Steaua, campioana Romaniei! "Ros-albastrii" se impun la Cluj si castiga titlul 25 (Video)

Autor: Marius Doroftei - Editor Ziare.com
Joi, 08 Mai 2014, ora 23:25
8718 citiri

Steaua a castigat, joi seara, titlul in Liga 1. "Ros-albastrii" s-au impus pe terenul Universitatii Cluj in etapa cu numarul 31, scor 1-0, si si-au adjudecat campionatul cu numarul 25 din istoria clubului.

Pentru baietii lui Laurentiu Reghecampf este al doilea titlu consecutiv, ei avand sansa de a castiga si Cupa Romaniei in finala de pe 23 mai.

U Cluj - Steaua a fost ultimul meci al etapei, bucurestenii stiind foarte bine ca au nevoie de o victorie pentru a deveni campioni din punct de vedere matematic.

Astfel ca nu a mirat pe nimeni temperarea din primele minute, "ros-albastrii" preferand un joc prudent, cu balonul jucat mai mult la jumatatea terenului, fara ocazii clare la cele doua porti.

In minutul 19 a venit si cea mai controversata faza a partidei, Lemnaru cazand in careul Stelei in duel cu Pintilii. Arbitrul a lasat jocul sa continue, desi golgheterul ardelenilor a solicitat penalti.

Sase minute mai tarziu, Lucian Sanmartean deschide scorul la capatul unei faze frumoase de atac, insa reusita veteranului in varsta de 34 de ani a fost anulata corect pentru o pozitie de offside.

Golul care a adus titlul in Ghencea a fost marcat in prelungirile primei reprize de Andrei Prepelita. Mijlocasul a punctat cu o lovitura de cap din sase metri, fara sperante pentru Veselovsky.

Partea secunda a inceput cu o mare ocazie a stelistilor, Chipciu avand ocazia de a marca golul doi dupa o gafa a lui Abrudan.

Gazdele si-au trecut in cont o bara, un balon inaltat peste careul Stelei opridu-se pe bara transversala a portii lui Tatarusanu.

Pana la final oaspetii au ratat cateva ocazii foarte mari, Latovlevici, Keseru si Chipciu trecand pe langa gol.

Un incident regretabil a avut loc in minutul 72, atunci cand un huligan a reusit sa patrunda pe suprafata de joc si a incercat sa-l loveasca pe stelistul Varela. Suporterul Universitatii a fost scos rapid din stadion de bodyguarzii clujeni.

In prelungirile partidei Tarnacop a fost eliminat dupa o intrare violenta la Adi Popa.

Intalnirea dintre U Cluj si Steaua a fost transmisa in direct pe site-ul Ziare.com iar mai jos aveti rezumatul:

Min.90+4 FINAL DE MECI!!! Steaua este campioana!!!

Min.90+3 ELIMINARE U CLUJ!!! Tarnacop primeste direct cartonasul rosu dupa o interventie dura!

Min.90+1 Schimbare Steaua: Rapa intra in locul lui Latovlevici.

Min.90 Ce ocazie! Chipciu suteaza peste poarta din 8 metri!

Min.88 Actiune foarte periculoasa a gazdelor, cu Lemnaru blocat excelent de Varela.

Min.84 Keseru scapa singur cu Veselovsky, insa intarzie sutul si Ninu, venit din spate, il deposedeaza.

Min.81 Schimbare Steaua: Keseru intra in locul lui Tanase.

Min.77 Schimbare U: Machado intra in locul lui Bucsa.

Min.74 Cartonas galben pentru Tarnacop.

INFO: Un fan al Universitatii a patruns pe gazon si a incercat sa-l loveasca pe Varela. Suporterul a fost evacuat de fortele de ordine.

Min.71 Schimbare Steaua: Gabi Iancu intra in locul lui Sanmartean.

Min.66 Ce ocazie! Lemnaru paseaza bine pentru Borza, acesta intra in careu si suteaza, dar Tatarusanu blocheaza!

Min.60 Ce ocazie! Tanase paseaza excelent pentru Latovlevici, dar acesta suteaza in Veselovsky din 5 metri!

Min.56 BARA U CLUJ! Un balon inaltat peste defensiva Stelei care pe transversala portii lui Tatarusanu.

Min.55 Schimbare U: Borza intra in locul lui Max Nicu.

Min.52 Corner pentru Steaua executat bine, dat Pintilii nu reuseste voleul.

Min.47 Gafa in defensiva gazdelor, insa Chipciu nu poate profita.

Min.46 INCEPE REPRIZA SECUNDA!!!

________________________

Min.45+2 FINALUL PRIMEI REPRIZE!!!

INFO: La acest scor, Steaua este campioana!

Min.45+1 GOOOOL STEAUA!!! Andrei Prepelita inscrie cu o lovitura de cap din sase metri!

Min.42 Ne indreptam spre o remiza, niciuna dintre echipe nefiind in stare sa dechida scorul.

Min.38 Cartonas galben si pentru Latovlevici.

Min.34 Cartonas galben pentru Bucsa.

Min.30 Ce ocazie! Chipciu scapa singur spre poarta adversa, dar se pierde in momentul finalizarii si suteaza in Veselovsky!

Min.28 Suteaza Chipciu de la distanta, insa trimite pe langa poarta.

Min.26 GOL ANULAT STEAUA!!! Sanmartean inscrie la capatul unei faze prelungite de atac, insa reusita este anulata corect pentru offside.

Min.19 Cade Lemnaru in careul Stelei, dar nu primeste penalti.

Min.12 Replica foarte buna pe care o dau gazdele pana acum. Nicio ocazie pentru Steaua.

Min.7 O prima ocazie pentru Universitatea, dar balonul sutat de la marginea careului trece departe de poarta lui Tatarusanu.

Min.4 Meci echilibrat in aceste prime minute, cu un plus de posesie pentru Steaua.

INFO: Atmosfera frumoasa in tribunele Cluj Arena.

Min.1 Incepe meciul!!!

ECHIPELE DE START

U Cluj: Veselovsky - Ciupe, Ninu, Abrudan, Tarnacop - Bucsa, Lungu - Boutadjine, Cristocea, M. Nicu - Lemnaru.

Rezerve: Niculescu, Neag, Takacs, Borza, Kovacs, Calcan, Machado.

Steaua: Tatarusanu - Varela, Szukala, Gardos, Latovlevici - Sanmartean, Pintilii, Prepelita - Ad. Popa, Chipciu, Tanase.

Rezerve: Nita - Rapa, Stanciu, Piovaccari, Keseru, Radut, Iancu.

INFO: Daca se va impune la Cluj, Steaua va deveni campioana din punct de vedere matemativ. Ar fi titlul cu numarul 25 pentru "ros-albastri".

INFO: Organizatorii se asteapta la peste 20 de mii de spectatori in tribune.

INFO: Partida poate fi urmarita la televizor pe postul DigiSport 1.

Gafa rușinoasă a premierului Ciolacu în Qatar. Ce-a putut să spună în loc de ”lecție” VIDEO
În timpul vizitei sale în Qatar, premierul Marcel Ciolacu a fost protagonistul unei gafe rușinoase, în timp ce lăuda grandoarea Campionatului Mondial de Fotbal găzduit de țara asiatică în...
Scandal electoral la Sibiu. Unul dintre candidații la locale, bătut cu biciul de fratele primarului VIDEO
Scandalul a avut loc în localitatea sibiană Brădeni. Candidatul PSD la primărie, Dan Braga, a filmat mai multe clipuri video în curțile familiei actualului edil, fără, însă, a primi...
#U Cluj Steaua Liga 1, #Steaua campioana 2014, #Steaua titlu 25, #U Cluj Steaua rezultat , #meciuri