Liga 1: Steaua castiga dramatic la Cluj

Luni, 12 Martie 2012, ora 20:53
17392 citiri

Steaua a castigat dramatic, scor 1-0, meciul disputat in deplasare cu Universitatea Cluj si s-a apropiat la sase puncte de liderul Dinamo.

Dupa o victorie chinuita in fata Mioveniului, "ros-albastrii" au reusit sa obtina cu emotii al doilea succes consecutiv in returul Ligii 1 la capatul unui meci in care gazdele au ratat pe banda rulanta in repriza secunda.

Desi s-au instalat in jumatatea adversa inca de la primul fluier, oaspetii au fost loviti de ghinion in primul sfert de ora, pierzand doi jucatori de baza. Ilie Stan s-a vazut nevoit sa opereze primele doua schimbari in minutul 7, respectiv 22, cand Martinovici si Prepelita au parasit terenul accidentati.

Minutul 14 a adus si prima mare ocazie a partidei. Pacurar a centrat excelent pentru Szukala, dar jucatorul ardelenilor a trimis peste poarta lui Tatarusanu.

Finalul primei reprize a apartinut Stelei. Rusescu a deschis scorul, in minutul 38, cu un sut din careu, dupa o deviere nefericita a lui Szukala, in timp ce Bicfalvi a trimis peste poarta din 10 metri cu cinci minute inainte de pauza.

Acelasi Eric Bicfalvi a trecut pe langa 2-0 si la noua minute de la reluare, trimitand o lovitura de cap direct in bratele lui Mircea Bornescu, blocat pe linia portii.

Ulterior, "ros-albastrii" au cedat initiativa, iar meciul a devenit doar o cursa de urmarire a egalarii pentru "sepcile rosii". In minutul 57, Tatarusanu a scapat cu fata curata dupa un adevarat asediu la propria poarta, pentru ca in minutul 79 sa respinga spectaculos torpila trimisa de Pacurar de la 22 de metri.

Neputincios doua minute mai tarziu, portarul Stelei a fost salvat de transversala la reluarea lui Gicu Grozav, iar dupa alte cinci minute a retinut, nesperat, sutul din numai patru metri al lui Tony. Clujenii au ratat din nou egalarea in ultimul minut de joc, cand acelasi Grozav nu l-a putut invinge pe Tatarusanu.

In urma acestui succes, Steaua a urcat pe locul patru in clasamentul Ligii 1, la sase puncte in urma liderului Dinamo. De cealalta parte, Universitatea Cluj a ramas pe pozitia a saptea.

Ati putut urmari, in format LIVE Text, pe site-ul Ziare.com, partida dintre Universitatea Cluj si Steaua, iar mai jos puteti citi comentariul intalnirii.

Desfasurarea meciului:

Final de meci! Steaua se impune dramatic pe Cluj Arena!

Min.90 Parvulescu primeste cartonasul galben.

Min.90 Tatarusanu intervine din nou salvator la sutul lui Grozav si echipa lui Ilie Stan scapa fara gol primit.

Min.89 Gazdele continua forcingul, in timp ce stelistii se multumesc sa apere rezultatul.

Min.87 O noua ratare pentru clujeni! Tony primeste in fata portii, dar sutul sau din patru metri este retinut de Tatarusanu.

Min.82 Ultima schimbare si la Steaua: Tibi Balan intra in locul lui Florin Costea.

Min.81 Bara Universitatea Cluj! Grozav reia cu capul la un corner, iar mingea loveste transversala.

Min.79 Mare ratare la poarta lui Tatarusanu! Pacurar suteaza puternic de la 22 de metri, dar portarul Stelei respinge cu un plonjon spectaculos.

Min.76 Ultima schimbare la ardeleni: Nwakaeme intra in locul lui Claudiu Niculescu.

Min.75 Cristea primeste in careul lui Tatarusanu, dar sutul sau ocoleste poarta.

Min.74 Clujenii muta din nou: Achim ii lasa locul lui Cojocnean.

Min.71 Schimbare la gazde: Grozav intra in locul lui Cristescu.

Min.69 Rusescu rateaza poarta de la noua metri.

Min.67 Bicfalvi protesteaza dupa un fault comis de clujeni asupra lui Tatu si este avertizat.

Min.62 Primeste si Pacurar galben, dupa ce il impiedica pe Florin Costea sa plece pe contraatac.

Min.60 Marian Cristescu vede cartonasul galben.

Min.57 Stelistii scapa cu fata curata dupa un asalt al clujenilor in care mai multe suturi au fost blocate in careu, pentru ca in cele din urma balonul sa poposeasca in bratele lui Tatarusanu.

Min.54 Ocazie mare pentru Steaua la lovitura de cap a lui Bicfalvi, care este respinsa de pe linia portii.

Min.51 Claudiu Niculescu ii aplica un cot lui Geraldo si primeste primul cartonas galben al meciului.

Min.49 Bourceanu suteaza slab din marginea careului, Bornescu prinde mingea fara batai de cap.

Min.48 Tatarusanu retine lovitura de cap a lui Galamaz.

Min.46 Cele doua formatii nu au efectuat modificari la pauza.

Incepe repriza secunda

------------------------------------

Se incheie prima repriza

Min.44 Niculescu nu ajunge la pasa expediata de Szukala si rateaza o buna sansa de egalare.

Min.40 Steaua trece pe langa 2-0! Parvulescu executa excelent un corner, iar Bifcalvi trimite cu capul peste poarta din 10 metri.

Min.38 GOOOL STEAUA! Rusescu profita de o respingere gresita a lui Szukala si deschide scorul cu un sut din careu!

Min.36 Szukala pierde o minge in fata lui Rusescu, dar apoi revine si recupereaza.

Min.31 "Ros-albastrii" balbaie un balon in propriul careu, dar reusesc in cele din urma sa indeparteze pericolul.

Min.27 Contraatacul rapid al Stelei este intrerupt de o pasa gresita in apropierea careului.

Min.25 Florin Costea incearca o patrundere pe stanga, dar este blocat de Galamaz si mingea este repusa in joc de Bornescu.

Min.22 A doua schimbare la Steaua: Iliev intra in locul lui Prepelita.

Min.20 Prepelita revine pe teren, dar are in continuare probleme.

Min.17 Ilie Stan isi pune mainile in cap! Dupa ce l-a pierdut pe Martinovici, acum si Prepelita se resimte si este scos pe targa.

Min.14 Ocazie mare pentru gazde: Pacurar centreaza pentru Szukala, iar acesta trimite peste poarta.

Min.11 Chipciu primeste la marginea careului, dar sutul sau slab e retinut de Bornescu.

Min.7 Schimbare la Steaua: Martinovici iese accidentat, intra Bicfalvi.

Min.6 Centrarea lui Achim este blocata de defensiva Stelei.

Min.2 Minge lunga catre Martinovici, dar acesta nu intercepteaza si gazdele arunca de la margine.

Incepe partida!

Universitatea Cluj: Bornescu - Achim, Galamaz, Szukala, D.Popa - Hoban, Marinescu, Pacurar - Cristescu - Ad.Cristea, Niculescu;

Rezerve: M.Popa, Grozav, Tony, Moldovan, Cojocnean, Morar, Mendy;

Steaua: Tatarusanu - Martinovici, Geraldo, Chiriches, Parvulescu - Chipciu, Bourceanu, Prepelita, Fl.Costea - Tatu, Rusescu;

Rezerve: Stanca, Bicfalvi, Radut, Balan, M.Costea, Machado, Iliev.

Ciolacu susține că nu există riscul ruperii coaliției: ”Ce voiaţi? Să stau la televizor să spun: "m-am gândit eu că e mai bun Piedone"?”
Marcel Ciolacu nu crede că decizia privind candidaturile separate la Primăria generală a Capitalei va afecta în vreun fel coaliția formată din PSD şi PNL. El susţine că membrii alianţei...
#meciuri Liga 1, #Liga 1 etapa 20, #rezultate Liga 1, #Steaua liga 1, #Steaua U Cluj , #Liga I