Liga 1: Steaua invinge pe CS U Craiova si se distanteaza in fruntea clasamentului

Duminica, 02 Octombrie 2016, ora 22:22
18521 citiri

Steaua a invins la limita pe CS U Craiova, duminica seara, scor 2-1, in derbiul de clasament al campionatului. Meciul a fost insa decis de un penalti dupa o eroare de arbitraj. Cele doua echipe ocupa primele doua locuri in ierarhia Ligii 1.

Partida a fost una spectaculoasa, in care Florin Tanase a avut o prima mare ocazie a meciului, in minutul 10, dupa o centrare a lui Boldrin, insa fostul jucator al celor de la Viitorul nu a ajuns la minge.

De Amorim a deschis scorul in minutul 17, dupa o centrare a lui Gabi Tamas, cu o lovitura de cap.

Inainte si imediat dupa gol au fost doua faze controversate in careul oltenilor, insa arbitrul Radu Petrescu nu a acordat penalti la caderi ale lui Boldrin si Muniru.

Dupa mai putin de jumatate de ora de joc, Tanase s-a accidentat si s-a prabusit pe gazon, acuzand dureri la genunchiul stang. Jucatorul a fost inlocuit cu Dennis Man, care astfel a debutat pentru Steaua in Liga 1.

In minutul 41, Vatajelu, capitanul Craiovei, a marcat din coltul careului de 6 metri, dupa ce mingea a lovit initial bara portii lui Nita. Pasa a fost una superba, a lui Baluta, venita pe culoar in careul de 16 metri.

Dupa pauza, Baluta a avut cele mai mari ocazii, iar in minutul 74 stelistii au primit un penalti controversat, dupa un hent al lui Acka, insa la reluare se observa ca jucatorul a atins mingea cu mana in afara careului. Boldrin a inscris de la punctul cu var.

Meciul s-a incheiat cu scorul de 2-1, iar Steaua s-a distantat la 6 puncte de CS U Craiova si Viitorul Constanta si la 10 de Dinamo.

Etapa viitoare, ambele echipe vor evolua pe teren propriu - Steaua cu Gaz Metan Medias, iar CS U Craiova cu Dinamo Bucuresti.

Steaua - CS U Craiova 2-1

Desfasurarea intalnirii:

Sfarsit de meci! Steaua invinge CS U Craiova si se distanteaza la 6 puncte in fruntea Ligii 1.

89 - Rambe il inlocuieste pe Zlatinski, ultima schimbare a Craiovei.

88 - Vatajelu, sut din careul stelist, insa retine Nita. Capitanul oltenilor a avut sansa dublei. La faza urmatoare, Rocha a cazut in careu, dupa ce Tamas a pusa mana pe el, insa Radu Petrescu nu acorda penalti.

86 - Neintelegere intre Tamas si Nita, fundasul trimite cu capul spre poarta proprie, dar mingea iese in corner.

85 - Sut al lui Adi Popa din careu, portarul oltenilor retine cu dificultate.

82 - Schimbare la Craiova: Screciu il inlocuieste pe Mazarache.

75 - GOOLLL Steauaaaa! Gol marcat de Boldrin de la punctul cu var!

74 - Penalti pentru Steaua, dupa un hent al lui Acka, la marginea careului! Faza controversata a meciului. Pe reluarile ulterioare se observa ca hentul a fost facut in afara careului.

72 - Mazarache scapa singur cu Nita, dupa o greseala a lui Tosca, insa portarul stelist respinge in extremis in corner. Capitanul stelist este inca nesigur, dupa eroarea din meciul cu Villarreal.

67 - Laurentiu Reghecampf pare nemultumit de Dennis Man, pe care il scoate de pe teren, in locul sau intrand Ovidiu Popescu.

60 - Muniru centreaza puternic de pe partea dreapta, dar niciun coechipier nu se gaseste la intalnirea cu balonul.

57 - Inca o mare ocazie a oltenilor, prin Baluta, care insa suteaza peste poarta!

56 - Bourceanu este inlocuit de Golubovici, Reghecampf forteaza astfel victoria.

53 - Ofsaid la Mazarache, decizie corecta a arbitrilor. Anterior, Tosca a facut o cursa foarte buna spre poarta Craiovei. Se joaca rapid, spectaculos, pe contre.

50 - Mare ocazie a oaspetilor, dupa o eroare a lui Bourceanu, prin Baluta, insa respinge Nita.

46 - Schimbare la Craiova: Bancu intra in locul lui Gustavo.

A inceput repriza a doua!

Pauza la Bucuresti, dupa o prima repriza spectaculoasa! Egal echitabil intre cele doua echipe.

41 - GOOLLLL CS U Craiovaaa!! Vatajelu, capitanul oltenilor, marcheaza din coltul careului de 6 metri, dupa ce mingea loveste initial bara portii lui Nita. Superba pasa lui Baluta, pe culoar, in careu.

35 - Continua atacurile Stelei, dar fara a schimba tabela de marcaj. Nici oltenii nu au succes la poarta adversa.

29 - Man a intrat pe teren la Steaua.

27 - Tanase s-a accidentat la genunchiul stang si paraseste terenul pe targa! Man ii va lua locul lui Florin Tanase, se pare accidentarea este una serioasa.

24 - Atac in viteza al Craiovei, Ivan patrunde in careu si suteaza din unghi in bratele lui Nita!

20 - Trecere superba a lui Muniru, in careu, printre doi adversari, stelistul cade, dar nici de data asta nu se acorda penalti!

17 - GOOLLLL Steaua!!!! Centrare Tamas, inscrie De Amorim cu o lovitura de cap, de la cativa metri de poarta!

15 - Boldrin cade in careu, dar arbitrul nu acorda penalti.

13 - Craiovenii sunt instalati in terenul Stelei, Gustavo are o prima mare ocazie, trimitand din unghi un lob, din careu, putin peste poarta lui Nita.

10 - Mare ocazie a Stelei!! Boldrin centreaza de pe partea stanga, insa Florin Tanase nu ajunge la minge! Mare ratare a fostului jucator de la Viitorul. Ilie Nastase, prezent in tribuna, este foarte nemultumit.

9 - Sut al lui Ivan, din afara careului prins cu siguranta de Florin Nita.

8 - Continua atacurile Stelei, Adi Popa centreaza de pe partea dreapta, respinge aprarea oltenilor.

6 - Centrare buna a lui Tamas aproape de linia de fund, de pe partea dreapta, insa peste jucatorii Stelei.

2 - Un prim atac al Stelei.

20:30 - A inceput partida!

Steaua: Steaua: Nita, Tamas, Moke, Tosca, Momcilovici - Muniru, Bourceanu - Ad. Popa, Boldrin, De Amorim - Fl. Tanase

Rezerve: Stancioiu, Man, Tudorie, Golubovici, Jakolis, Ov. Popescu, G. Enache

CS U Craiova: Calancea - Briceag, Kelici, Acka, Vatajelu - Baluta, Zlatinski, Rocha - Gustavo, A. Ivan, Mazarache

Rezerve: L. Popescu, Vladoiu, Kay, Bancu, Rambe, Screciu, M. Manea

INFO: Steaua are 23 de puncte in clasamentul Ligii 1, in timp ce Craiova, revelatia acestui campionat pana acum, are 20 de puncte. Oltenii au nevoie de o victorie la cel putin doua goluri avans pentru a trece pe primul loc. Daca insa pierd la cel putin 3 goluri distanta, coboara pe locul 3, dupa Viitorul.

INFO: Pentru aceasta partida, Laurentiu Reghecampf nu poate conta pe mai vechii accidentati Mihai Pintilii, Adnan Aganovici si Lucian Filip.

Iata cine va arbitra partida dintre Steaua si CS U Craiova

INFO: Steaua vine dupa un egal, 1-1, pe teren propriu cu Villarreal, in Europa League, si o victorie in deplasare la FC Voluntari, scor 3-2. Craiova are 5 meciuri consecutive fara infrangere in Liga 1, ultimele doua fiind victorii la limita.

Citeste detalii si despre fanii olteni care vor incuraja echipa in Bucuresti

INFO: Partida se desfasora pe National Arena si este transmisa de Digi Sport, Dolce Sport si Look Tv.

Mai mult de jumătate dintre români votează la europarlamentare cu candidatul preferat la primărie. Ce procente ar putea obține partidele SONDAJ
PSD este creditat cu 28,4% din intenţiile de vot la alegerile pentru consiliile locale, PNL cu 26,7%, AUR cu 14,4%, conform unui sondaj realizat de INSCOP la comanda News.ro, în luna aprilie,...
Respect, d-le Cîrstoiu: "un medic nu abandonează niciodată"! Câți antreprenori gândesc la fel?
Nu l-am cunoscut niciodata pe medicul Cirstoiu, nu am avut nicio legatura ce el. In schimb, ca si voi, am avut ocazia sa-l vad la lucru pe scena politica damboviteana. Dupa parerea mea, responsabil...
#Steaua invins CS U Craiova, #Steaua CS U Craiova Live, #Steaua Craiova live text, #Steaua Craiva direct, #Steaua Craiova Liga 1 , #Liga I