuk.

min.82 - Galben pentru Emre.

min.78 - Zapata scoate un sut bun al lui Topuz.

min.77 - Bate Dayro, pe jos, dar retine portarul lui "Fener".

min.76 - Dayro Moreno obtine o lovitura libera importanta de la 17 metri, central, de poarta aparata de Volkan.

min.71 - Schimbare la turci: intra Vederson, iese Hurmaci.

min.69 - Nicolita nu mai ajunge la o centrare a lui Toja.

min.67 - Schimbare la Steaua: iese Szekely, intra Dayro Moreno.

min.66 - BARA STEAUA !!! Kapetanos reia cu capul in bara transversala a portii aparate de Volkan, dupa o centrare a lui Golanski !!!

min.63 - Steaua ataca cu toate liniile, insa turcii rezista.

min.62 - Pe rand, Rada si Nicolita isi bat joc de doua ocazii mari de a marca.

min.61 - Gonul respinge o centrare a lui Surdu, care il cauta pe Kapetanos.

min.58 - GOOOL FENERBAHCE !!! Kazim Kazim incrie din 6 metri, dupa o centrare perfecta a lui Roberto Carlos !!!

min.57 - Hurmaci suteaza pe langa poarta Stelei, din interiorul careului.

min.56 - Kapetanos, singur, suteaza, insa Volkan respinge in corner.

min.55 - Zapata respinge din fata "mereu periculosului" Kazim Kazim.

min.53 - Zapata are o noua interventie buna, la un sut al aceluiasi Kazim Kazim.

min.51 - Ocazie imensa a Stelei, prin Kapetanos, care a fost lansat excelent de Surdu, dar a fost deposedat in ultimul moment de Gonul.

INCEPUTUL REPRIZEI SECUNDE

--------------------------------------

INFO: In celalalt meci al grupei H, la pauza, Sheriff Tiraspol - Twente Enschede 1-0 (Balima '41)

min.45+3 - FINALUL PRIMEI REPRIZE

min.45+2 - Galben pentru Kazim.

min.45+1 - Surdu rateaza nepermis, la o centrare a lui Kapetanos.

min.45 - Vor fi 3 minute de prelungiri.

min.45 - Ocazie buna pentru Steaua !!! Kapetanos si Rada n-au reusit sa reia spre poarta centrarea lui Toja !!!

min.42 - Schimbare la Steaua: iese Bicfalvi, intra Onicas.

min.40 - Ghionea pune piciorul si respinge un sut bomba trimis de Roberto Carlos.

min.36 - Galben pentru Golanski.

min.36 - Mai ataca si Steaua, dar fara sa puna prea mari pericole. Centrarea lui Toja este respinsa cu usurinta de fundasii turcilor.

min.33 - ZAPATA FACE MINUNI !!! Din nou, columbianul l-a blozat pe Kazim Kazim !!!

min.32 - Zapata retine un sut trimis de la 20 de metri de Emre.

min.30 - Zapata scoate din nou un sut periculos al turcilor, venit tot in urma unei greseli a apararii "ros-albastrilor".

min.29 - Bate Szekely, dar direct in zidul facut de fotbalistii antrenati de neamtul Daum.

min.28 - Galben pentru Lugano, dupa un fault la Kapetanos. Lovitura libera pericoloasa pentru Steaua, de la 18 metri, perpenicular stanga.

min.26 - Zapata intervine miraculos la doua suturi ale turcilor, inainte ca Santos sa trimita peste poarta goala, din 10 metri.

INFO: Gigi Becali este injurat din nou in Ghencea.

min.25 - Topuz suteaza peste poarta aparata de Zapata, de la vreo 25 de metri.

min.23 - Volkan retine centrare lui Szekely.

min.22 - Actiune periculoasa de atac a stelistilor, incheiata insa cu o centrare a lui Kapetanos, respinsa de fundasii turcilor.

min.20 - Szekely acuza o accientare si are nevoie de interventia medicilor.

min.19 - Galben pentru Bicfalvi.

min.18 - De la 22 de metri, Hurmaci trimite putin pe langa poarta "ros-albastrilor".

min.17 - Kazim, din unghi, trimite departe de poarta lui Zapata.

min.13 - Baciu intervine excelent la o centrare a lui Gonul.

INFO: Fanii lui Fenerbahce au aprins mai multe torte.

min.11 - Nicolita pleaca pe contraatac, incearca sa-l deschida in dreapta pe Szekely, dar trimite prea lung mingea si faza se stinge.

min.9 - Szekely ii paseaza lui Kapetanos, acesta avanseaza spre poarta turcilor, intra in careu si suteaza, dar pe langa poarta.

min.4 - Ghionea blocheaza un sut al unui adversar, trimis de la vreo 20 de metri.