Liga 1: Steaua, invinsa la Vaslui! Stanca, "trompeta" meciului

Luni, 27 August 2012, ora 23:25
13022 citiri

Formatia FC Vaslui a castigat derbiul programat luni seara cu Steaua Bucuresti, scor 3-1, din cadrul etapei cu numarul sase a Ligii 1.

Moldovenii au administrat trupei lui Laurentiu Reghecampf prima infrangere din acest sezon, insa "meritele" acestui succes ii apartin in primul rand portarului echipei "ros-albastre", Stanca gresind grav la doua dintre cele trei goluri incasate.

Gazdele nici macar n-au contat in prima repriza, pe care au incheiat-o fara nicio actiune periculoasa la poarta lui Stanca. "Militarii" au trecut insa de trei ori pe langa gol, Dani Coman intervenind fantastic in doua randuri, la suturile lui Cristi Tanase si Raul Rusescu.

Asa cum era de asteptat, Steaua a deschis scorul in startul reprizei secunde, prin Chipciu, care a inscris cu un sut din centru careului. Moldovenii au restabilit insa egalitatea opt minute mai tarziu, cand Celeban a profitat de plasamentul eronat al portarului Stanca si a punctat cu o lovitura de cap.

Mai relaxati dupa reusita lui Celeban, vasluienii au trecut la conducerea partidei si, cu sapte minute inainte de final, dupa ce N'Doye a zguduit bara, Sanmartean a marcat si a rasturnat tabela in favoarea gazdelor.

Stanca a gafat si la cel de-al doilea gol al echipei lui Sumudica, inlocuitorul lui Ciprian Tatarusanu iesind total aiurea si trecand pe sub balonul expediat de mijlocasul Vasluiului cu un sut lobat de la marginea careului.

Pe fondul caderii totale a stelistilor, trupa lui Adrian Porumboiu a marcat si cel de-al treilea gol, reusita consemnata in minutul 88 apartinandu-i fostului dinamovist Marius Niculae.

Dupa aceasta victorie, FC Vaslui a urcat pe locul al patrulea in clasamentul Ligii 1, apropiindu-se la doua puncte de Steaua, respectiv cinci puncte de liderul Pandurii Targu Jiu. De cealalta parte, "ros-albastrii" au ratat ocazia de a prelua sefia ierarhiei in "Liga lui Mitica" si raman pe pozitia secunda.

Ati putut urmari, in format LIVE Text, pe site-ul Ziare.com, derbiul etapei a sasea din Liga 1 dintre FC Vaslui si Steaua Bucuresti, iar mai jos puteti citi comentariul partidei.

Desfasurarea partidei:

Final de meci! FC Vaslui bate Steaua cu 3-1!

Min.90 Cartonas galben pentru N'Doye.

Min.89 Stelistii s-au pierdut de tot cu firea si joaca haotic.

Min.88 GOL VASLUI! Marius Niculae inscrie cu un sut in diagonala de la 18 metri!

Min.87 Schimbare la Vaslui: Davide Dias intra in locul lui Antal.

Min.86 Celeban rateaza incredibil din careu, lovitura sa de cap lovind transversala.

Min.84 Stanca a gafat incredibil la ambele goluri ale gazdelor.

Min.83 GOL VASLUI! Sanmartean suteaza lobat din afara careului, portarul Stanca iese eronat si balonul popopeste in plasa!

Min.81 Milanov este avertizat pentru un fault comis asupra lui Tanase.

Min.79 Inca o schimbare la oaspeti: Rusescu ii lasa locul lui Adi Rocha.

Min.74 Schimbare la Steaua: Iese Pintilii, intra Filip.

Min.73 Bara pentru Vaslui la sutul puternic al lui N'Doye din afara careului!

Min.69 Avertisment si pentru Cristi Tanase, dupa un fault din spate comis asupra lui Sanmartean.

Min.68 Cartonas galben pentru Chipciu.

Min.66 Coman retine din doua atingeri sutul lui Nikolici.

Min.62 Bourceanu trage peste poarta din lovitura libera.

Min.59 GOL VASLUI! Celeban egaleaza cu o lovitura de cap profitand de plasamentul prost al lui Stanca!

Min.58 Pintilii suteaza in bara!

Min.57 Schimbare la Steaua: Nikolici intra in locul lui Adi Popa.

Min.55 Ocazie imensa pentru Steaua! Chipciu primeste liber in careu, dar greseste preluarea si intra in unghi, sutul sau fiind respins de Coman.

Min.51 GOL STEAUA! Chipciu inscrie cu un sut din prima din centrul careului, dupa o pasa primita de la Cristi Tanase!

Min.46 Sumudica a facut doua schimbare la pauza: Stanciu si Sburlea au intrat in locul lui Caue si Varga.

Incepe repriza secunda!

Fanii Stelei s-au batut intre ei la Vaslui!

Se incheie prima repriza!

Min.44 Chipciu rateaza poarta lui Coman dupa o lovitura de colt.

Min.40 Nicio ocazie pentru FC Vaslui pana acum, in timp ce Steaua a trecut de trei ori pe langa gol.

Min.36 Tanase intoarce in careu pentru Rusescu, atacantul trage slab, Coman nu reuseste sa retina mingea si Charalambous respinge.

Min.31 Chiriches il opreste prin fault pe Sanmartean si primeste cartonasul galben.

Min.28 Adi Popa primeste de la Chipciu, dar greseste preluarea si nu poate continua faza.

Min.23 Varga centreaza excelent in careu, dar Celeban rateaza contactul cu balonul.

Min.20 Vasluiul isi intra incet in ritm, dupa un start timid de partida.

Min.15 Bourceanu iroseste o lovitura libera din marginea careului.

Min.12 Inca o ocazie la poarta Vaslului! Rusescu reia senzational spre vinclu din voleu si il pune pe Dani Coman la grea incercare.

Min.7 Tanase suteaza violent din afara careului, iar Coman respinge spectaculos de la vinclu!

Min.5 Stelistii pun presiune la poarta lui Coman, dar moldovenii reusesc sa indeparteze pericolul.

Min.2 Coman retine fara probleme centrarea lui Georgievski.

Incepe partida.

INFO - Ploua torential la Vaslui.

INFO - Meciul poate fi urmarit in direct pe postul Digi Sport.

FC Vaslui: Coman - Milanov, Celeban, Charalambous, Salageanu - Caue, N'doye - Antal, Sanmartean, Varga - Niculae;

Rezerve: Straton, Varela, Pinto, Sburlea, Stanciu, Gheorghiu, Cordos;

Antrenor: Marius Sumudica;

Steaua: Stanca - Georgievski, Martinovici, Chiriches, Parvulescu - Pintilii, Bourceanu - Popa, Tanase, Chipciu - Rusescu;

Rezerve: Tatarusanu, Szukala, Filip, M.Costea, Latovlevici, Nikolici, Rocha;

Antrenor: Laurentiu Reghecampf;

Partida va fi condusa de o brigada cu ecuson FIFA din Italia, cu Paolo Valeri la centru.

„Ne mai gândim”. Nicolae Ciucă s-ar vedea în turul doi la prezidențiale cu Marcel Ciolacu, dacă coaliția nu va avea candidat comun
Discuţiile despre candidaţii la alegerile prezidenţiale vor avea loc, între PNL şi PSD, după alegerile din data de 9 iunie, declara liderul liberal Nicolae Ciucă. Ciucă admite că, dacă...
Cum exploatează Piedone strategia „omului din popor”. Politolog: ”Dejunul cu muncitori este de manual”
Primarul de la Sectorul 5, Cristian Popescu Piedone, este cotat cel mai bine în majoritatea sondajelor de opinie pentru a câștiga Primăria Capitalei. El este văzut adesea „pe teren”,...
#Vaslui Steaua Liga 1, #Steaua invinsa Vaslui, #rezultate Liga 1, #Liga 1 etapa 6, #Stanca gafe Steaua Vaslui , #Liga I