Steaua, invinsa dramatic de Borussia Dortmund

Sambata, 17 Ianuarie 2015, ora 19:20
10807 citiri

Steaua a fost invinsa, scor 0-1, de Borussia Dortmund, in primul amical din cantonamentul din Spania, dupa un joc foarte bun, in care a avut mai multe sanse importante.

Sustinuta de peste 5.000 de spectatori romani, Steaua si-a prezentat noua emblema intr-un amical de gala cu Borussia Dortmund.

Campioana a avut prima mare ocazie a meciului dupa doar patru minute, insa Keseru, ramas singur cu portarul, a tras alaturi.

Nemtii au echilibrat imediat jocul si au avut posesia pana la pauza, dar Cojocaru nu a avut mari emotii.

In schimb, dupa pauza, odata cu introducerea lui Raul Rusescu, jocul Stelei s-a inviorat si in ofensiva, iar campioana a ratat mai multe ocazii importante.

Cea mai mare i-a apartinut din nou lui Claudiu Keseru, a carui lovitura de cap a lovit bara laterala.

Pe final de meci, in minutul 84, dupa o gafa a lui Papp, Blaszczykowski a ramas singur cu Cojocaru si a inscris singurul gol al partidei.

Costel Galca a inceput meciul in urmatoarea formula: Cojocaru - Rapa, Luchin, Papp, Tosca - Bourceanu, Breeveld - Ad. Popa, N. Stanciu, Cr. Tanase (cpt) - Keseru.

Steaua va disputa urmatorul meci amical miercuri, la o ora ce va fi stabilita ulterior, cu Shanghai Shenhua (China).

STEAUA - DORTMUND 0-1

90 - Final de meci!

84 - GOL DORTMUND! Blaszczykowski profita de o gaura din centrul defensivei Stelei si inscrie pe langa portar.

83 - Pham si Matei intra in locul lui Bourceanu si Rapa.

81 - Enceanu are o prima actiune frumoasa, cu un dribling superb si o schimbare de directie.

79 - Enceanu intra in locul lui Tanase.

73 - Valceanu intra in locul lui Keseru.

67 - Steaua domina copios in partea secunda.

57 - Rusescu suteaza pe langa poarta din marginea careului.

55 - Ce ocazie!!! Keseru are noroc si primeste o minge, dar trage in blocaj!

51 - Ce ocazie!!! Keseru trimite cu capul si mingea loveste bara laterala!

46 - S-a reluat jocul!

La Steaua au intrat Latovlevici, Neagu si Rusescu in locul lui Tosca, Breeveld si Stanciu.

45 - Pauza!

42 - Ce ocazie!!! Immobile scapa singur cu portarul, dar Cojocaru respinge excelent!

40 - Corner pentru nemti, se reia la poarta, dar Cojocaru retine.

32 - Keseru trage puternic de la 20 de metri, mingea se duce peste poarta.

25 - Jojic trage putin pe langa poarta din marginea careului.

21 - Cojocaru scoate bine de la coltul scurt la un sut al lui Kampl.

17 - Tanase primeste in partea stanga, dar sutul sau este respins.

11 - Rapa are o interventie excelenta si il blocheaza in careu pe Reus.

4 - Ce ocazie!!! Keseru scapa singur cu portarul, dar trage slab, pe langa poarta!

1 - Fluier de start!

Info: Partida este televizata de postul Digi Sport 1.

STEAUA: Cojocaru - Rapa, Luchin, Papp, Tosca - Bourceanu, Breeveld - Ad. Popa, N. Stanciu, Cr. Tanase (cpt) - Keseru

Rezerve: Nita - Latovlevici, G. Matei, Pham-Huy, Rusescu, Neagu, Enceanu, Vilceanu.

DORTMUND: Weidenfeller - Groskreutz, Subotici, Hummels, Sokratis - Gundogan, Kehl - Jojic, Reus, Kampl - Immobile

Rezerve: Alomerovic, Gocke, Blaszczykowski, Passlack, Stankovici, Ginter, Burnic, Schmelzer, Harder

Costel Galca nu poate miza pe Andrei Prepelita, Alexandru Chipciu si Lucian Filip, accidentati, si pe Gabi Tamas, nepus la punct cu pregatirea fizica.

Este prima partida amicala a Stelei din cantonamentul din Spania.

PNL ar putea avea propriul candidat în cursa pentru Primăria Capitalei. Cum s-a ajuns la această concluzie
Eventualitatea retragerii lui Cătălin Cîrstoiu din cursa pentru Primăria Bucureşti ar complica lucrurile pentru cei din Alianța PSD-PNL. Nicolae Ciucă, preşedintele PNL, a afirmat, joi...
Primar bătăuș, susținut în continuare de PNL după ce a fost filmat cum agresa un cetățean. ”A fost sub imperiul unei mari emoții” VIDEO
Cazul primarului din comuna Spermezeu, cercetat penal după ce a agresat fizic un cetăţean, în luna februarie, va fi discutat în forurile de conducere ale PNL Bistriţa-Năsăud, a declarat...
#Steaua Borussia Dortmund, #Steaua Borussia Dortmund live, #Steaua Borussia Dortmund direct, #televizare Steaua Borussia Dortmund , #meciuri