Liga 1: Steaua, victorie chinuita in ultimul meci al anului

Luni, 19 Decembrie 2011, ora 22:25
5776 citiri

Steaua Bucuresti a castigat partida disputata luni seara, pe Arena Nationala, scor 1-0, cu Vointa Sibiu, programata in etapa a 18-a din Liga 1.

"Ros-albastrii" s-au chinuit cu Vointa Sibiu in ultimul meci din 2011, fiind la un pas de un rezultat similar celui inregistrat in tur, cand ardelenii au egalat pe final.

Steaua a incercat sa atace in permanenta poarta Vointei in prima repriza, iar golul a venit in minutul 36, cand Iliev a inscris cu o lovitura de cap dupa un corner executat de Bourceanu.

Ardelenii puteau restabili egalitatea inainte de pauza, dar Popa a trimis in transverala. La randul lui, Mihai Costea a ratat doua ocazii bune in minutele de prelungiri, dar scoru pauzei a ramas 1-0.

Repriza secunda a fost controlata in mare parte de sibieni, Popa, Lukanovici si Dalbea punandu-l in mai multe randuri la incercare pe Ciprian Tatarusanu. Acelasi Dalbea a ratat egalarea in minutul 88, si echipa lui Ilie Stan a incheian anul cu o noua victorie.

In urma acestei victorii, Steaua a incheiat anul pe locul 4 in clasamentul Ligii 1, la opt puncte in urma liderului Dinamo, in timp ce Vointa s-a clasat pe 14, la doar un punct de retrogradare.

Ati putut urmari, in format LIVE Text, desfasurarea intalnirii Steaua - Vointa Sibiu, iar mai jos aveti rezumatul partidei.

Desfasurarea meciului:

*Folositi tasta F5 (Refresh) pentru actualizarea paginii;

FINAL DE MECI! STEAUA CASTIGA ULTIMUL MECI DIN 2011!

Min.89 Ultima schimbare si la Steaua: Nastasie intra in locul lui Mihai Costea, care este fluierat de suporteri.

Min.86 Mihai Costea poate primi in marginea careului, dar pasa intrzie si oaspetii indeparteaza pericolul.

Min.82 Ultima schimbare la Vointa: Iese Beza, intra Bunea.

Min.78 Final linistit de meci, Steaua pare multimita de rezultat, iar sibienii se apropie cu greu de careul lui Tatarusanu.

Min.75 Schimbare si la Steaua: Lupu ii ia locul lui Emeghara.

Min.74 Schimbare la Vointa: Negut intra in locul lui Lukanovici.

Min.71 Ratare imensa a oaspetilor! Lukanovici castiga posesia cu noroc, ramane singur cu Tatarusanu, dar suteaza pe langa bara!

Min.67 A treia interventie a lui Tatarusanu in patru minte, tot la un sut al lui Dalbea.

Min.65 Portarul Stelei intervine din nou si respinge sutul lui Dalbea.

Min.64 Burlacu suteaza slab din careu si Tatarusanu retine.

Min.62 Schimbare la oaspeti: Burlacu intra in locul lui Nicola.

Min.60 Grigore il blocheaza in ultimul moment pe Tatu, care primise la sapte metri e poarta.

Min.56 Popa suteaza puternic din afara careului, Tatarusanu intervine excelent si evita golul.

Min.50 Martinovici trimite peste poarta la o lovitura libera executata de Mihai Costea.

Min.46 Schimbare Steaua: Florin Costea intra in locul lui Bicfalvi.

INCEPE RERPIZA SECUNDA!

------------------------------------

SE INCHEIE PRIMA REPRIZA!

Min.45 Ratare incredibila pentru Steaua! Mihai Costea ramane norocos cu mingea in fata portii, dar suteaza in Miron.

Min.44 Bara Vointa! Lukanovici suteaza din intoarcere de la 12 metri si loveste transversala! Tatarusanu era batut!

Min.43 Tatu cade in careu si cere penalti, dar centralul nu se lasa pacalit.

Min.38 GOL STEAUA! Bourceanu centreaza excelent de la colt, iar Iliev inscrie cu capul!

Min.37 Sibienii pun presiune in careul lui Tatarusanu, dar Emeghara rezolva situatia in cele din urma.

Min.32 "Ros-albastrii" controleaza jocul ma mijlocul terenului, dar nu reusesc sa se aproprie de careul advers.

Min.26 Este avertizat si Mihai Costea pentur un fault in marginea careului.

Min.24 Popa primeste cartonasul galben pentru un fault la Emeghara.

Min.23 Nicoliki patrunde in suprafata de pedeapsa, dar este oprit pentru fault in atac.

Min.17 Nikolici trimite pe langa poarta din centrarea lui Bourceanu.

Min.14 Bourceanu paseaza la Tanase, dar "Dodel" rateaza preluarea si contraatacul este irosit.

Min.10 Tatarusanu retine sutul lui Tatar din marginea careului.

Min.7 Bicfalvi trimite in careu la Mihai Costea, dar acesta este blocat.

Min.4 Latovlevici suteaza peste poarta de la mare distanta.

Min.2 Prima actiune de atac apartine gazdelor, dar Beza trage mult peste poarta.

INCEPE PARTIDA!

INFO - Mihaita Nesu le-a trimis fanilor un mesaj prin intermediul ecranelor stadionului Arena Nationala! Suporterii au aplaudat si i-au strigat numele.

Steaua Bucuresti: Tatarusanu - Emeghara, Martinovici, Iliev, Latovlevici - Tatu, Bicfalvi, Bourceanu, Tanase - Mihai Costea, Nikolici;

Vointa Sibiu: Miron - Sg Bar, Grigore, Apostol - Tatar, Dalbea, Beza, Nicola - Maghici, Lukanovici, Popa.

Inaintea acestei partide, Steaua ocupa locul 7 in clasamentul Ligii 1, cu 29 de puncte, in timp ce Vointa Sibiu se afla pozitia a 14-a, cu 17 puncte.

Meciul este programat pe Arena Nationala.

Primul Congres Forţa Dreptei. Formaţiunea îşi alege conducerea naţională şi îşi prezintă candidaţii
Primul Congres al Forţa Dreptei este organizat, sâmbătă, la Palatul Parlamentului, formaţiunea urmând să îşi aleagă conducerea naţională şi să îşi prezinte candidaţii la alegerile...
Cine câștigă Primăria Capitalei, potrivit celui mai recent sondaj. Candidatul PSD+PNL, la pământ. Prezența la vot, în creștere
România se pregătește de alegeri. Europarlamentarele vor avea loc în aceeași zi cu localele. ARA Public Opinion a realizat o cercetare sociologică în legătură cu evenimentele ce vor avea...
#Steaua Vointa Liga 1, #Steaua victorie Liga 1, #rezultate Liga 1, #Liga 1 etapa 18 , #Liga I