Steaua, egalata in minutul 98 de Napoli

Joi, 30 Septembrie 2010, ora 21:50
14904 citiri

Steaua a terminat la egalitate, scor 3-3, intalnirea jucata joi seara, pe teren propriu, cu Napoli, in Grupa K a Europa League.

Golurile intalnirii au fost marcate de Emilson Cribari (autogol), Cristi Tanase si Pantelis Kapetanos pentru trupa din Bulevardul Ghencea, respectiv Luigi Vitale, Marek Hamsik si Edinson Cavani pentru italieni.

Steaua-Napoli ne-a facut sa ne amintim de Danemarca-Romania, de acum cativa ani. Atunci, neamtul Urs Meyer a prelungit meciul pana cand danezii au inscris. Acum, polonezul Marcin Borski a procedat la fel!

Desi a aratat 4 minute de prelungiri, Borski a dus meciul pana in minutul 98 si a dat senzatia ca-l mai prelungea pana cand italienii reuseau sa egaleze si sa plece neinvinsi de pe arena din Bulevardul Ghencea.

O partida frumoasa facuta de Steaua lui Marius Lacatus, aflat la primul meci pe banca "ros-albastrilor" dupa revenire, dar un rezultat si un arbitraj care lasa un gust amar.

Prima repriza, de vis

"Ros-albastrii" au uitat de tot in prima repriza. Au uitat ca sunt la al patrulea antrenor in acest sezon, ca Becali vrea sa le micsoreze salariile si sa nu le mai dea prime, au uitat de tot si au jucat senzational.

Nici bine n-a inceput prima repriza ca stadionul din Bulevardul Ghencea a si luat foc. In minutul 2, Apostol a trimis un sut centrare, iar Cribari, in incercarea de a-l respinge, a trimis mingea in propria poarta. Steaua a continuat sa atace, iar tabela s-a modificat din nou in minutul 12, cand Tanase l-a invins pe adormitul De Sanctis cu un sut de la 40 de metri.

Peste 4 minute, scorul avea sa capete proportii inimaginabile. Kapetanos a facut 3-0, dupa ce-a reluat in poarta, din doi metri, o centrare trimisa din dreapta de Bonfim.

Imediat, Kapetanos a avut sansa sa duca scorul la 4-0, dar s-a complicat si, in loc sa suteze la poarta, i-a pasat lui Tanase, care a pierdut mingea. Totul mergea bine pentru Steaua, dar a venit minutul 31 si gestul prostesc al lui Kapetanos, care l-a lovit cu cotul in figura pe Santacroce. Borski n-a stat pe ganduri si l-a trimis mult mai devreme la cabine. De atunci, soarta meciului s-a schimbat.

In prima faza, stelistii n-au resimtit socul eliminarii si au ratat doua bune oportunitati prin Nicolita si Apostol, dar aveau sa termine repriza in genunchi. Vitale a redus din handicap in minutul 44, dupa ce Sosa a trimis o lovitura libera de la 25 de metri in bara. Napoli mai putea inscrie odata, prin Cavani, care a trimis periculos din foarfeca, dar, din fericire, mingea s-a dus putin peste poarta. A fost ultima faza a reprizei, care s-a incheiat cu scorul de 3-1.

A doua repriza, de cosmar

Repriza a doua a inceput cu Napoli in atac si cu Steaua in aparare. Dupa doua ocazii ratate de oaspeti, prin Vitale si Cribari, Steaua putea duce scorul la 4-1, dar Nicolita si Tanase au luat la tinta barele portii aparate de De Sanctis.

Meciul a continuat cu italieni la carma, dar fara a pune in prea mare pericol poarta lui Tatarusanu. Asta pana in minutul 73, cand Hamsik a prins un sut de zile mari de la 25 de metri, care l-a lasat fara replica pe goalkeeperul "ros-albastrilor. 3-2 si pe Steaua o asteapta un final de foc.

Baietii lui Lacatus s-au baricadat in aparare si au reusit sa blocheze o multime de atacuri ale napoletanilor, dar n-au reusit sa-l blocheze pe arbitrul polonez Marcin Borski.

Borski a facut semn ca meciul sa fie prelungit cu 4 minute, dar l-a lasat sa curga pana in minutul 98, atunci cand jucatorul adus cu multe milioane in vara de la Palermo, uruguayanul Edinson Cavani, a egalat cu un sut din interiorul careului. Misiune indeplinita pentru Borski, care a pus fluierul in gura si a sfarsit partida. Stelistii s-au repezit la el, dar degeaba, scorul tot 3-3 ramane.

Dupa doua etape jucate in Grupa K, Steaua are un punct si va juca in etapa urmatoare la Utrecht. Partida se va juca pe 21 octombrie.

Ati putut urmari, in format LIVE text, pe site-ul Ziare.com, intalnirea dintre Napoli si Steaua, din Grupa K a Europa League.

Desfasurarea intalnirii:

INFO: In celalalt meci din Grupa K a Europa League, Utrecht si Liverpool au terminat la egalitate, scor 0-0.

min.90+8 - FINALUL INTALNIRII

Polonezul Marcin Borski si-a batut joc de noi !!!

min.90+8 - GOOOL NAPOLI !!! Cavani egaleaza cu un sut din interiorul careului !!!

min.90+7 - Borski nu mai fluiera sfarsitul meciului !!!

min.90+5 - Tatarusanu prinde centrarea lui Maggio.

min.90+4 - Lacatus face si ultima schimbare: iese Stancu, intra Surdu.

INFO: Steaua abia reuseste sa iasa din propriul careu.

min.90+1 - Tatarusanu se resimte si are nevoie de interventia medicilor.

min.90+1 - Galben pentru Gargano.

min.90 - Partida va fi prelungita cu 4 minute.

min.90 - TATARUSANU FACE MINUNI !!! Goalkeeperul "ros-albastrilor" scoate din nou un gol ca si facut !!!

min.90 - Tatarusanu il blocheaza fenomenal pe Hamsik, ramas singur dupa o pasa a lui Cavani.

min.89 - NAPOLI RATEAZA INCREDIBIL !!! Steaua a scapat miraculos fara gol dintr-o faza la care Dumitru si Cavani au avut ocazii monumentale !!!

min.87 - Gardos indeparteaza o centrare a napoletanilor.

INFO: Steaua se apara cu toti jucatorii.

min.86 - Schimbare la Napoli: intra Dumitru in locul lui Yebda.

min.85 - Bonfim scoate din fata portii un gol ca si facut, dupa o centrare a lui Cavani.

min.84 - Sosa trimite cu capul milimetric pe langa poarta Stelei!

min.82 - Ricardo se arunca la sacrificiu si blocheaza un sut al oaspetilor. Brazilianul se resimte si are nevoie de interventia medicilor.

min.81 - Tatarusanu scoate perfect un sut al lui Lavezzi, ramas singur cu goalkeeperul stelist.

min.80 - Maggio blocheaza excelent un sut al lui Radut.

min.79 - Schimbare la Steaua: iese Apostol, intra Angelov.

INFO: In tribune sunt 10.203 spectatori.

min.78 - Tatarusanu prinde sutul lui Lavezzi.

INFO: Va intra si bulgarul Angelov.

min.75 - Schimbare la Steaua: iese Tanase, intra Radut.

min.73 - GOOOL NAPOLI !!! Hamsik il invinge pe Tatarusanu cu un sut superb de la 25 de metri !!!

INFO: Radut va intra in curand pe teren.

min.69 - Steaua scapa cu fata curata dupa o actiune de zile mari a lui Cavani.

min.68 - Stancu reia gresit cu capul o centrare trimisa din dreapta de Bonfim.

min.65 - Lavezzi trimite putin pe langa poarta "ros-albastrilor".

min.63 - Tatarusanu vede cartonasul galben, pentru tragere de timp.

min.62 - Tatarusanu se intinde si scoate o minge trimisa cu capul de Cavani. Excelent plonjonul goalkeeperului stelist.

min.60 - Apostol, din pozitie buna, trimite pe langa poarta aparata de De Sanctis. Mingea a fost deviata si va fi corner.

min.58 - Mazzarri isi trimite vedeta in teren : Hamsik ii ia locul lui Zuniga.

min.57 - Napoli incearca sa se apropie de poarta Stelei, dar "ros-albastrii" stau excelent in teren.

min.53 - INCREDIBIL !!! Steaua trimite de doua ori mingea in bara in acelasi minut, prin Nicolita si Tanase !!!

min.51 - Lavezzi trimite peste poarta gazdelor.

min.51 - Tatarusanu greseste la un corner al oaspetilor, indepartat in cele din urma de Latovlevici.

min.50 - Tatarusanu prinde sutul trimis de Yebda.

min.48 - Bonfim reia imprecis o centrare a lui Tanase.

min.47 - Napoli trece pe langa golul doi, la o lovitura de cap a lui Cribari, care a trecut milimetric pe langa poarta lui Tatarusanu.

min.46 - Tatarusanu boxeaza o centrare periculoasa a lui Vitale.

min.46 - Schimbare la Napoli: intra Lavezzi, iese Santacroce.

INCEPUTUL REPRIZEI SECUNDE

-------------------------------------------------

min.45+1 - FINALUL PRIMEI REPRIZE

min.45+1 - Cavani, din foarfeca, trimite putin peste poarta "ros-albastrilor:.

min.45 - Prima repriza va fi prelungita cu un minut.

min.44 - GOOOL NAPOLI !!! Vitale inscrie din 8 metri, dupa ce Sosa a trimis lovitura libera de la 25 de metri in stalpul drept al portii aparate de Tatarusanu !!!

min.43 - Lovitura periculoasa pentru Napoli, de la 25 de metri.

min.43 - Stancu nu ajunge la o pasa care l-ar fi lasat singur cu De Sanctis.

min.41 - Tatarusanu prinde in doi timpi un sut trimis de la 30 de metri de Gargano.

min.39 - De Sanctis respinge cu dificultate un corner executat de Apostol.

min.38 - De Sanctis scoate cu greu un sut trimis din unghi de Nicolita, dupa o cursa superba pe partea dreapta.

min.35 - Ricardo se descurca perfect la un atac periculos al napoletanilor.

min.33 - Tanarul Gardos il blocheaza excelent pe golgheterul din Serie A, Edinson Cavani.

min.31 - CARTONAS ROSU PENTRU KAPETANOS !!! Atacantul grec i-a aplicat un cot in plina figura lui Santacroce !!! Incredibil gest facut de varful "ros-albastrilor" !!!

min.30 - Tanase se resimte dupa un contact cu un adversar. Din fericire, autorul golului doi poate continua meciul.

min.28 - Latovlevici trimite putin peste poarta lui De Sanctis.

min.28 - Yebda il faulteaza de la spate pe Apostol, dar scapa fara cartonas.

min.27 - Tatarusanu plonjeaza si respinge un sut but al lui Santacroce.

min.23 - Zuniga trimite cu capul spre poarta "ros-albastrilor", dar mingea este indepartata.

min.22 - Tatarusanu are o interventie buna la o minge deviata spre propia poarta de Latovlevici.

min.20 - Steaua trece pe langa golul 4, la o faza la care Kapetanos a scapat singur, dar s-a complicat si a irosit o buna oportunitate de a majora scorul.

min.16 - GOOOOOL STEAUA !!! Kapetanos inscrie din 2 metri, dupa o centrare perfecta a lui Bonfim !!!

min.14 - De la 25 de metri, Tanase trimite peste poarta.

min.13 - Steaua trece pe langa golul trei, la o faza care i-a avut in prim plan pe Nicolita si Kapetanos.

min.11 - GOOOOOL STEAUA !!! Tanase inscrie un gol magnific, dintr-o lovitura libera de la 40 de metri. Portarul De Sanctis are si el o mare parte de vina !!!

min.9 - De Sanctis retine cu siguranta o centrare a brazilianului Bonfim.

min.5 - Cribari respinge o centrare trimisa din dreapta de Bonfim.

INFO: Este primul gol inscris de Steaua impotriva echipelor italiene.

min.2 - GOOOOOL STEAUA !!! Apostol trimite un sut centrare, iar Cribari "respinge" mingea in propria poarta !!!

min.1 - Geraldo il angajeaza in adancime pe Kapetanos, dar grecul este semnalizat in pozitie de offside.

INCEPUTUL PARTIDEI

19:55 - Cele doua echipe au patruns pe gazon. Meciul sta sa inceapa.

INFO: Steaua n-a mai castigat in grupele cupelor europene din luna septembrie a anului 2006. De atunci a jucat 24 de meciuri si n-a inregistrat niciun succes. Cititi mai multe AICI.

19:40 - "E o partida foarte grea, dar nu e imposibil sa facem un rezultat bun. Trebuie sa fim concentrati, pentru ca Napoli e echipa care nu iarta. Au o trupa puternica, iar noi nu trecem printr-o perioada foarte buna" - Bogdan Stancu.

INFO: In Romania, partida este transmisa in direct de Pro TV.

ora 19:30 - Cateva taxi-uri ce transportau cativa suporteri ai gruparii napoletane au fost atacate cu pietre de niste fani romani, in apropierea stadionului. Jandarmii au intervenit si i-au arestat pe fanii respectivi.

ora 19:25 - La aceasta ora, tribunele stadionului din Bulevardul Ghencea sunt dezamagitor de goale. Totusi, sunt asteptati in jur de 10.000 de spectatori.

ora 19:05 - Au fost anuntate echipele oficiale si avem parte de o surpriza: Hamsik va incepe meciul pe banca de rezerve, acolo unde va lua loc si Nicolao Dumitru, jucator cu dubla cetatenie: romana si italiana.

ora 18:40 - "Celor de la Betis le-am dat 3, astora de ce sa nu le dam?! N-am jucat bine pana acum, ne-am pastrat pentru meciul de astazi. Am vorbit cu Lacatus, a zis ca se simte bine" - Gigi Becali. Cititi mai multe AICI.

INFO: In primele partide din grupa, Steaua a pierdut la Liverpool cu 1-4, in timp ce Napoli a remizat pe teren propriu cu olandezii de la Utrecht, scor 0-0.

INFO: Tot de la ora 20:00 se desfasoara si celalalt meci din grupa, Utrecht - Liverpool.

INFO: Este primul meci al lui Marius Lacatus pe banca Stelei, de la revenirea sa.

INFO: Cele doua echipe se intalnesc pentru prima oara in istorie.

INFO: Avancronica intalnirii o puteti citi AICI.

Echipele:

STEAUA: Tatarusanu - Bonfim, Gardos, Alves, Latovlevici - Apostol, Ricardo - Nicolita, Stancu, Tanase - Kapetanos.

Rezerve: Lungu, Abrudan, Radut, Martinovici, Angelov, Bicfalvi si Surdu.

Antrenor: Marius Lacatus.

NAPOLI: De Sanctis - Santacroce, Cribari, Zuniga, Grava - Maggio, Gargano, Yebda, Vitale - Sosa - Cavani.

Rezerve: Iezzo, Aronica, Dumitru, Campagnaro, Hamsik, Lavezzi si Maiello.

Antrenor: Walter Mazzarri.

Arbitru: Marcin Borski (Polonia).

ANRE demontează declarațiile ministrului Burduja privind energia alternativă: "Să se liciteze pentru aceste capacități"
Declarațiile ministrului Energiei, Sebastian Burduja, referitoare la ritmul extraordinar de instalare a fotovoltaicelor și eolienelor, au fost contrazise de președintele ANRE (Autoritatea...
Viitorul sumbru descris de Dan Barna (USR): "În 2025 vor fi din nou măriri de taxe pentru că nu mai au bani"
Dan Barna lansează un atac la actuala guvernare care protejează în opinia sa "sinecurile şi pensiile speciale" pe care PSD şi PNL le plătesc în continuare. Aceste cheltuieli vor duce la...
#Steaua egal Napoli, #Steaua egalata minutul 98, #Steaua Napoli live text, #Steaua Napoli Europa League , #meciuri