Steaua il face sa sufere si mai mult pe Becali: 0-2 cu Pandurii

Marti, 07 Aprilie 2009, ora 22:55
3654 citiri

Steaua a pierdut marti seara, scor 2-0, in deplasare, cu Pandurii Targu Jiu, intr-un meci din cadrul etapei a 23-a a Ligii I.

Ambele goluri ale gorjenilor au fost marcate de brazilianul Thaigo Tremonti (min.43 si 67), aflat la primele reusite in tricoul trupei antrenate de Sorin Cartu.

Cu un echipament inedit, care trebuia sa alunge ghinionul, Steaua n-a jucat nimic la Targu Jiu si a piedut practic orice sansa la titlu (asta daca mai avea vreuna), necajindu-l si mai mult pe Gigi Becali.

Prima repriza a meciului a fost una demna de un meci din ligile inferioare, doar golul lui Thiago Tremonti din minutul 43 mai salvand ceva. Acesta a marcat pe contraatac, dupa ce a primit o pasa excelenta de la Raskovici.

Repriza secunda a inceput ca din tun, gazdele trecand pe langa gol in minutul 48, atunci cand Martinovici, din pozitie excelenta, a trimis cu capul peste poarta aparata de Zapata.

In minutul 58, in teren a intrat columbianul Dayro Moreno, care i-a luat locul lui Semedo, si tot in acelasi minut, favoritul lui Gigi Becali a trecut de putin pe langa gol. Mingote a salvat sutul acestuia din 6 metri.

2-0 s-a facut in minutul 67, marcator fiind tot Tremonti. De data aceasta, brazilianul a marcat cu un sut din unghi, care a trecut printre picioarele lui Zapata.

Pana la final, mai merita precizat golul marcat de Toja, dar anulat eronat de Hategan, pentru un presupus fault in atac al lui Kapetanos.

Ati putut urmari, in format LIVE text, pe site-ul Ziare.com, intalnirea dintre Pandurii Targu Jiu si Steaua, din etapa a 23-a a Ligii I.

Desfasurarea meciului:

min.90+4 - FINALUL MECIULUI !!!

min.90+4 - Din unghi, Litu nu reuseste sa trimita in poarta lasata libera de Mingote.

min.90+1 - Galben pentru Hidisan.

min.90 - Vor fi patru minute de prelungire.

min.90 - Dayro Moreno cade in careu dupa un duel cu Mingote, insa Bogaciu ii acorda cartonas galben pentru simulare.

min.89 - Toja inscrie, insa arbitrul fluiera un fault in atac la Kapetanos, care n-a prea fost.

min.83 - Lovin suteaza de la 15 metri peste poarta.

min.80 - Ultima schimbare la Pandurii: iese Martinovici, intra Tilinca.

min.77 - Din 5 metri, Kapetanos, jenat de un adversar, trimite cu capul mult peste poarta gazdelor.

*La al doilea gol al gorjenilor, antrenorul Sorin Cartu a izbucnit in lacrimi.

min.72 - Galben pentru Stanga.

min.67 - GOOOL PANDURII !!! Tremonti marcheaza din nou, de data aceasta cu un sut din unghi printre picioarele lui Zapata !!!

min.65 - Nicolita centreaza, Lovin suteaza din prima, insa peste poarta aparata de Mingote.

min.63 - Ultima schimbare la Steaua: iese Bogdan Stancu, intra Litu.

min.62 - Galben pentru Mingote.

min.59 - Galben pentru Lovin.

INFO: Ca urmare a cartonaselor galbene primite in acest meci, Goian si Kapetanos vor lipsi la meciul cu Farul, din etapa urmatoare, din cauza cumului de cartonase galbene.

min.58 - Dayro Moreno, din 6 metri, un reuseste sa-l invinga pe Mingote!

min.58 - O noua schimbare la Steaua: iese Semedo, intra Dayro Moreno.

min.55 - Galben Goian.

min.50 - Schimbare si la Steaua: iese Ovidiu Petre, accidentat, intra Lovin.

min.50 - Schimbare la Pandurii: iese Raskovici, intra Hidisan.

min.48 - Mare ocazie a gorjenilor! Martinovici, din 10 metri, cu capul, a trimis putin peste poarta aparata de Zapata!

min.46 - Bogdan Stancu pleaca pe contraatac, insa se incurca in minge si iroseste o buna oportunitate de a egala situatia pe tabela de marcaj.

INCEPUTUL REPRIZEI SECUNDE !!!

------------------------------------------------

min.45+2 - SFARSITUL PRIMEI PARTI !!!

min.45 - Hategan se cearta cu Cartu, cerandu-i acestuia din urma sa inceteze cu protestele.

min.45 - Prima repriza se va prelungi cu doua minute.

*Este primul gol marcat de brazilianul Tremonti pentru Pandurii Targu Jiu.

min.43 - GOOOL PANDURII !!! Pe contraatac, Raskovici ii paseaza lui Tremonti, iar acesta il invinge pe Zapata !!!

min.42 - Semedo se arunca in careu, insa scapa fara galben de la Hategan.

min.40 - Hategan fluiera gresit impotriva Stelei, la o faza periculoasa a lui Nicolita.

min.37 - Stancu arunca de la margine, Ovidiu Petre reia spectaculos, fortandu-l pe Mingote sa scoata de sub bara.

min.36 - Galben pentru Baciu.

min.35 - Pana in acest moment, cele doua echipe au evoluat ca unele din Liga a III-a.

min.31 - Nicolita suteaza surprinzator, punandu-l in dificultate pe Mingote, care respinge pana la urma.

min.28 - De la marginea careului, Semedo suteaza, iar Mingote scote in corner. Prima ocazie mai importanta a meciului.

min.26 - Mingote retine din fata lui Kapetanos, dupa o degajare a lui Zapata.

min.23 - Schimbare la Pandurii: iese Cardoso, accidentat, intra Grecu.

min.21 - Semedo centreaza de pe dreapta, Kapetanos reia cu capul, insa imprecis.

min.15 - Inca nu s-a consemnat nicio ocazie mai importanta de gol!

min.10 - Galben pentru Kapetanos si Tremonti.

min.6 - Semedo nu mai ajunge la centrarea trimisa de Banel Nicolita.

INFO: Stelistii evolueaza intr-un echipament inedit, tricouri ros-albastre cu sorturi verzi. Decizia de a juca in acest echipament a fost luata pentru a inlatura ghinionul. Steaua n-a mai castigat in deplasare de aproape 7 luni.

INCEPUTUL MECIULUI !!!

Echipe:

Pandurii: Mingote - Cardoso, Martinovici, Chibulcutean, Ghindeanu - Tremonti, Murgan, Fl.Stanga, I.Stancu - Raskovici, Al.Piturca.

Antrenor: Sorin Cartu.

Steaua: Zapata - Ogararu, Baciu, Goian, Marin - Ov.Petre - Semedo, Toja, Stancu, Nicolita - Kapetanos.

Antrenor: Marius Lacatus.

Disputa este arbitrata la centru de Ovidiu Hategan (Arad).

Adversar complicat pentru campioana Steaua în sferturile EuroCup
Campioana României la polo masculin, Steaua Bucureşti, va întâlni formaţia spaniolă Astralpool CN Sabadell, în sferturile de finală ale LEN Euro Cup, conform tragerii la sorţi de marţi....
Calificare dramatică pentru Steaua în sferturile cupelor europene. A fost nevoie de penalty-uri
CSA Steaua Bucureşti s-a calificat dramatic în sferturile de finală ale LEN Euro Cup la polo pe apă, după ce a învins formaţia elenă Panionios Atena cu scorul de 20-18 (2-2, 3-2, 2-4, 4-2,...