Steaua s-a calificat in turul trei din Liga Campionilor

Miercuri, 23 Iulie 2014, ora 22:20
13431 citiri

Steaua s-a calificat in turul trei preliminar al Ligii Campionilor dupa ce a castigat mansa retur cu norvegienii de la Stromsgodset, scor 2-0.

La adapostul victoriei din meciul tur (1-0), Costel Galca a adoptat o tactica mai defensiva, mutandu-l pe Lucian Sanmartean in spatele lui Alex Chipciu.

Acest lucru s-a resimtit si in jocul Stelei, intrucat Stromgodset a avut posibilitatea de a face un joc de posesie mai bun.

Chiar si asa, Steaua s-a aparat destul de bine in prima repriza, avand un singur moment de panica la poarta lui Arlauskis in minutul 5, cand Varela a scos excelent intr-o situatie periculoasa.

In plan ofensiv, ros-albastrii nu au avut suficienta consistenta, campioana acuzand in multe momente lipsa unui atacant de careu.

Chipciu, varful din acest meci, a avut o singura sansa in prima repriza, cu o lovitura de cap trimisa in minutul 39, astfel ca la pauza s-a intrat la egalitate, 0-0.

Norvegienii au fost mult mai ofensivi in partea secunda, iar Arlauskis a facut minuni in minutul 47 la un sut periculos trimis de Kastrati.

Acelasi Kastrati a trecut milimetric pe langa gol in minutul 58, pentru ca un minut mai tarziu Rapa sa suteze modest dintr-o pozitie ideala.

Fundasul dreapta al Stelei s-a revansat insa in minutul 72, cand a rezolvat calificarea Stelei cu o reluare din fata portii, dupa o pasa perfecta a lui Tanase.

Norvegienii au cazut total dupa primirea golului, iar Steaua a mai profitat o data in minutul 84, cand Stanciu a facut 2-0 dintr-o pasa plina de altruism a lui Chipciu.

In turul trei, Steaua va intalni formatia Aktobe din Kazakhstan. Prima mansa se va disputa saptamana viitoare, in Kazakhstan, marti sau miercuri.

STEAUA - STROMSGODSET 2-0

90+3 - Final de meci! Steaua se califica in turul trei!

90 - Trei minute suplimentare.

90 - Tanase patrunde in careu, dar isi prelungeste mingea si nu reuseste sa traga.

87 - Schimbare Steaua: Valceanu intra in locul lui Chipciu.

86 - Tanase primeste liber in careu, dar sutul sau este slab si nu reuseste sa inscrie!

84 - GOL STEAUA! Stanciu inscrie din fata portii goale dupa o pasa ideala a lui Chipciu!

78 - Filip vede cartonasul galben.

75 - Schimbari Godset: Kovacs si Sorum intra in locul lui Junior si Storflor.

72 - GOL STEAUA! Rapa inscrie cu latul din sase metri dupa o pasa perfecta a lui Tanase!

71 - Schimbare Steaua: Gradinaru intra in locul lui Popa.

69 - Tanase pleaca pe contraatac, paseaza la Chipciu, care greseste preluarea.

65 - Stanciu patrunde in careu, dar sutul sau se duce in blocaj.

61 - Schimbare Stromgodset: Wikheim intra in locul lui Vilsvik.

60 - Schimbare Steaua: Stanciu intra in locul lui Sanmartean.

59 - Ce ocazie!!! Rapa primeste in careu intr-o pozitie ideala, trage insa lamentabil mult pe langa din 10 metri!

58 - Ce ocazie!!! Apararea Stelei e facuta sah mat, Kastrati are toata poarta in fata, dar trage pe jos milimetric pe langa!

57 - Chipciu scapa spre poarta pe contraatac, insa cade si faza se stinge.

55 - Filip scapa intr-o pozitie periculoasa, centreaza in fata portii, dar nu este nimeni acolo sa bage mingea in plasa!

54 - Steaua dezvolta un atac in partea stanga, dar Tanase centreaza imprecis.

50 - Szukala are o interventie excelenta la o centrare din partea dreapta.

49 - Sanmartean patrunde in careu, dar scapa mingea in afara terenului.

47 - Ce ocazie!!! Arlauskis scoate fenomenal la un sut trimis langa bara de Kastrati!

46 - Se reia jocul!

45+2 - Pauza!

45 - Prepelita primeste in careu de la Tanase, insa preia slab si este deposedat.

42 - Popa patrunde bine in partea dreapta, dar faza se stinge.

39 - Ce ocazie!!! Chipciu reia din sase metri cu capul din centrarea lui Tanase, dar portarul advers scoate!

38 - Steaua a mai echilibrat jocul in ultimele minute dupa un start bun al norvegienilor.

35 - Latovlevici centreaza slab din partea stanga in bratele portarului.

31 - Storflor primeste cartonasul galben.

25 - Tanase trage cu piciorul stang din marginea careului, mingea trece peste poarta.

24 - Centrare periculoasa in careul Stelei, dar norvegienii nu reusesc sa reia.

19 - Sanmartean pierde o minge la 40 de metri de propria poarta, dar Junior trage modest.

16 - Arlauskis retine o centrare slaba din lovitura libera.

13 - Norvegienii joaca destul de bine in startul meciului, sunt prezenti in jumatatea adversa.

9 - Steaua are o lovitura libera de la 35 de metri lateral stanga, mingea ajunge la 30 de metri la Latovlevici, care trage cu pamantul si portarul scoate cu greu. Steaua obtine un corner.

6 - Steaua pleaca pe contraatac, dar faza se stinge dupa o pasa imprecisa a lui Popa.

5 - Ce sansa! Varela intervine excelent si acorda un corner dupa o faza periculoasa a norvegienilor in careul Stelei!

3 - Tanase paseaza in careu la Chipciu, dar acesta greseste preluarea.

1 - Fluier de start!

Info: Meciul incepe la ora 20:30 si este televizat de ProTV.

Incident grav pe National Arena: Ce-a patit o suportera norvegiana

20:00 - Un incident socant a avut loc in sectorul ocupat de suporterii norvegieni. O femeie in varsta de aproximativ 50 de ani a lesinat in timp ce isi incuraja echipa. Norvegianca a cazut cativa metri in gol si s-a lovit cu capul de un scaun. Medicii au ajuns la fata locului si ii acorda ingrijiri medicale.

Steaua: Arlauskis - Rapa, Varela, Szukala, Latovlevici - Prepelita, Filip - Popa, Sanmartean, Tanase - Chipciu

Rezerve: Cojocaru, Iancu, Stanciu, Pirvulescu, Gradinaru, Valceanu, Keseru

Stromsgodset:Larsen - Vilsvik, Storbaek, Hoibraaten, Hamoud - Storflor, Junior, Abu, Kastrati - Fossum, Ogunjimi

Rezerve: Gundersen, Boateng, Odegaard, Gjerstrom, Kovacs, Wikheim, Sorum

In prima mansa, Steaua s-a impus la Drammen cu scorul de 1-0.

Meciul se disputa pe National Arena, unde organizatorii au decis sa traga acoperisul.

Pentru aceasta partida, Costel Galca nu va putea conta pe Gardos, accidentat.

Steaua va intalni Aktobe (Kazakhstan) in turul trei preliminar, daca se va califica.

„Ne mai gândim”. Nicolae Ciucă s-ar vedea în turul doi la prezidențiale cu Marcel Ciolacu, dacă coaliția nu va avea candidat comun
Discuţiile despre candidaţii la alegerile prezidenţiale vor avea loc, între PNL şi PSD, după alegerile din data de 9 iunie, declara liderul liberal Nicolae Ciucă. Ciucă admite că, dacă...
Cum exploatează Piedone strategia „omului din popor”. Politolog: ”Dejunul cu muncitori este de manual”
Primarul de la Sectorul 5, Cristian Popescu Piedone, este cotat cel mai bine în majoritatea sondajelor de opinie pentru a câștiga Primăria Capitalei. El este văzut adesea „pe teren”,...
#Steaua Stromsgodset, #Steaua Stromsgodset live, #Steaua Stromsgodset direct, #televizare Steaua Stromsgodset, #Steaua Stromsgodset pe net , #meciuri