Liga Campionilor: Steaua a castigat turul cu Trencin

Marti, 14 Iulie 2015, ora 23:18
15189 citiri

Steaua a castigat cu 2-0 partida disputata marti seara in Slovacia cu AS Trencin, in prima mansa a turului II preliminar din Liga Campionilor.

Dupa doua meciuri in care n-au inscris, baietii lui Radoi au obtinut o victorie muncita la Zilina, iar soarta calificarii e rezolvata in proportii mari.

Mirel Radoi a surprins si a inceput partida cu Gregory Tade inca din primul minut, desi atacantul francez a fost adus de la CFR Cluj cu doar o zi inainte. Iar varful in varsta de 28 de ani putea deschide scorul inca din minutul 2, dar a trimis mult peste poarta dintr-o pozitie buna.

Prima repriza a fost una echilibrata si cu putine ocazii de ambele parti. Jocul s-a mai animat spre finalul ei, dar fara modificari pe tabela de marcaj.

Dupa pauza, Radoi l-a aruncat in lupta pe mijlocasul algerian Hamroun in locul inexistentului Chipciu, iar campioana Romaniei parca a prins aripi.

Mai intai, in minutul 64, Nicusor Stanciu a marcat un gol superb cu un sut dintr-o lovitura libera din partea stanga.

Dupa numai 6 minute, Hamroun, sosit liber de contract in urma cu cateva zile dupa ce sezonul trecut a evoluat pentru retrogradata Otelul, a dus scorul la 2-0 din fata portii, in urma unei centrari excelente a lui Popa.

O victorie muncita pentru Steaua, dar una suficienta pentru a-i oferi un retur linistit saptamana care urmeaza.

Ati putut urmari, in direct pe site-ul Ziare.com, partida dintre AS Trencin (Slovacia) si Steaua, din prima mansa a turului II preliminar al Ligii Campionilor.

Desfasurarea intalnirii:

min.90 - FINALUL PARTIDEI

min.90 - Partida va fi prelungita cu trei minute.

min.87 - Ultima schimbare la Steaua: iese Tade, intra Tudorie.

min.82 - Tade reia spre poarta, dar Semrinec retine fara probleme.

min.81 - Muta si Radoi: iese Breeveld, intra Tahar.

min.79 - Schimbare la Trencin: iese Ibrahim, intra Koolwijk.

min.76 - Ibrahim il faulteaza din spate pe Muniru si vede cartonasul galben.

min.75 - Breeveld ia un cartonas galben dupa un fault in atac.

min.74 - Bero cade in careu dupa un duel cu Muniru, cere penalti, dar arbitrul nu acorda nimic.

min.72 - Tade trece pe langa 3-0 la o centrare a lui Popa.

INFO: Algerianul adus gratis in aceasta vara de la Otelul marcheaza astfel la debutul sau in tricoul campioanei Romaniei.

min.70 - GOOOL STEAUA!!! Hamroun marcheaza din fata portii dupa o centrare a lui Popa!!!

min.65 - Hamroun faulteaza in atac si e avertizat de arbitru.

min.64 - GOOOL STEAUA!!! Stanciu deschide scorul cu un sut superb dintr-o lovitura libera executata din partea stanga!!!

min.63 - Tamas si Wesley vad cate un galben dupa un duel in careu.

min.61 - Hamroun are o actiune frumoasa, incheiata cu un sut putin pe langa poarta.

min.60 - Muta si slovacii: iese Guba, intra Wesley.

min.59 - Prima schimbare la Steaua: intra algerianul Hamroun, aflat la primul meci pentru "ros-albastri", iese Chipciu.

min.58 - Stanciu suteaza mult pe langa poarta.

min.54 - Ocazie importanta pentru gazde, dar Guba suteaza slab.

A INCEPUT REPRIZA SECUNDA

--------------------------------------

min.45+1 - FINALUL PRIMEI REPRIZE

min.45+1 - Stanciu suteaza de la aproximativ 25 de metri, dar mingea se duce mult peste poarta.

min.45 - Un minut de prelungire pentru prima repriza.

min.39 - Campioana Slovaciei trece din nou pe langa gol! De aceasta data, Cojocaru are o interventie providentiala la un sut al lui Bero.

min.38 - Mare ocazie pentru Trencin! Guilherme respinge de pe linia portii la un sut al lui Van Kessel.

min.36 - Chipciu suteaza de la distanta, mingea e blocata de Ramon. Stelistii cer penalti pentru un posibil hent in careu, dar arbitrul lasa jocul sa continue.

min.35 - Tade reia cu capul peste poarta dintr-o pozitie excelenta.

min.34 - Varela marcheaza de pe linia portii, dar golul e anulat pe motiv de offside.

min.32 - Bero isi face culoar si suteaza pe langa poarta de la aproximativ 20 de metri.

min.27 - Tade sare pe sub minge la o centrare a lui Popa.

min.20 - Partida extrem de echilibrata la Zilina, fara nicio ocazie importanta pana in acest minut.

min.11 - Cojocaru retine cu ceva emotii o centrare din banda dreapta a lui Van Kessel.

INFO: Trencin e la primul meci oficial din acest sezon.

INFO: In primele doua meciuri ale sezonului, Steaua a pierdut Supercupa Romaniei cu ASA Targu Mures, scor 0-1, si a remizat in Liga 1 cu Petrolul, scor 0-0.

min.2 - Tade ramane singur dupa o gafa in apararea gazdelor, dar suteaza complet aiurea de la 20 de metri.

ora 21:29 - STARTUL PARTIDEI

ora 20:25 - Radoi surprinde si il trimite titular pe atacantul francez Gregory Tade, transferat in urma cu doar o zi.

INFO: Partida are loc la Zilina si la TV e transmisa in direct de Pro TV.

INFO: Mansa retur va avea loc saptamana viitoare pe National Arena.

Avancronica meciului Trencin - Steaua

ECHIPELE:

TRENCIN:Semrinec - Cogley, Ramon, Rundic, Madu - Ibrahim, Lobotka, Bero - Guba, Jairo, Van Kessel.

Rezerve: Chivan, Skovajsa, Klescik, Koolwijk, Opatovsky, Janco, Wesley.

Antrenor: Martin Sevela.

STEAUA:Cojocaru - Papp, Tamas, Varela, Guilherme - Muniru, Breeveld - Popa, Stanciu, Chipciu - Tade.

Rezerve: Nita, Rapa, Tosca, Hamroun, Tahar, Tudorie, Iancu.

Antrenor: Mirel Radoi.

Arbitru: Alejandro Hernandez (Spania).

Iohannis, reacție despre candidații separați la primăria Capitalei: "Important este să nu ducă la lupte electorale în interiorul coaliţiei" VIDEO
Preşedintele Klaus Iohannis se teme cu privire la eventuale tensiuni în coaliția de guvernare PSD-PNL după ce partidele au decis să susțină candidați diferiți la primăria Capitalei în...
Președintele PMP: Declinul PSD-PNL a început cu "decizia ridicolă de a-şi anunţa înfrângerea în Bucureşti” înainte de începerea campaniei
Preşedintele PMP, Eugen Tomac, consideră că decizia coaliţiei PSD-PNL de a avea candidaţi separaţi la Primăria Capitalei reprezintă începutul „marii prăbuşiri a partidului unic”,...
#Steaua victorie la Trencin, #LIVE meci Trencin Steaua, #Trencin Steaua preliminarii, #Trencin Steaua Liga Campionilor , #meciuri