Steaua, invinsa de Dinamo Kiev in Europa League

Joi, 02 Octombrie 2014, ora 21:50
16860 citiri

Steaua a pierdut intalnirea jucata joi seara in Ucraina cu Dinamo Kiev, scor 3-1, in Grupa J a Europa League.

"Ros-albastrii" s-au intors la Kiev la 8 ani distanta de la acel magnific 4-1 si de la "Du-te, Dica, du-te". De aceasta data n-a mai fost insa o seara memorabila pentru Steaua, ci mai degraba una care trebuie uitata repede.

Ucrainenii au jucat mai bine si au obtinut o victorie meritata, in timp ce campioana Romaniei a dat semne de viata abia spre sfarsit, dupa intrarea lui Rusescu.

Constantin Galca a inceput meciul cu doua surprize in echipa de start: Iancu si Tanase. Ambii au fost insa stersi, iar startul partidei le-a apartinut gazdelor. Steaua putea da insa lovitura in minutul 30, cand goalkeeperul lui Dinamo a respins greu in bara o reluare a lui Chipciu.

Pana la pauza avea sa se marcheze, dar in poarta lui Arlauskis. Belhanda a pacalit apararea Stelei la o lovitura libera, iar Yarmolenko a marcat frumos in minutul 40.

Dupa pauza, Steaua a disparut din joc, iar Dinamo Kiev a mai punctat odata. La capatul unei actiuni superbe, Kravets a facut 2-0 cu un sut din cativa metri, in minutul 66.

Meciul s-a incins in ultimele minute, dupa ce in teren si-a facut aparitia Rusescu, introdus in locul lui Stanciu, pastrat in teren doar cateva minute. Atacantul imprumutat de la Sevilla a facut 2-1 in minutul 89, cand a marcat la capatul unei pase fabuloase a lui Keseru cu calcaiul.

Ultimul cuvant aveau sa-l aiba insa tot gazdele. Nou intratul Teodorczyk a stabilit scorul final in prelungiri, dupa o faza controversata, la care stelistii au cerut un hent in atac.

Steaua, in Grupa J a Europa League: Rezultate, clasament si program

Ati putut urmari, in direct pe site-ul Ziare.com, partida dintre Dinamo Kiev si Steaua, din etapa a doua a Grupei J a Europa League.

Desfasurarea partidei:

min.90+4 - FINALUL PARTIDEI

min.90+3 - Rybka scoate cu piciorul un sut al lui Rusescu.

min.90+3 - Prepelita protesteaza si vede cartonasul galben.

min.90+2 - GOL DINAMO KIEV!!! Nou-intratul Teodorczyk inscrie la capatul unei faze controversate, la care Stelistii au cerut un hent!!!

min.90 - Vom avea 3 minute de prelungiri.

min.90 - Ultima schimbare la Dinamo Kiev: iese Kravets, intra Teodorczyk.

min.89 - GOOOL STEAUA!!! Rusescu marcheaza din cativa metri dupa o pasa fenomenala cu calcaiul a lui Keseru!!!

min.89 - Papp trece pe langa gol, fiind blocat in ultimul moment de Burda.

min.86 - Rybalka il faulteaza pe Sanmartean si vede cartonasul galben.

min.84 - O noua mare oazie pentru Dinamo Kiev. Arlauskis scoate sutul lui Kravets, mingea ajunge insa la Buyalskiy, care reia mult peste poarta dintr-o pozitie perfecta.

min.83 - Muta si Rebrov: iese Lens, intra Kalitvintsev.

min.82 - Schimbare la Steaua: iese Stanciu, intrat in minutul 57, intra Rusescu.

min.78 - Chipciu suteaza, dar slab, iar goalkeeperul ucrainean retine fara probleme.

min.78 - Belhanda trimite putin pe langa poarta dintr-o lovitura libera.

min.77 - Szukala pierde balonul si faulteaza. Arbitrul ii acorda cartonas galben.

min.76 - Schimbare la Dinamo KievL uese Sydorchuck, intra Buyalskiy.

min.74 - Desi e condusa, Steaua nu reuseste sa se apropie periculos de poarta lui Dinamo Kiev. Ba chiar tot gazdele sunt mai insistente.

min.66 - GOL DINAMO KIEV!!! Kravets finalizeaza din cativa metri o actiune superba a gazdelor!!!

min.62 - Arlauskis are o interventie fantastica in fata lui Lens. Ce ocazie pentru ucraineni!

min.57 - Ocazie mare si pentru Steaua! Varela trece milimetric pe langa o minge pe care scria 1-1!

min.57 - Schimbare la Steaua: iese Iancu, intra Stanciu.

min.56 - Sanmartean are o actiune superba, incearca sa-i paseze lui Keseru, dar Dragovici intervine salvator.

min.56 - Ocazie uriasa pentru Dinamo Kiev! Pe un contraatac, Kravets ramane singur cu Arlauskis, dar trimite pe langa poarta.

min.50 - Szukala reia cu capul pe langa poarta la un corner al lui Keseru.

min.48 - Arlauskis se intinde serios pentru a respinge un sut al lui Yarmolenko.

INFO: In tribune la Kiev se afla si Mircea Lucescu.

INFO: In celalalt meci al grupei, Aalborg a deschis scorul in startul partii secunde, prin Nicklas Helenius.

STARTUL REPRIZEI SECUNDE

----------------------------------------

min.45+1 - FINALUL PRIMEI REPRIZE

min.45 - Prima repriza va fi prelungita cu un minut.

min.45 - Ocazie uriasa pentru Steaua! Chipciu centreaza perfect, insa Iancu, singur cu portarul advers, reia cu capul mult peste poarta!

min.43 - Keseru trimite mult peste poarta dintr-o lovitura libera de la 30 de metri.

Un gol care ne aduce aminte de cel al lui Tomas Brolin, din meciul Romania - Suedia, de la Cupa Mondiala din 1994

min.40 - GOL DINAMO KIEV!!! Belhanda executa inteligent o lovitura libera peste zidul facut de "ros-albastrii", iar Yarmolenko deschide scorul cu un sut sub bara!!!

min.39 - Papp il faulteaza pe Belhanda si vede cartonasul galben.

min.35 - Gazdele au inceput meciul mai bine, dar stelisti au crescut mult in ultimele minute.

min.30 - BARA STEAUA! Keseru centreaza bine pentru Chipciu, acesta reia din prima, dar Rybka pune o mana salvatoare si respinge in bara.

min.29 - Latovlevici rateaza complet centrarea dintr-o pozitie buna.

min.26 - Un prim sut al Stelei pe spatiul portii, insa executia lui Tanase e retinuta cu usurinta de goalkeeperul ucrainean.

min.24 - Arlauskis retine cu siguranta o centrare venita din partea stanga.

min.20 - Yarmolenko suteaza imprecis dintr-o pozitie buna.

min.18 - Yarmolenko centreaza in careu, unde Kravets trece de putin pe langa minge. Ocazie importanta irosita de gazde.

min.15 - Lens preia bine si patrunde in careu, insa rateaza sutul.

min.13 - Arlauskis are un conflict cu Lens dupa ce atacantul olandez l-a incomodat cand se pregatea sa degajeze mingea.

min.8 - Sanmartean suteaza frumos de la vreo 30 de metri, dar mingea se duce pe langa poarta.

min.5 - Kravets reia putin pe langa poarta lui Arlauskis.

min.2 - Yarmolenko cade in careu dupa un duel cu Latovlevici, cere penalti, dar arbitrul lasa meciul sa continue.

ora 20:00 - STARTUL INTALNIRII

ora 19:07 - "Nu traficul a fost de vina, ci autocarul. N-a mai pornit", a precizat Valeriu Argaseala la Digi Sport.

INFO: Galca a pregatit doua mari surprize in echipa de start: Iancu in locul lui Rusescu si Tanase titular, abia revenit dupa o lunga accidentare.

ora 19:00 - Din cauza aglomeratiei, jucatorii Stelei au abandonat autocarul si au ajuns la stadion cu taxiuri.

INFO: Intalnirea are loc la Kiev si poate fi urmarita la TV pe posturile Digi Sport 1 si Dolce Sport 1.

INFO: In prima etapa a grupei, Steaua a invins-o cu 6-0 pe Aalborg, in timp ce Dinamo Kiev s-a impus cu 3-0 la Rio Ave.

INFO: De la aceeasi ora se joaca si celalalt meci din grupa, Aalborg vs Rio Ave.

ECHIPELE:

DINAMO KIEV: Rybka - Vida, Danilo, Dragovic, Burda - Sydorchuk, Rybalka - Yarmolenko, Belhanda, Lens - Kravets.

Rezerve: Rudko, Khacheridi, Veloso, Gusev, Buyalskiy, Kalitvintsev, Teodorczyk.

Antrenor: Sergiy Rebrov.

STEAUA: Arlauskis - Papp, Szukala, Varela, Latovlevici - Prepelita, Sanmartean - Chipciu, Iancu, Tanase - Keseru.

Rezerve: Cojocaru, Luchin, Filip, Stanciu, Breveeld, Neagu, Rusescu.

Antrenor: Constantin Galca.

Arbitru: Robert Schorgenhofer (Austria).

Ciolacu susține reforma bugetară și regionalizarea teritorială: ”Să nu mai existe decalaje ca între Timişoara şi Bacău”
Premierul Marcel Ciolacu a declarat joi, 25 aprilie, la Timişoara, că regionalizarea teritorială şi reforma bugetară trebuie făcute, după o analiză şi un studiu exact în fiecare judeţ....
Clotilde Armand ironizează PSD-ul după ce i-a cerut demisia: "Mai stau, să vă scot din minţi că nu mai puteţi fura"
Trimisă în judecată pentru folosirea funcţiei pentru favorizarea unor persoane, Clotilde Armand, primarărița Sectorului 1 a declarat răspicat că nu va demisiona, aşa cum i-au cerut...
#Steaua invinsa Dinamo Kiev, #LIVE Dinamo Kiev Steaua, #Dinamo Kiev Steaua in direct, #Dinamo Kiev Steaua Europa League , #meciuri