Steaua castiga la Iasi si urca pe locul 2

Autor: Marius Doroftei - Editor Ziare.com
Sambata, 03 Octombrie 2015, ora 22:58
8319 citiri

Steaua a obtinut o victorie importanta in etapa a 13-a din Liga 1, impunandu-se in deplasarea de la Iasi.

Campioana a castigat intalnirea din Copou cu scorul de 2-1 si a urcat pe locul secund in clasament.

Partida de la Iasi a inceput intr-o nota echilibrata, cele doua echipe gasind foarte greu drumul spre poarta.

Faza controversata a primei parti a venit dupa prima jumatate de ore de joc. Arbitrul Cristi Balaj a aratat penalti dupa ce Varela a fost tras in careul Iasului de Frasinescu, insa a revenit asupra deciziei dupa ce asistentul i-a transmis ca fundasul Stelei se afla in offside.

Repriza a doua a inceput cu o ocazie buna a gazdelor, Bole sutand paralel cu poarta, pentru ca la faza imediat urmatoare Kharja sa centreze perfect pentru Chipciu, iar stelistul a deschis scorul.

Cu 10 minute inainte de final Nicusor Stanciu a preluat rolul de servant, trimitand in fata portii, de unde Tahar a pus latul pentru 2-0.

In prelungiri, Vasile Gheorghe a reusit golul de onoare al moldovenilor cu o lovitura de cap, insa a fost prea tarziu pentru a mai schimba soarta meciului.

Partida dintre CSMS Iasi si Steaua a fost transmisa in direct pe site-ul Ziare.com, iar mai jos aveti rezumatul acesteia:

Min.90+4 Finalul meciului! Steaua castiga la Iasi si urca pe locul 2 in clasamentul Ligii 1!

Min.90+1 Schimbare Steaua: Ontel intra in locul lui Popa.

Min.90+1 GOOOL IASI! Vasile Gheorghe reduce din diferenta cu o lovitura de cap!

Min.88 Schimbare Steaua: Muniru intra in locul lui Chipciu.

Min.85 Cartonas galben pentru Nita.

Min.83 Gazdele incearca sa inscrie macar golul de onoare, insa nu reusesc momentan sa fie periculoase.

Min.79 GOOOL STEAUA!!! Stanciu trimite in fata portii, iar Tahar pune latul din 2 metri!

Min.78 Ce ocazie! Piccioni suteaza bine, Nita respinge in fata, iar Boiciuc trimite pe langa poarta din 7 metri!

Min.77 Schimbare Iasi: Boiciuc intra in locul lui Viveiros.

Min.68 Kharja centreaza inca o data foarte bine, insa acum Chipciu trimite pe langa poarta!

Min.60 Centreaza bine Tahar, iar Frasinescu este aproape de autogol, trimitand la o palma peste transversala.

Min.58 Cartonas galben pentru Voicu.

Min.56 Dubla schimbare Iasi: Ies Grigorie si Enescu si intra Piccioni si Vasile Gheorghe.

Min.55 Cartonas galben pentru Popa.

Min.50 Voicu urca spre careul Stelei si suteaza pe langa poarta!

Min.48 GOOOL STEAUA!!! Chipciu deschide scorul din centrarea lui Kharja!

Min.47 Ocazie pentru Iasi in debutul partii secunde. Kharja lufteaza in propriul careu, insa Bole suteaza paralel cu poarta!

Min.46 Incepe repriza secunda cu destul de multe minute de intarziere.

______________

Min.45+1 Finalul primei reprize!

Min.40 Ne indreptam spre pauza si niciuna dintre echipe nu pare capabila sa inscrie.

Min.33 Faza controversata la Iasi. Cristi Balaj dicteaza penalti pentru Steaua, dupa ce Frasinescu l-a tras pe Varela in careul gazdelor, insa isi anuleaza decizia la semnalizarea asistentului, care a aratat offside la capitanul Stelei.

Min.27 Stanciu intra in careu si suteaza la contul scurt, fara probleme pentru Caparco.

Min.20 Enceanu acuza probleme musculare si cere schimbarea. Tahar intra in locul sau.

Min.15 Cartonas galben pentru Enescu.

Min.11 Popa e lansat bine de Chipciu pe contraatac, insa mijlocasul Stelei lufteaza din pozitie foarte buna.

Min.5 Joc lipsit de ocazii in aceste prime minute, gazdele fiind mai prezente in meci pana acum.

Min.1 Incepe partida!

ECHIPELE DE START

CSMS Iasi: Caparco - Ciuca, Frasinescu, Mihalache, Voicu - Enescu, Mitic - Bole, Grigorie, Viveiros - Golubovic

Steaua: Nita - Rapa, Varela, Tosca, Guilherme - Kharja, Filip, Stanciu - Popa, Chipciu, Enceanu

Rezerve: Cojocaru - Carp, Sulley, Tade, Mihalcea, Tahar, Ontel

INFO: Inaintea partidei, Steaua ocupa locul 4 in clasamentul Ligii 1, cu 22 de puncte, in timp ce iesenii se afla abia pe pozitia a 10-a cu 13 puncte.

Ciolacu este sigur de victoria lui Firea la Capitală: ”Va câștiga şi cu Piedone, şi fără Piedone”
Indiferent dacă Cristian Popescu Piedone se va retrage sau nu din cursa electorală, Gabriela Firea va fi noul primar al Capitalei, este convins Marcel Ciolacu. Premierul a precizat miercuri,...
Ciolacu susține că nu există riscul ruperii coaliției: ”Ce voiaţi? Să stau la televizor să spun: "m-am gândit eu că e mai bun Piedone"?”
Marcel Ciolacu nu crede că decizia privind candidaturile separate la Primăria generală a Capitalei va afecta în vreun fel coaliția formată din PSD şi PNL. El susţine că membrii alianţei...
#Steaua Iasi Liga 1, #CSMS Iasi Steaua in direct, #Steaua Liga 1 meci rezultat , #Liga I