Business Focus: Antreprenoriatul: Profesie vs Vocație

Steaua a castigat Cupa Ligii

Miercuri, 20 Mai 2015, ora 21:57
12909 citiri

Steaua a castigat miercuri seara prima editie a Cupei Ligii.

Campioana Romaniei a invins-o in finala pe Pandurii Targu Jiu, scor 3-0, intr-o intalnire disputata pe National Arena din Bucuresti.

O victorie facila pentru Steaua, chiar daca Galca a odihnit mai multi titulari in vederea duelului pentru castigarea unui nou titlu in Liga 1.

Prima reusita a partidei a venit la doua minute de fluierul de start. Breeveld a fost faultat in careu, iar Iancu a transformat cu siguranta lovitura de la 11 metri. O faza plecata insa dintr-un offside nesemnalizat la Chipciu.

Repriza n-a continuat insa la fel de spectaculos, iar ocaziile au lipsit de ambele parti.

La pauza, Galca l-a aruncat in teren pe Popa, iar intrarea acestuia s-a facut simtita imediat. In minutul 54, proaspat insuratul a pasat la Chipciu, iar acesta a spart gheata in acest an cu un sut de la 12 metri.

In minutul 67, Steaua avea sa marcheze ultimul gol al partidei, prin Tucudean, care a finalizat din apropiere dupa o pasa a lui Chipciu.

3-0 si Steaua castiga trofeul mult mai usor decat se asteapta.

Ati putut urmari, in direct pe site-ul Ziare.com, finala Cupei Ligii dintre Steaua si Pandurii.

Desfasurarea partidei:

min.90+3 - FINALUL PARTIDEI

min.90 - Partida va fi prelungita cu trei minute.

min.88 - Rusescu suteaza pe langa poarta.

min.85 - Eric paraseste terenul in lacrimi si nu mai poate continua. Pandurii incheie meciul in 10 jucatori.

min.80 - Eric s-a accidentat la doar doua minute dupa ce a intrat in teren. Pare ceva serios.

min.78 - Edi Iordanescu face si el ultima mutare: iese Mrzljak, intra brazilianul Eric.

min.74 - Ultima schimbare la Steaua: iese Tucudean, intra Valceanu.

min.68 - Schimbare la Pandurii: iese Nicoara, intra Buleica.

min.67 - GOOOL STEAUA!!! Chipciu ii fura mingea lui Vasilijevici, iar apoi ii pune mingea pe tava lui Tucudean, care marcheaza in poarta goala!!!

min.62 - O noua modificare la Steaua: iese Iancu, intra Rusescu.

min.56 - Galben pentru Breeveld, dupa un fault la mijlocul terenului.

min.54 - GOOOL STEAUA!!! Chipciu marcheaza cu un sut sub bara de la 12 metri, dupa o pasa primita de la Popa!!!

min.51 - Ocazie uriasa pentru Pandurii! Momcilovici reia cu capul peste poarta din doar 3 metri!

min.50 - Matulevicius cere insistent un hent la Luchin, dar nu primeste decat un cartonas galben.

min.48 - O noua ocazie pentru Steaua. Tucudean nu reuseste sa reia cu capul in poarta goala.

min.47 - Mingote salveaza de doua ori in fata lui Chipciu.

min.46 - Popa centreaza din partea dreapta, iar Tucudean reia cu capul putin pe langa poarta gorjenilor.

min.46 - Schimbare la Steaua: intra Popa, iese Enceanu.

STARTUL REPRIZEI SECUNDE

---------------------------------------------

min.45+2 - FINALUL PRIMEI REPRIZE

min.45+2 - Luchin respinge in ultimul moment din fata lui Matulevicius.

min.45+1 - Chipciu suteaza pe langa poarta lui Mingote.

min.45 - Prima repriza va fi prelungita cu doua minute.

min.43 - Sandru degajeaza gresit in Iancu si Steaua e la un pas de golul 2.

min.35 - Dupa golul marcat in startul meciului, Steaua n-a mai reusit sa-si creeze nicio ocazie. De partea cealalta, gorjenii au mari probleme la constructie si nu au pus deloc in pericol poarta lui Nita.

min.31 - Dintr-o lovitura libera de la 25 de metri, Nicoara trimite mult peste poarta stelistilor.

min.22 - Nicoara suteaza puternic de la marginea careului, insa Nita e la post si respinge.

min.19 - Nicoara are o actiune periculoasa in partea stanga, patrunde in careu si suteaza, dar pe langa poarta Stelei.

min.18 - Schimbare la Pandurii: iese Cordos, accidentat, intra Sandru.

min.13 - Nita plonjeaza si respinge din fata lui Cordos.

min.3 - GOOOL STEAUA!!! Iancu transforma cu siguranta lovitura de la 11 metri!!!

min.2 - PENALTI STEAUA! Ungurusan il impiedica sa suteze pe Breeveld si arbitrul dicteaza penalti!

ora 20:06 - STARTUL PARTIDEI

ora 20:05 - Startul e intarziat din cauza unor problema la plasa uneia dintre porti.

ora 18:30 - Mari surprize in echipa de start a Stelei, Galca alegand sa trimita in teren o echipa alcatuita din multe rezerve. De partea cealalta, Edi Iordanescu arunca in lupta tot ce are mai bun.

INFO: Partida are loc pe National Arena din Bucuresti si poate fi urmarita in direct la TV pe Digi Sport 1, Dolce Sport 1 si Look Plus.

3-1 si 2-1 cu Dinamo (semifinale).

INFO: Steaua si Pandurii s-au intalnit de doua ori in acest sezon, ambele dispute in Liga 1. Am avut un 6-0 pentru "ros-albastri" pe teren propriu in tur, respectiv un 3-1 pentru gorjeni la Targu Jiu in retur.

ECHIPELE:

STEAUA: Nita - Papp, Luchin, Tamas, Latovlevici - Neagu, Breeveld - Chipciu, Iancu, Enceanu - Tucudean.

Antrenor: Constantin Galca.

PANDURII: Mingote - Ungurusan, Cordos, Vasilijevici, Momcilovici - Anton, Mrzljak - Nicoara, Radut, Nistor - Matulevicius.

Antrenor: Edi Iordanescu.

Arbitru: Adrian Comanescu.

Ce n-a văzut CTP în 34 de ani de alegeri libere: ”Doar Ceaușescu îl poate egala pe Ciociu. Ca pe o turmă de mancurți...”
Retragerea lui Cătălin Cîrstoiu din cursa pentru Primăria Capitalei a fost comentată acid de jurnalistul Cristian Tudor Popescu, care i-a criticat dur pe președinții PSD și PNL, Marcel...
Candidatul USR la Primăria Sectorului 5 a depus o plângere la DIICOT împotriva lui Cristian Popescu Piedone
Avocatul şi liderul consilierilor USR din Sectorul 5, Alexandru Dimitriu, a depus joi dimineaţă, 25 aprilie, o plângere la DIICOT împotriva primarului Cristian Popescu Piedone şi ”a...
#Steaua castigat Cupa Ligii, #LIVE finala Steaua Pandurii, #Steaua Pandurii finala Cupa Ligii , #meciuri