Steaua, inca o victorie in meciurile de pregatire: Primul gol al lui Marica

Vineri, 29 Ianuarie 2016, ora 21:09
7831 citiri

Steaua Bucuresti a invins, vineri seara, cu scorul de 1-0, formatia austriaca Sturm Graz, in cantonamentul din Antalya, dupa primul gol marcat de Ciprian Marica de la sosirea la echipa campioana. Acesta a fost cel de-al treilea meci de pregatire disputat de echipa lui Laurentiu Reghecampf in aceasta iarna.

Ros-albastrii au dominat partida, iar in minutul 15 Marica a cazut in careul advers, arbitrul acordand destul de usor lovitura de la 11 metri. Cel mai bun jucator stelist in prima repriza, Hamroun, a ratat insa penaltiul, trimitand peste poarta.

Jucatorii lui Reghecampf au facut si cateva greseli, cel mai adesea prin Papp sau Muniru, insa Nitu in prima repriza si Cojocaru in cea de-a doua au reusit sa mentina poarta intacta.

In conditiile in care a menajat multi jucatori de baza, inclusiv din randul celor care nu erau accidentati, Reghecampf i-a aruncat in lupta in repriza a doua pe Bawab si Chitosca, printre altii, cei doi avand evolutii foarte bune.

Bawab a avut cateva ocazii importante, in timp ce tanarul jucator venit de la Ceahlaul a reusit sa paseze decisiv pentru Marica, la doar un minut dupa ce a intrat pe teren. Fostul atacant al lui Schalke 04 a marcat cu un sut din prima, dupa o mare eroare a portarului advers, mingea trecand pe sub acesta.

Partida s-a incheiat cu ocazii de ambele parti, insa tabela a ramas neschimbata pana la final. Steaua inregistreaza astfel a doua victorie din trei partide de pregatire si ramane neinvinsa de la revenirea lui Reghecampf.

Iata programul urmatoarelor partide amicale, transmise de asemenea in direct de Ziare.com:

31 ianuarie: Steaua - Ludogoret (Bulgaria)

4 februarie: Steaua - Djurgardens (Suedia)

6 februarie: Steaua - Trencin (Slovacia)

STEAUA - STURM GRAZ 1-0

Desfasurarea intalnirii:

Meciul s-a incheiat, arbitrul nu arata niciun minut de prelungire. Steaua invinge in al trilea amical, dupa primul gol al lui Marica.

85 - Steaua forteaza golul al doilea, Bawab fiind cel mai periculos jucator al campioanei.

83 - Jocul se anima pe final de meci, fiecare echipa avand cate o ocazie importanta si cate o faza fixa in decurs de un minut.

80 - Centrare excelenta de pe partea dreapta a austriecilor, insa sutul foarte bun de la marginea careului nu prinde cadrul portii. Cojocaru era spectator.

77 - Ce ocazie! Momcilovici rateaza sansa de a dubla avantajul Stelei, din careul mic, dupa o centrare din corner si o deviere cu capul a lui Papp.

75 - Stefanescu si Tudorie ii inlocuiesc pe Pintilii si Marica, astfel ca echipa campioana va ataca in ultimul sfert de ora cu Bawab si cu Tudorie.

73 - Doua ocazii mari pentru Sturm Graz, intr-un singur minut. Intai Bawab respinge de pe linia portii un sut din corner, apoi poarta lui Cojocaru este incercata din afara careului, de Lovrici, dupa o greseala a lui Muniru.

71 - Lovitura libera executata de Bawab, de pe partea dreapta, dar peste poarta austriecilor.

65 - Inca o faza periculoasa a Stelei, dupa o centrare periculoasa a lui Rapa, de pe partea dreapta.

64 - Ocazie importanta pentru austrieci, insa mingea sutata de jucatorul lui Sturm Graz, din careu, pe centrul portii, este retinuta de Cojocaru.

61 - GOOOL Steaua! Marica marcheaza primul gol in tricoul Stelei, dupa un sut la coltul scurt, iar mingea il pacaleste pe portarul advers si trece pe sub el, intrand in poarta. Pasa a venit de la nou-intratul Sebastian Chitosca.

60 - Enceanu este schimbat, iar in locul sau intra Chitosca.

47 - Greseala a lui Paul Papp, insa Cojocaru intervine foarte bine si isi salveaza echipa.

A inceput repriza a doua! Cojocaru a intrat in poarta, in locul lui Nita, iar Momcilovici l-a inlocuit pe Tosca.

De asemenea, Varela a fost inlocuit de Bawab, astfel ca este coborat in defensiva Carp.

Pauza! Scorul este egal, 0-0.

41 - Ocazie importanta pentru Steaua. Rapa centreaza de pe partea dreapta, dar cel care a ratat penaltiul, Hamroun, trimite cu capul peste poarta, dintr-o pozitie foarte buna. Algerianul a fost cel mai periculos jucator al campioanei in prima repriza.

39 - Incearca si Enceanu o faza periculoasa, insa sutul sau este respins.

37 - Actiune periculoasa a lui Sturm Graz pe partea stanga, insa defensiva Stelei a respins.

27 - Suteaza si Papp, de la distanta, insa fara forta si fara sa reprezinte pericol pentru poarta austriecilor.

23 - Sut foarte slab al lui Pintilii.

17 - Ocazie mare si a austriecilor, insa mingea se duce mult peste poarta, din centrul careului de 16 metri, dupa o deviere a lui Varela.

16 - Hamroun trimite peste poarta si rateaza penaltiul!

15 - Pasa superba a lui Hamroun pentru Marica, acesta este faultat de portarul advers si arbitrul dicteaza penalti!

12 - Marica incearca o pasa decisiva catre Enceanu, dar mijlocasul stelist pleaca in alta directie.

4 - O prima ocazie pentru Steaua, dupa o centrare din lovitura libera a lui Hamroun.

1 - A inceput partida!

INFO: Partida va incepe cu aproximativ 20 de minute intarziere, din cauza ca arbitrii nu au intrat inca pe teren, potrivit Digi Sport.

INFO: Meciul ar fi trebuit sa inceapa la ora 19:00, dar startul partidei intarzie. Jucatorii se incalzesc in continuare. Disputa va fi transmisa in direct de Digi Sport.

Echipa de start a Stelei: Nita - Rapa, Papp, Varela (cpt), Tosca - Muniru, Pintilii - Enceanu, Carp, Hamroun - Marica.

Rezerve: Cojocaru - Momcilovic, Tudorie, Bawab, Stefanescu, Chitosca.

INFO: Marica va juca astfel al doilea sau meci pentru Steaua, dupa cel cu Young Boys Berna. In shimb, nu vor evolua Alexandru Chipciu, Lucian Filip, Housseine Kharja si Alexandru Bourceanu, nerefacuti, dar nici noua achizitie Timo Gebhart.

In prima partida amicala, Steaua a terminat la egalitate, scor 2-2, cu Young Boys Berna, din Elvetia, iar in cea de-a doua echipa campioana a invins formatia maghiara Ujpest cu scorul de 2-0. Popa, Stanciu si Hamroun de doua ori au marcat golurile Stelei in aceasta iarna.

Steaua ii invinge pe ungurii de la Ujpest

Steaua, doar o remiza in primul meci din 2016: Pasa de gol pentru Marica

Programul amicalelor Stelei:

Toate meciurile incep la ora 19:00 si vor fi transmise in direct de Ziare.com.

Fenomene fără precedent în istoria alegerilor. Politolog: „Vom vedea niște scoruri foarte interesante"
Se anunță o prezență-record la alegerile europarlamentare, programate pentru 9 iunie 2024. Fenomenul a fost explicat de către politologul Andrei Țăranu, într-un interviu pentru Ziare.com....
Cine câștigă din separarea candidaților PSD-PNL la Capitală: ”Se vor faulta unul pe altul”. Scenarii noi pentru prezidențiale
Sociologul Alfred Bulai, șeful departamentului de Sociologie din cadrul SNSPA, a fost invitatul rubricii „Cu fața la alegători”. Acesta a vorbit despre cele mai importante subiecte de pe...
#Steaua Sturm Graz, #Steaua amical Sturm Graz, #Steaua partida amicala , #meciuri