Steaua se califica in finala Cupei Ligii batuta de Astra

Miercuri, 11 Martie 2015, ora 20:54
7716 citiri

Steaua s-a calificat in finala Cupei Ligii dupa ce a fost invinsa de Astra Giurgiu, scor 0-2, in mansa retur a semifinalelor. In meciul tur, Steaua s-a impus cu 3-0.

Profitand de avantajul luat in prima mansa, Costel Galca a menajat mai multi jucatori importanti, iar acest lucru si-a pus amprenta asupra jocului Stelei.

Campioana Romaniei a fost dominata copios in acest meci si nu a avut nicio sansa mare de a marca.

Ros-albastrii au primit si o mana de ajutor din partea arbitrului Alexandru Tudor, care nu l-a eliminat in prima repriza pe Tosca pentru un fault in postura de ultim aparator.

Astra a atacat constant in aceasta partida si a reusit sa deschida scorul in minutul 69, prin Fatai, cu un sut deviat de Fernando Varela.

Cu zece minute inainte de final, Astra a avut un gol anulat corect pentru o pozitie de ofsaid la Chitu.

In minutul 90+3, Astra a mai punctat o data, prin Enache, din fata portii, dar nu a mai avut timp pentru a forta trimiterea meciului in prelungiri.

In finala programata pe 20 mai, Steaua va intalni formatia Pandurii Targu Jiu.

ASTRA - STEAUA 2-0

90+4 - Final de meci! Steaua se califica!

90+3 - GOL ASTRA! Enache inscrie din patru metri cu o reluare simpla!

88 - Enache scapa intr-o pozitie buna dar trage in bratele lui Nita.

79 - GOL ANULAT ASTRA! Chitu inscrie cu capul din sase metri, dar reusita e anulata pentru ofsaid. Decizie corecta!

73 - Yahaya intra in locul lui Florescu.

69 - GOL ASTRA! Fatai inscrie cu un sut din centrul careului dupa o greseala de marcaj in apararea Stelei.

67 - Chipciu si Vilceanu intra in locul lui Popa si Prepelita.

65 - De Amorim intra in locul lui Dan Spataru.

64 - Adi Popa pleaca pe contraatac, dar isi prelungeste prea mult mingea.

60 - Tanase intra in locul lui Enceanu.

58 - Enache intra in locul lui Tembo.

50 - Astra domina si startul partii secunde, insa Steaua se apara bine momentan.

46 - Se reia jocul!

45 - Pauza!

39 - Iancu vede cartonasul galben.

38 - Ce ocazie! Chitu reia din unghi, insa mingea loveste bara laterala!

34 - Astra cere penalti dupa o interventie a lui Tosca, dar jocul continua. Decizie corecta.

28 - Gorupek vede cartonasul galben.

27 - Tembo vede cartonasul galben.

23 - Ocazie pentru Astra! Gaman reia cu capul putin pe langa vinclu dupa un corner.

20 - Fatai scapa singur cu portarul, e ajuns din urma de Tosca si deposedat. Nigerianul cere fault si eliminarea lui Tosca, jocul continua insa. Decizie incorecta a arbitrului Alexandru Tudor.

14 - Florescu trage slab din marginea careului.

11 - Ocazie mare pentru Astra! Tembo centreaza periculos in fata portii, dar Chitu nu reuseste sa reia!

5 - Lovitura libera pentru Astra din marginea carelui, Tembo bate insa in zid.

1 - Fluier de start!

Partida incepe la ora 19:00 si este televizata de Digi Sport 1, Dolce Sport 1 si Look TV.

ASTRA: Lung jr - Gurupek, Oros, Gaman, De Amorim - Florescu, Takaiuki - Tembo, Spataru, Chitu - Fatai

STEAUA: Nita - Rapa, Varela, Tosca, Guilherme - Breeveld, Prepelita (cpt) - Popa, Enceanu, Filip - Iancu

Rezerve: Arlauskis - Chipciu, Tanase, Stanciu, Neagu, Tamas, Vilceanu.

In prima mansa, Steaua s-a impus cu 3-0.

In finala programata pe 20 mai este calificata deja formatia Pandurii Targu Jiu.

Ciolacu susține că nu există riscul ruperii coaliției: ”Ce voiaţi? Să stau la televizor să spun: "m-am gândit eu că e mai bun Piedone"?”
Marcel Ciolacu nu crede că decizia privind candidaturile separate la Primăria generală a Capitalei va afecta în vreun fel coaliția formată din PSD şi PNL. El susţine că membrii alianţei...
#Astra Steaua, #Astra Steaua live, #Astra Steaua direct, #Astra Steaua Cupa Ligii , #meciuri